| TheMechanix a întrebat:

De ce o mare parte din crestini sunt impotriva homosexualitatii si organizeaza proteste impotriva ei, dar nimeni nu protesteaza impotriva homarului si impotriva crevetilor? (Leviticul 11:10)

53 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deoarece crestinismul neaga mai bine de jumatate din biologie.

| costis a răspuns:

Homosexualii sunt ca niste flori.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Ce fel de flori?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru NOname):

Listuta ta sunt bubele'ncur ale crestinilor? Numai atatea ai gasit? N-ai cautat cum trebuie.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......el-o-tara/

| JohnnyBi a răspuns:

Ce treaba au poponarii cu crevetii? laughing.
o mare parte din populatie, nu neaparat crestini sunt impotriva homosexualitatii. eu sunt impotriva ca nu mi se pare normal. cand sunt atatea bunaciuni de gagici sa o arzi la spate cu barbati. e ca si cum ai sparge o banca si in loc sa iei bancnotele tu iei monezi. de ce ai face asa ceva? sunt si mult mai grele, voluminoase si valoarea lor e aproape nula. homosexualitatea nu pleaca genetic cum zic unii ca te nasti cu ea, etc, etc. pleaca de la faptul ca sunt prea ratati sa se bage in seama cu femei. de aceea 90% din homosexuali sunt persoane introvertite

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Îmi plac statisticile tale, nu ştiu de unde le scoţi, dar sunt simpatice, pentru benzi desenate. Iar faptul că homosexualii ar fi cu precădere persoane introvertite, waw, cunoşti mulţi homosexuali?

În lumea reală însă, homosexualitatea nu e o alegere, aşa cum nici tu nu alegi să îti placă femeile. Totuşi e bine de ştiut că, în situaţia în care ai fi doar între bărbaţi pentru o perioadă de timp, ai deveni homosexual. Eu zic să te gândeşti dacă nu cumva ai astfel de tendinţe, pentru că la modul în care ai argumentat, homosexualul devine homosexual din necesitate, că n-are cu cine să-si eliberze hormonii şi atunci dacă tu crezi asta, inseamnă că ajuns intr-un asemnea mediu, şi tu ai recurge la asemenea gest, şia tunci daca asemnea gest nu îţi este inaccetabil, cred că şi tu puţin acolo eşti homosexual, doar că n-ai apucat încă.

Ce treabă au poponarii cu creveţii, dacă te uiţi eşti la secţiunea religie, în sensul ăsta a fost pusa intrebarea, şi are logică, doar că unui posibil homosexual îi scapă. Acum nu te supără că te fac homosexual în prespectivă, eu nu văd nimic rău în asta, şi ţi-am argumentat mai sus că atâta timp cât accepţi că aşa ajungi în anumite condiţii, înseamnă că şi tu.

Te intreb câţi ani ai, ca să ştiu dacă mă adresez unui minor sau unei persoane mature, să-mi dau seama dacă să continui sau nu.

| Holiday a răspuns (pentru JohnnyBi):

Homosexualitate inseamna si lesbianism, si ca majoritatea nu zici nimic de asta, in general cei impotriva cum aud de homosexualitate se gandesc la doi barbati care fac sex, doua femei facand asta nici nu iau in calcul. laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu exista nicio legatura stiintifica sa lege homosexualitatea de genetica. deci nu este o problema sa zicem medicala cu care te nasti. asta am vrut sa zic. cunosc cativa homosexuali. am avut si in liceu, si in facultate astfel de persoane. si toti sunt introvertiti. genul ala de timid care nu recunoaste, se ascunde, ma rog, intelegi tu.

deci daca nu te nasti asa, sau nu exista legaturi stiintifice sa demonstreze asta, cum devii homosexual? de ce majoritatea se ascund de societate? nu are legatura cu personalitatea introvertita a acestora? de ce le asa greu multora din ei sa recunoasca? de obicei, legea este dictata de majoritate, ca exista exceptii doar confirma regula.

nu stau sa aprofundez problema asta fie ea psihica, fie ereditara, sau poate nu e o problema. nu ma intereseaza existenta lor. eu nu intelesesem ce treaba au cu crevetii. stau sa ma documentez despre niste persoane pe care eu personal nu le suport. si culmea e ca nu am niciun motiv pentru care nu ii suport, doar o fac. subconstient nu imi place ideea. stau fata in fata cu o persoana care se arde in alte zone neanatomic facute pentru faptele alea. ma multumesc sa nu ii sufar, dar sa ii respect ca persoane in parte. daca merita respectul meu ca persoana, acolo fac rabat de faptul ca e pe dos.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Holiday):

