| andytza a întrebat:

Sunteti impotriva homosexualitatii dar a transsexualilor? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Georgiana, sentimentul exista din copilarie. Oamenii nu "devin" gay, poate descopera ca sunt, dupa ce si-au negat orientarea. De obicei, cand incep sa isi puna intrebari si isi fac coming out-ul (procesul de recunoastere a orientarii sau identitatii fata de sine si fata de altii) incep sa isi aminteasca diferite scene din copilaria sau adolescenta timpurie in care s-au simtit atrasi de persoane de acelasi gen.
kiwii, nu numai ca esti homofoba, dar esti si prea putin informata si prada a unor prejudecati pe care le preiei pe nemestecate. Pofta buna!

29 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Doar o persoana cu o capacitate de intelegere care tinde catre zero poate fi impotriva homosexualitatii sau a persoanelor transgender. Ca nu intelegi sau nu iti convine e o chestie, ca esti impotriva legalizarii casatoriilor gay sau a manifestarilor gay pe strada e o chestie, dar nu ai cum sa fii "impotriva" unui fenomen. Gay exista, indiferent ca iti convine sau nu. E ca si cum ai fi impotriva ploii. De-aia nu mai ploua, ca nu ii convine lui X! Homosexualitatea e o discutie, s-a mai abordat pe site, cauta. Insa ma bucur ca ai spus despre transsexuali, fiindca situatia lor e si mai complicata decat cea a gayilor. Am cativa prieteni care sunt in proces de schimbare a genului si unul dintre ei, un tip care e in proces spre a deveni femeie mi-a spus asa: "Gandeste-te la cel mai urat cosmar pe care l-ai avut vreodata. La groaza pe care ai simtit-o. Pentru mine e asa in fiecare zi. Ma trezesc vesel si cand ma uit in oglinda imi cade cerul in cap. E cel mai urat cosmar pe care ti-l poti imagina, sa te trezesti si in fiecare zi a vietii tale sa arati cu totul altfel decat te simti." E foarte greu in romania (si nu numai) sa te simti femeie si sa arati a barbat. Mai am o cunostinta, care a plecat si si-a facut operatie de schimbare de sex in strainatate. Cand era tip, era un biker, inalt de 2 m si cantarea peste 100 kg. Ii placeau femeile. Bine, asta nu s-a schimbat, in continuare ii plac femeile, doar ca acum e blamata pentru ca e lesbiana. Si cineva i-a spus: nu era mult mai simplu sa ramai barbat? Erai straight, puteai fi cu femei foarte simplu, de ce a trebuit sa mai treci prin tratament, operatie etc? Si el i-a raspuns ca in interior era lesbiana dintotdeauna. Si aici vreau sa completez, ca un raspuns pentru cei care cred ca a fi gay e o moda, un moft: iata ca nu totdeauna sa fii gay e o cale sa "te dai in spectacol", "sa sochezi" sau "sa fii la moda". Presupune mai multe sacrificii si mai multa suferinta decat sa ai un partener de gen opus; de-asta multi gay au familii si isi ascund orientarea. Daca e mai simplu, nu inseamna ca e si mai sanatos pentru ei insisi.

| psiholoaga a răspuns:

Nony, am vorbit despre trans, fiindca mi s-a parut subiectul mai putin abordat pe site, fata de homosexualitate. Tu mi-ai dat poza unui tip cam uratel, desi daca a ajuns la casatorie, probabil ca are alte calitati in afara de look care l-au facut dezirabil. Insa tu esti un tip dragut. Ai putea intelege cum un barbat s-ar putea indragosti de un tip dragut ca tine? Nu inteleg de unde iti vine ideea ( ca ai mai enuntat-o si cu alte ocazii) ca gay=sex intre doi burtosi, parosi si transpirati. O relatie inseamna mai mult decat atractie fizica, iar o relatie sexuala poate presupune atractia fizica pentru o persoana care e fix genul tau. Exact ca la straight. In ce priveste educarea mintilor fragede si impresionabile de pe strazi, de asta se ocupa parintii lor mai mult sau mai putin homofobi si in modul in care acestia ii explica pustiului care vede o scena gay ce inseamna orientare homosexuala se pun bazele unei generatii de extremisti homofobi sau unei generatii de persoane tolerante. Oamenii NU DEVIN gay. Copilul care va vedea un cuplu gay sarutandu-se nu devine gay. Daca un adolescent vede un film porno cu gay si i se scoala, nu inseamna ca devine gay fiindca a vazut filmul. Ci, vesti proaste pentru parintii lui cu o capacitate de intelegere ce tinde catre zero, are tendinte gay si abia descopera asta. Si inca un aspect: de ce gayi "se ling ostentativ" in fata unor copii, iar persoanele straight "isi demonstreaza gingasa iubire printr-un sarut"? Mie mi se pare o dovada de lipsa de bun simt sa "te lingi" in public, indiferent ca esti gay sau straight. Sau persoanele "normale" care se balesc si se calaresc prin parcuri dau un exemplu de bun comportament, doar pentru ca partenerul are gen opus?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu! Trebuie respectate toate tendintele si credintele/senzatiile/sentimentele intime ale fiecaruia! Nu uitati cat de multi dintre marii creatori si artisti ai omenirii au fost homosexuali! Si, deloc in ultima instanta, toleranta trebuie sa caracterizeze un om inteligent! Ca unii, ca transssexualii, sunt poate mai greu de inteles, asta e deja alta poveste! Multe lucruri sunt foarte greu de inteles pe lumea asta! chiar daca, uneori, sunt paradoxal de simple!

