| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii au devenit atât de rai și de parșivi?
Indiferent că sunt din familia ta sau nu, nu îți doresc binele!
De ce e atâta răutate pământul asta? De ce a luat-o lumea atât de razna?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai sunteti 99% crestini in Romania cum poti spune asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care oameni? Cum ai ajuns la concluzia că au ajuns așa? Cum caracterizezi un om rău? Dar unul parșiv? Atăta răutate, câtă? Lumea a luat-o razna. Încotro e acel razna?

| anonimg a răspuns:

Am mai spus în altă parte că noi oamenii ne naștem răi; dar nu prea sunt crezut.
Ceea ce ne ține în frâu să nu ne dezlănțuim toată răutatea născută și dobândită, este Duhul Sfânt.
Și, pentru că această a 3- a persoană a dumnezeirii este refuzată de om, Se retrage.
Chiar dacă cei mai mulți oameni nu își lasă viața călăuzită de Duhul Sfânt, totuși ei sunt ținuți în frâu de de El.
Pentru că omul este creat cu libertate, putem să respingem îndemnurile Duhului Sfânt de a trăi în armonie cu Dumnezeu și legea Sa.
Dar respingerea continuă a Duhului Sfânt duce nu doar la incapacitatea de a ne înfrâna răul din noi, ci și la imposibilitatea lui Dumnezeu de a ne mai mântui, de a ne salva din viața de păcat în care trăim.
Astfel, puțin câte puțin Duhul Sfânt Se retrage de pe fața pământului. De aceea oamenii devin din ce în ce mai răi. Și, dacă Dumnezeu care cunoaște viitorul fiecăruia dintre noi, ne va spune cât de răi vom deveni dacă Îl refuzăm în mod continuu, nu Îl vom crede.

"Omul lui Dumnezeu (Elisei) şi-a pironit privirea asupra lui Hazael şi s-a uitat ţintă la el multă vreme; apoi a plâns.
Hazael a zis: „Pentru ce plânge domnul meu?" Şi Elisei a răspuns: „Pentru că ştiu răul pe care-l vei face copiilor lui Israel; vei pune foc cetăţilor întărite ale lor; vei ucide cu sabia pe tinerii lor, vei zdrobi pe pruncii lor şi vei spinteca pântecele femeilor însărcinate."
Hazael a zis: „Dar ce este robul tău, câinele acesta, ca să facă lucruri aşa de mari?" Şi Elisei a zis: „Domnul mi-a descoperit că vei fi împărat al Siriei."" (2Imparati.8:11-13)

Noi singuri nu putem să luptăm împotriva răului existent în noi. Ori ne lăsăm conduși de Dumnezeu prin Spiritul Său Sfânt, ori conduși de spiritul celui rău. Starea de neutralitate nu există, deoarece din naștere noi avem natura celui rău. Domnul Hristos a murit tocmai ca să ne răscumpere din această natură rea. Simplul fapt că suntem religioși și nu și spirituali nu ne ajută la nimic. Dumnezeu vrea să intre în viața noastră personală. Și ne-a creat cu libertatea de a-L alege sau a-L respinge.

| halogen001 a răspuns:

Omul e o viețuitoare, iar comportamentul omului, bun sau rău e determinat genetic și prin învățare. Dacă exista un Dumnezeu și omul era creația lui, atunci omul era perfect de la început, avea tot ce-i trebuie și nu era nevoie să fie mincinos, hoț și tâlhar. Sărăcia, lipsurile, lăcomia și educația proastă determină omul să fie rău.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă pentru omul modern e mai important să-și facă voia lui egoistă decât să-și iubească frații și surorile în suferință. Degeaba suferim cu toții. Măcar de ne-am da seama de asta și ne-am înduioșa...

Iar cei ce predică despre iubire au de cele mai multe ori cea mai veninoasă ură în suflet. Mai ales cei ce vorbesc despre "a iubi umanitatea" sau "pe oameni" în abstract. Ei sunt viperele cele mai mari și mai pline de venin.

| SingleForOne a răspuns:

Sistemul este facut pentru ca oamenii sa fie egoisti, si să-și urmeze propriile interese. Cine nu face asta, doar cauta moduri de supraviețuire. Cine nu vrea macar sa supraviețuiască, poate sa moara, ca va fi considerat bun de nimic.

| Theo94 a răspuns:

Crezi ca in urma cu 200 de ani era mai bine, dar cu 1000 sau 2000 de ani?
Crezi ca era mai bine in evul mediu (europa) cand era inchizitia, epidemii de ciuma, razboaie mai dese, etc?
In sec. 20 mai ales in prima parte, cele doua razboaie mondiale, razboiul rece, etc?

| IceRope a răspuns:

Cred că prima dată ar trebui să te întrebi cu ce greșești celor din jur.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu au devenit asa. Ai crescut tu. Lumea a fost mult mai rea de atat. Astia care critica omul modern NU cunosc istorie.

| Denly a răspuns:

Nu e peste tot asa. Sunt si oameni buni. Cei care sunt rai, ori s-au nascut genetic cu rautate ori au fost educati gresit.

| ReeaVermeer a răspuns:

Pt ca sistemul asta e facut pentru a transforma oamenii in creaturi ostile, auto intitulate, egoiste si ignorante. Cat timp cei care ne conduc sunt ei insisi paraziti parsivi, nici cei condusi nu sunt altcumva.
Din moment ce ai pus intrebarea asta in categoria Religie, trebuie sa spun ca ea joaca un rol in perspectiva oamenilor - majoritatea de pe aici sunt crestini. http://crestinismulexpus.blogspot.com/? m=1