Nop, nici aia nu mi se pare ok.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

N-am să vin cu link-uri şi dovezi, din sutele de studii ce s-au făcut şi majoritatea sunt unanim de-acord că homosexualitatea este o trăsătură genetică, mi-ar lua prea mult timp şi apoi ai spune că nu-s adevărate ori competente, am să iţi las ţie plăcerea asta, dacă doreşti să cercetezi în continuare problema. Nu e frumos ce fac eu acum, dar sunt nişte chestii atât de clare încât chiar nu vreau să intru în asemnea dezbatere, în care să-ţi prezint dovezi după dovezi. Am să mă rezum la logică.

Unora, le este greu să recunoască tocmai din cauza reprezentăii false a realităţii în comunitatea în care se află. O persoană care trăieşte într-o familie în care părinţii sunt religioşi sau prietenii au păreri negative legate de homosexualitate, nu ţi se pare normal ca persoanei să-i fie ceva teamă, sau să aibă reţineri în a-şi mărturisi homosexualitatea? Logica este similar şi altor probleme, ca cele spirituale sau lipsa lei, un ateu nu va spune că este ateu din aceleaşi motive în cazul în care trăieşte intr-un mediu ce desconsideră asemenea persoane.

Probabil "majoritatea", cel puţin de la noi din ţară, se ascund de societate pentru că dacă ar fi să se sărute în public sau chiar să se ţină de mână, nu este exclus ca un diliu, să nu-l desfigureze. În Olanda însă, dacă te duci, homosexualii nu au o problemă în a se exprima in societate.

Mă opresc, e destul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

"eu sunt impotriva ca nu mi se pare normal"...

1 - stiai ca omul nu este singurul animal ce poate sa fie homosexual?
2 - stiai ca homofobia se intalneste doar la specia umana?
3 - un sarpe vorbitor ti se pare normal?
4 - ce intelegi tu prin "normal"?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

1. da, cimpanzeii au cea mai mare rata de homosexualitate in urma unor studii de prin 2006 parca. deci da, exista la alte specii si rase.
2. da, suntem singura rasa destul de dezvoltata sa urasca asa ceva, trist.
3. aha, sarpe vorbitor. si marmota din reclama la milka vorbea
4. cum zicea morticia adams "ceea ce este normal pentru un paianjen, este haos petru o musca".

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

1 si 2... trecand peste "studiile" de care vorbesti tu (deoarece sunt lipsite de detalii) : deci esti constient ca homosexualitatea este prezenta si la alte animale dar homofobia doar la una. Cum poti sa spui ca nu este "normala"? Sper ca observi singur eroarea din spatele propriilor tale afirmatii.

Dintre homosexualitate si homofobie, a 2-a este cea care NU este normala.

3 - Un motiv cat de cat decent pentru homofobie nu exista iar majoritatea homofobilor sunt religiosi (cei mai multi fiind crestini). Presupun ca si tu esti crestin. Esti constient ca in biblie apar animale vorbitoare? Asta ti se pare sau nu "normal"?

4 - N-ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca o data iar acum nu evita, nu schimba subiectul si nu mai trage de timp.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt crestin, dar nu cred nimic din biblie. serpi posedati de dracu, barci care la dimensiuni de 1/4 din titanic tin peste 25000 specii de animal si milioane de insecte + mancarea aferenta pentru 40 de zile, metoda de a le gasi pe toate in cupluri sanatoase capabile sa reproduca, cain si abel. 2 frati, baieti, cum s-au reprodus mai departe? si multe alte ineptii.
una e sa cred intr-o fiinta suprema care a facut toate cele vazute si nevazute si cu numele de Dumnezeu. alta e sa cred ce au scris unii anonimi cu "functie" despre nebuneli scrise in biblie. unele lucruri sa zicem ca nu au explicatii stiintifice, dar totusi. ca sa vad la discovery ca domne noe a fost ajutat de extraterestrii. aia e o scuza mai buna decat ca le-a facut singur pe toate. sau ca pe arca erau probe de adn de la animale, alta metafora E.T ceva mai credibila decat 50000 animale pe o barca. si animale + prada lor, toate stateau cuminti. iau asta ca fiind cel mai cunoscut lucru din biblie.