nony
| nony a răspuns:

@Psiholoaga.ai dreptate. Dar tu te-ai legat de partea care implica sentimente, trairile emotionale ale unor oameni care nu se simt bine in pielea lor, care sau nascut in corpuri ¨nedorite¨ (transexuali). Pe ei ii inteleg mai repede decat comunitatea gay. Ok, un dezechilibru psihic, o trauma a copilariei exact in perioada formarii sexualitati au determinat comportamentul lor, dar sa te indragostesti de un barbat mi se pare ceva dezgustator. Uite, inteligenta mea tinde spre zero si nu-mi dau seama cum cineva, baiat fiind, se poate indragosti de : http://www.dailyhaha.com/_pics/ugly_bride_to_be.jpg.
Nu mai vorbesc de impactul asupra mintilor celor mici, care exact ca ei, in perioada formarii sexuale, le apare in fata doi baieti care se pupa, care se ling in fata lor, fara nici un fel de respect si nonsalanta, iar el, pustanul, o sa caute imediat pe internet care e treaba. Poate fi inca o minte rasucita desenata pe foile de tratament ale psihiatrilor.
Intrebarea este: De ce nu au moralitatea si bunul simt necesar sa evite aceste comportamente in public?

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu! Chiar deloc straight face
Pana la urma e problema lor ce facbig grin Sincer eu nu ii prea inteleg... dar nu are nimeni dreptul sa ii judecewinking

regis
| regis a răspuns:

Nu sunt impotriva lor. Dar sunt impotriva unor solicitari ale lor, pe care le-as putea motiva punctual. Si inca ceva - pe homosexuali, lesbiene, bisexuali samd ii inteleg, pe travestiti in schimb nu ii inteleg deloc. Ca heterosexual clar nu ma atrag travestitii, insa ma pun in situatia unui homosexual: de ce m-ar atrage un barbat care arata ca o femeie? Pai daca sunt homosexual, nu ar insemna ca imi plac barbatii?

| Ana_6509 a răspuns:

Nu sunt impotriva, e viata lor, decizia lor. Ce nu imi place sunt paradele si toate manifestarile acelea.happy

| madalicious a răspuns:

Nu nu sunt impotriva homosexualitati nici impotriva lesbienelor pentru ca orice s-ar intampla ei sunt oameni ca si noi din purul fapt ca unora nu le place ca persoanele de acelasi sex se plac si sunt impreuna nu putem sa fim cruzi cu ei sa ii batjocorim, etc... ci sa ne purtam cu ei cum ne purtam cu prietenii pentru ca si ei ne pot fi prieteni.

Sunt OAMENI! Nu animale! asa ca nu ar trebui sa aiba nimeni ceva impotriva lor.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Stiu ca este scarbos, dar nu am nimic cu ei, fiecare cu personalitatea lui.

| JustMe a răspuns:

Nu, eu nu am dreptul sa judec pe nimeni...

| www a răspuns:

Nu. Daca simte omul ca e gay, de ce sa isi nege inclinatiile pentru ca nu e"normal"? Sa fie nefericit de dragul societatii? Nuu.

| mcrenma a răspuns:

Nu sunt contra. Fiecare are dreptul sa faca ce vrea. Nu avem dreptul sa-i judecam pe altii pentru alegerile lor.

| Klara a răspuns:

Nu sunt impotriva homosexualitatii. Chiar deloc. Doar ca sexul anal mi se pare cam scarbos.
Ah, si chiar am un prieten care e gay. Si a recunoscut... Gay-ii sunt oameni foarte deschisi, mai degraba gasesti in ei o prietena, nu un prieten... imi sunt simpatici homosexualiiwinking

| Kidu a răspuns:

Fiecare cu viata lui.
Nu avem noi dreptul sa-i judecam, cine suntem noi?
doar niste oameniwinking
pa, pawave

| eyline a răspuns:

Nu sunt contra lor pentru ca nu am nici un drept sa judec pe nimeni. Atat doar as vrea sa stiu si eu daca sentimentul acesta il au de mici sau apare in urma unor esecuri, traume. Mi se pare totusi surprinzator cum de in prezent este un numa atat de mare de homosexuali...

| ina a răspuns:

In nici un caz.Chiar imi plac.Doar ca in orasul meu nu prea sunt, doar bisexuale, asa ca nu am prea multi prieteni cu alte orientari sexuale.Cica homosexualii pot fi cei mai buni prieteni ai femeilor.Si,daca stai sa gandesti logic, asa e.Lasati homosexualii si lesbienele sa se iubesca, ca nu fac nici un rau!

| iri a răspuns:

Nu sunt impotriva lor, dar ca nu imi plac si asta e clar. "...nu-i normal ca copiii mei sa vada homosexuali care se ling in gura ostentativ pe strada" spun si cei de la Parazitii.

Dar eu cred ca ar trebui sa intelegem ca acesti oameni nu au aceste orientari sexuale pentru ca asa le place lor sa fie, ci aceste orientari sexuale se formeaza la fiecare persoana, iar la unii aceasta formare este normala, la altii mai putin normala. Despre transsexuali nu stiu, dar homosexualitatea apare de la varsta de 15-17 ani si nu pentru ca asa vrea acea persoana, ci pentru ca se simte atras de acelasi sex.

| kiwii a răspuns:

Da, sunt impotriva.
-Daca au inclinatii d'astea inseamna ca au o problema(nu's normali)
-Sunt scarbosi
-Daca or sa devina mai multi, viitorul lumii e praf.
Sunt eu oare homofoba?

| misshoolligan a răspuns:

Hell yeah! sunt total si irevocabil impotriva lorlaughingmotivele?
1.nu sunt de acord cu cuplurile de homosexuali deoarece sunt un exemplu prost pentru copii...imagineaza-ti ca esti cu copilu tau in parc, sau var sau frate nu cont...si in fata ta pe o banca sunt 2 barbati care se saruta si se calaresc, intrebare...copilul ar ramane sau nu cu sechele?laughing
2.sunt nazista..."noi" omoram gay nu ii toleram
3. iubesc zvastica nu semnu paciilaughing
4. urasc jocurile astea...de-a "mama si de-a tata"laughing
5.de obicei homosexualii sunt si putin cam kinky...laughingbici...catuse...puf...stuf like thatlaughing
6. daca o continuam asa... vom ajunge o lume de gay...cu presedinti gay, copii la fel de gay...si o tara loooooooozrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Fiecare e liber sa faca ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. dc as fi? Fiecare avem dreptul de a face ce vrea...de a iubi pe cine vrea...Fiecare este liber sa faca ceea ce vrea... dar sincer nu mi-ar face placere sa merg pe strada sa vad 2 barbati ca se saruta...si nici copilului meu (care nu este momentan... dar va fi ) nu mi-ar place sa-l vad ca se uita la asa ceva...in rest nu am nimica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impotriva lor ca oameni n-am, dar nu-i pot intelege.Asta e tot ce am de spus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt impotriva lor.sunt pentru ajutorarea lor, sa revina la heterosexualitate. din cauze religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vad doi barbati ca se dueleaza cu limbile, sau travestitii epilati, rujati, fardati, imbracati in fustita si bustiera, paparude cu cuc atrofiat, e pur si simplu hidos, scirbos, mi-as varsa si stomacu, nu numai continutu rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar desigur ca sint si ei oameni si trebuie sa-i toleram, in fond toti avem aceleasi drepturi, indiferent de religie, culoare sau orientare sexualawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Este o problema sociala, nu toti suntem la fel, si se va rezolva atunci cand oamenii vor invata sa accepte si pe altii care poate sunt putin mai diferiti ca ei.
Apoi mai este si religie care am impresia ca deja exagereaya, fiecare cu orientarile lui, nu ar trebui sa le pese altora...
Problema se va mai dezbate, vor aparea discriminari sociale... dar asta este societatea happy
E cu adevarat o problema, din punct de vedere religios, ceea ce ne influenteaza, dar sunt de parere ca nu toti suntem la fel s ca fiecare are dreptul sa fie altfel. Dar asa cum am mai spus dragostea nu are limite, si nu trebuie sa intervina, rasa varsta distanta, nationalitatea religia sau chiar sexul ( femeie/barbat)intr-o relatie. Fiecare avem aceleasi drepturi si nu trebuie sa apara dispute pe aceasta tema. Lumea e mare, si cine stie cate compromisuri va mai trebui sa facem.

Decat sa fim impotriva sau sa dispretuim, mai bine sa nu ne pese happyIndiferenta e de aur

Mult succes kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt impotriva nimanui. E loc pentru toti sub soare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca societatea noastra ar fi compusa in majoritate de homosexuali sau transexuali am fi impotriva heterosexualilor? Eu nu... Nu fac nici o discriminare...

| myloveisback a răspuns:

Da sunt contra lor.....pentru ca femeia pentru ce e lasata atunci?