fie ele animale homosexuale sau ne, eu raman homofob si aia e. nu stau sa imi explic mentalitatea fata de nimeni. daca sunt homosexuali sa fie in spatii private intre 4 oua sau 4 ochi, nu in public.
si 4. ti-am raspuns, daca vrei mura in gura ia metafora la analiza vezi ce-ti iese

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

"fie ele animale homosexuale sau ne, eu raman homofob si aia e"... corect, e decizia ta DAR dupa cum ti-am demonstrat, homofobia ta nu are o baza logica iar afirmatiile tale gen "homosexualitatea nu e naturala" sunt eronate (si ti-am aratat de ce).

Ba mai mult de atat, chiar daca e decizia ta sa ramai homofob cu toate ca nu ai o baza logica, asta nu iti da dreptul sa te bagi in vietile altora (aviz afirmatiei tale gen "daca as da eu legi").

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

"Sunt crestin, dar nu cred nimic din biblie"... povesteste-mi despre versiunea ta de crestinism. M-ai facut curios. Zi-mi despre zeul tau.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu. cred in faptura ce a creat totul sub numele de Dumnezeu si fiul sau Iisus, dar nu cred ce tampenii scrie biblia. consider ca porunca "sa nu iti faci chip cioplit" se aplica si bibliei. imi este de ajuns sa cred intr-o fiinta supranaturala care a facut tot ceea ce ma inconjoara, nu si elucubratiile bibliei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ofera mai multe detalii ca nu prea are logica versiunea ta.

Cum e cu pacatul? Dar gradina edenului? Care e rolul semizeului sau zeului numit "isus" in versiunea ta?

Nu consideri ca ar fi mai corecta o alta etichetare decat cea de "crestin" in cazul tau? Gen "deist" sau "teist / politeist"?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu consideri a fi crestin tine de a crede prostiile din biblie este problema ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Asta-i raspunsul la ce ti-am cerut? Jalnic. Si eu care credeam ca tu chiar poti sa oferi mai multe detalii legate de versiunea ta. Se pare ca nici tu nu stii ce crezi.

| Holiday a răspuns (pentru JohnnyBi):

"Simplu. cred in faptura ce a creat totul sub numele de Dumnezeu si fiul sau Iisus, dar nu cred ce tampenii scrie biblia."

Faptura aia si fiu-sau sunt personaje din povestea numita "Biblie". Daca Biblia e o tampenie, evident ca si personajele din ea sunt acelasi lucru.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Holiday):

Sau e o tampenie, dar nu in intregimea ei. pe asta ai gandit-o? sau si tu crezi ca 50000 de animale, 3 milioane insecte si mancare pentru 40 de zile au incaput pe o barca de vreo 50 metri lungime? povestile astea nici copiii nu ii adorm. ce e poveste e poveste, dar totusi e si partea aia in care cineva a creat tot ce exista si big bangul nu e o explicatie. asa ca prefer sa cred intr-un zeu care a facut tot ce exista, si acesta sa fie Dumnezeu. asa ca nevoia mea de a crede in supranatural nu se intersecteaza cu biblia si povestile ei decat in numele zeului in care cred.

| suffarstar a răspuns:

Traiesc intr-o tara democrata si am dreptul sa imi exprim opinii despre cine vreau eu. Evolutia spune ca natura se adapteaza,orice transformare aparuta in natura are loc in urma unui stimul. Nu vad niciun motiv pentru care natura sa creeze acea gena a homosexualitatii de care vorbesc unii.
Mai pe romaneste,curul nu a fost facut pentru a indesa chestii in el,ci pentru a elimina fecale.
Daca am o parere impotriva gay-lor,BANG!,sunt homofob! Oh doamne,cand se inventeaza si cuvantul crestinofob?
Mai urmeaza sa vina unul si sa imi zica : "Eu sunt pedofil \eu sunt necrofil \eu sunt zoofil,ce treaba ai tu cu orientarea mea sexuala? Iti pot dovedi,uite, exista documentare facute de niste cercetatori pur obiectivi!

Nu exista reproducere intre doi indivizi de acelasi sex(din sperma + sperma nu apar indivizi noi, conditiile sunt sperma +ovul +vagin), daca nu ar exista vitro, in cativa ani am disparea toti. Ti se pare ca natura si-ar creea singura asa ceva?

| Deaad a răspuns:

De prosti.Homosexualii au o deficienta de la nastere.Nu ei aleg asta.Pur si simplu nu ii atrage sexul opus.
Dar crestinii nu inteleg asta si pentru majoritatea, ei aleg sa fie homosexuali.
Nu mai au replica:''Hai ma, ca asa te-a facut Dumnezeu'' cum o au la cei handicapati din nastere.
In loc sa-si vada de treaba lor, si sa nu mai zica asemenea baliverne, stau dupa scula unora sa vada pe unde si-o baga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca pe homosexual il f.i, iar pe homar si crevete il mananci.pricepi? daca tot facui o comparatie cu natura,diferenta intre un homosexual si o furnica este ca; furnica impinge la deal, mancarea de maine, iar homosexualul, impinge la deal, mancarea de ieri.

| Cyrano a răspuns:

Cine intelege sa inteleaga! Daca tu ai afinitate pentru baieti si ii iubesti e problema ta! TU vei da socoteala de nelegiuirea ta!

| americanu00334567 a răspuns:

Pai homosexualitatea este ceva al diavolului pentru ca Dumnezeu a dat pe adam si pe eva... nu pe adam si inca un baiat ci a dat sa faca barbatul cu femeia nu barbatul cu barbatul sau femeia cu femeia acesta este un FOARTE repet FOARTE mare pacat.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru americanu00334567):

Căt de mare? pe o scară de 1 la 10, dă o notă următoarelor păcate. Violul, Crima, Furtul, Adulterul, Pedofilia, Homosexualitatea.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru americanu00334567):

Stiam ca e asa: "God made Adam and Eve, not Adam and Steve"
Si de ce e asa mare pacat? Ce rau ar putea face doi homosexuali?

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

In ordine de la 10 la 1: crima, pedofilie, viol, adulter, furt, homo. asta cel putin dpdv penal rolling on the floor

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Penal? nici homosexualitatea nici adulterul nu reprezintă fapte penale.(în România)

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Adulterul daca il privesti ca prostitutie sau bigamie sunt infractiuni. deci din punctul asta de vedere este.
homosexualitatea da, nu este penal decat daca este perversiune sexuala, adica orice infractiune de natura sexuala facuta in public.
daca as face legea, as face ilegala homosexualitatea. cat timp exista bunaciuni pe lume, nu este loc de popo.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu eşti la curent cu noul cod penal amice. Adulterul nu e infracţiune, prostituţia a fost scoasă de sub sfera penalului, nu mai nici prostituţia infracţiune, homosexualitatea nu mai e, perversiunea sexuală e altceva.

Homosexualitatea a fost ilegală, dar nu mai e.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Cu noul cod nu. m-am strofocat 4 ani de facultate sa invat un cod ca la 6 luni de cand am terminat sa se schimbe codul si eu interesul pe comercial. revenind la penal cu modificarile astea imi vine greu sa inteleg noua logica a codului si sa compar modificarile aduse. adulterul a fost infractiune pana prin 2004 daca nu ma insel, prostitutia pana la noul cod din feb 2014. acum m-am apucat sa reinventez roata cu penalul nou in paralel cu cel vechi. 4 ani de facultate pe vechile coduri, toate examenele de dat pe cele noi. si da-i si invata :\

| Holiday a răspuns (pentru JohnnyBi):

Modificarile astea au loc in orice domeniu, apar tehnologii noi, tehnici noi, ia gandeste-te daca un medic care a terminat facultatea acum 30 de ani ar aplica doar ce a invatat in facultate, multe lucruri se schimba in toate domeniile. Consider ca un profesionist, in orice domeniu, trebuie sa invete si sa se informeze tot timpul, indiferent de domeniu. Progresul intervine si in domeniul juridic, daca ar fi cum vrei tu ca legile sa ramana neschimbate, am avea si acum Legea Talionului, daca nu una si mai veche.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

M-am apucat eu, stai liniştit, vine examenul la INM acuşi. "Logica" pentru care a fost scoasă prostituţia, e probabil că oricum era o infracţiune de obicei, şi nu avea niciun sens practic, tot ce reuşea să facă e să aglomereze munca organelor de cercetare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Clar. 3 luni sa inveti 8 carti + 4 coduri. mi-a luat o saptamana sa imi fac scheme si schite si idei pricipale din penal general...si nici asa nu am vreo pretentie sa stiu chiar tot ce am facut. si examenele astea "ie grele rau"

Răspuns utilizator avertizat
| JohnnyBi a răspuns (pentru Holiday):

Una este sa schimbi legile, alta e sa faci un rahat total pentru bani. codurile pe care le aveam erau bune din 1865-1869 pana in zilele noastre. aduse modificari sa tina pasul cu timpul. ce au facut astia din coduri, in special in penal este sub orice critica. daca ai lucra in domeniu sa intelegi diferenta te-ai da cu capul de primul perete. au facut modificari luate dupa codurile altor state, care nu au aceleasi nevoi sociale ca la noi. au facut cheite in lege astfel prin eroare poti scapa de raspunderea penala. mai din topor traducerea e cam asa "i-am dat cu toporul in cap, nu stiam ca e infractiune, scap". este normal sa mentii timpul cu legile, dar nu sa faci modificari impertinente. nu schimbi logica unui cod, cand are peste 130 de ani de aplicare infailibila (scoate coruptia si intelegi). stiu judecatori, procurori care stau cu mainile in cap ca nu stiu cum sa gandeasca pe noua logica. faci 1 cod la care in decurs de 3 luni apar 2 decrete (unul dat de iccj, altul de ccr) care se bat cap in cap. deci ai 1 lucru scris in cod, altul in decretul iccj, altul in hotararea ccr. 3 pareri diferite pe acelasi subiect si nu stii pe care sa o aplici. ca fiecare institutie considera ca ea are dreptate. este un haos total ce au facut astia dintr-un sistem care mergea bine.

| Holiday a răspuns (pentru americanu00334567):

"Pai homosexualitatea este ceva al diavolului pentru ca Dumnezeu a dat pe adam si pe eva"

Avand in vedere ca evident copii lor au intretinut relatii sexuale intre ei, presupun ca incestul e dat de dumnezeu, corect? Daca gresesc, atunci si afirmatia ta e eronata.

| JohnnyBi a răspuns (pentru TheMechanix):

Sa o interzic in a fi infatisata in societate. ce face fiecare in casa lui nu ma intereseaza. si asa tu crezi ca intra diicot dupa tine in casa sa vada cui dai tu la rame? laughing. eu ma refeream strict la comportamentul lor in spatiile publice. gen sa nu se linga la mall sau ceva de genul. si asta as face-o precum chinezii (parca ei erau). interzicerea aratarii afectiunii in spatii publice. gen pupat sau alte chestii ce deviaza de la tinut de mana si un comportament decent. adica si tip cu tipa intinsi pe o banca de mai au putin si se ard de fata cu copiii din parc este ceva jenant. si se intreaba lumea de ce la 12 ani se dezvirgineaza? ca vad pe strada si copiii sunt ca un burete. prind toate comportamentele pe care le vad si incearca sa le reproduca. in consecinta pagina dragoste si sex. zilnic sute de fetite vin cu intrebari tampite. de unde comportamentul deviant? de la ce vad in viata de zi cu zi. este un loc pentru placeri carnale, dar nu este spatiul public un astfel de loc

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai scris aşa de multe aiureli că mie îmi e greu să cred că tu chiar activezi in domeniu. În primul rând nu există "legi sa se bată cap în cap", în cazul în care doua legi au dispoziţii diferite asupra aceluiaşi fapt, una dintre legi e specială una e generală, iar cum probabil cunoşti, legea specială derogă de la cea generală.(Generalia specialibus non derogant)
Habar n-am despre ce eroare vorbeşţi, ce l-ar scăpa pe unul de-ar da cu toporul în capul altui, pe ideea că nu ştia ca-i infracţiune, şi chiar dacă aşa ar fi legea locului, să îşi dea în cap cu topoare şi victima ar deceda, tot ar fi vorba de o infracţiune. (vezi bătăile anuale ce ţin de obiceiul locului, în cazul în care cineva ar muri ca urmare a unei lovituri cauzatoare de moarte provocate de un ciomag, acea persoană ar răspunde penal, chiar dacă aşa e obiceiul).

Şi oricum, e un principiu de bază care zice că nimeni nu poate invoca necunoaşterea legii, mai ales în materie penală, iar principiile nu se schimbă aşa uşor.

Serios amice, las-o moartă, nu îţi mai răspund că mi-am luat doza zilnică de oboseală intelectuală.

Răspuns utilizator avertizat
| JohnnyBi a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Bun. care dintre deciziile ccr sau iccj activeaza in cazul legii mai favorabile? ca Emil Stanisor zice una, Udroiu alta. unul zice ccr> iccj, altul invers.
am zis ca ala e un exemplu din topor. a aparut la cazuri de neimputabilitate penala eroarea. de ce? de ce eroarea ar trebui sa inlature raspunderea penala? si aici face legea distinctie intre error in personam. deci sunt cazuri in care eroarea inlatura raspunderea penala, dar nu si caracterul penal al faptei. in esenta tu comiti o infractiune si scapi nepedepsit ca erai in eroare? eu nu inteleg inca eroarea asta intre ce limite se intinde.

ia zi, daca tot esti obosit intelectual, privind legea mai favorabila ce se aplica? noul cod, sau deciziile ccr/iccj? ca fiecare penalist de la dobrinoiu la udroiu si restul au pareri contrare. inclusiv un judecator care considera ca se aplica lex tertia. ca el e judecator si asa crede. si sunt legi speciale amandoua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Mi se pare ironic ca ai o poza cu 2 barbati la avatar si esti impotriva homosexualitatii.

"daca as face legea"... daca ai face tu legea ne-am intoarce in timp devenind niste primitivi. Ultima data cand au facut legea niste unii ca tine, "vrajitoarele" (adica foarte multe persoane care erau nevinovate deoarece nu exista, nu au existat si nu o sa existe "vrajitoare") erau arse pe rug.

| JohnnyBi a răspuns (pentru TheMechanix):

Zi-le asta copiilor care la 12 ani nu au altceva mai bun de facut decat sa isi caute relatii si sa fie emo daca nu au prietena pana in 14 ani. daca stai 1 saptamana sa citesti categoria aia de dragoste si sex aici, sau pe fb la prieteni sa vezi amorezi la 10 ani iti vei da seama ca ceea ce ti se pare tie normal, copiii au alta dimensiune a celor vazute. copiii sunt curiosi si nu stiu sa fructifice curiozitatea. ei vad, vor sa repete. ia gandeste-te la o societate in care toti in parcuri sau zone unde sunt copii citesc, invata sau fac astfel de activitati. facem pariu ca si acei copii vor tinde sa urmeze comportamentul celor din mediul in care se afla?

tu ca persoana, daca te duci in club unde toti beau, vei fi tentat sa bei.
tu ca persoana, daca te duci la biblioteca vei vrea sa citesti.
tu ca persoana, daca te duci la strand, vei vrea sa faci plaja, sa te relaxezi, sa intri in apa (sa zicem ca nu ai voie, tot vei avea impulsul de a o face).
este normal sa tinzi sa faci ce fac altii. nu cred ca e om care se duce la biblioteca sa asculte manele pe telefon (am zis persoana, nu cocalari). eu stand intr-un cabinet de avocatura m-am apucat sa invat si sa ma interesez. fara sa vreau sa invat (na, m-am lenevit in timp), am inceput doar din curiozitatea celor auzite. nu intelegi 1 data, vrei sa afli, citesti, afli. si mediul modifica persoana.

revenind la subiect. daca tu, eu sau oricine tinde sa urmeze mediul inconjurator ca activitati, la copii ce pretentii sa ai? ala o pupa pe aia, copilul vrea si el, o pupa pe o prietena de prin zona. vad ceilalti copii, hop si ei. e un fel de efect de turma, impropriu spus. varsta pierderii virginitatii la femei a scazut de la 27 de ani acum X decenii la 15 ani in zilele noastre. cum s-a schimbat societatea? proportional cu reducerea aia.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca nu stii cine sunt aia de la avatarul meu? sunt 2 personaje dintr-un desen animat cu care am crescut eu. unul din ei este probabil unul dintre cele mai motivante caractere desenate vreodata. presupun ca esti prea tarana de nu stii de dragon ball.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mi se pare ironic ca ai o poza cu 2 barbati la avatar si esti impotriva homosexualitatii."

Fara sa ofensez pe cineva, dar ca m-ai facut atent, mai are si username Johnny Bi (!). Nu te supara Johnny stiu de unde vine, dar e haioasa oricum situatia happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

'Nu vad logica in asta"... am uitat sa precizez si partea cu "Bi" din numele lui. Vad ca a facut-o altcineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da, am uitat sa precizez si eu partea cu 'bi" (ca fara acea parte nu prea are logica comentariul).