| LupusDei1993 a întrebat:

De ce oamenii au nevoie de religie sau credinta intr-un zeu imaginar sa fie morali?
Cand un om se naste el se naste ateu pana cand parintii il indoctrineaza in religie. La fel ca oricare alta vietuitoare.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania este o tara religioasa, plina de crestini cu un comportament foarte sfant, clar nu ai nevoie, popoarele superioare nu au nevoie de zeii pentru a avea moralitate, popoarele inferioare primitive au nevoie de frica

cand un om se naste nu se numeste nimic, e doar un bebelus atat

| RAY a răspuns:

Mircea08 vrei sa spui ca 5, 5 miliarde de persoane sunt imorali si doar crestini sunt morali, serios

| LupusDei1993 explică (pentru RAY):

N-ai cum cu ei, au un ego si aere de superioritate zici ca-s Justin Beiber

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sectancti =sa ne fereasca dumnezeu de ei, iisus spunea ca cei care schimba legea sunt serpi, diavoli, nu spun eu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce oamenii au nevoie de religie sau credinta intr-un zeu imaginar sa fie morali?
Nu au nevoie.
Poți să fii moral și fără frică de iad.
Cand un om se naste el se naste ateu
Nu se naște nici teu nici ateu.
pana cand parintii il indoctrineaza in religie
Îndoctrinarea se poate face în orice domeniu, nu numai ăm religie.
La fel ca oricare alta vietuitoare.
Alte viețuitoare au alte coduri morale ca noi oamenii.
Ceea ce este bun pentru viața lor, este bun pentru ele.
Acesta este codul lor moral.
Acesta este codul moral al fiecărei viețuitoare.

| Nilsson a răspuns:

Fara Dumnezeu moralitatea unui individ devine subiectiva si facultativa.
Adica fiecare crede dupa bunul plac ce e bine si ce e rau, de multe ori opiniile multor oameni cu privire la anumite dileme morale fiind total contradictorii iar in acest caz nu se mai poate numi moralitate pentru ca aceasta ar trebui sa fie ceva absolut.
Iar daca cineva nu vrea sa fie moral, cum poti sa il convingi ca ar trebui sa fie?
Daca unui pedofil nu ii pasa de suferinta copilului si are toate sansele sa scape neprins de ce ar trebui sa ii pese? E placerea lui pana la urma, nu?
Vezi, aici este avantajul religiei, aceasta defineste si justifica moralitatea prin prisma unui reper moral absolut, acesta fiind Dumnezeu.
Voia Sa arata ce este bine si ce e rau in diferite situatii iar oamenii trebuie sa fie buni nu de frica unei pedepse ci pentru ca acesta este scopul nostru, fiind buni ne indeplinim misiunea in acesta viata.

„Cand un om se naste el se naste ateu pana cand parintii il indoctrineaza in religie. La fel ca oricare alta vietuitoare."

Daca oamenii s-ar naste cu o credinta din nastere am fi precum niste computere care au softul presetat din fabrica, noi n-am mai avea libertatea de alegere.
Credinta este un proces de crestere spirituala care ar trebui sa aiba un curs ascendent pe tot parcusul vietii.
Nimeni nu ramane cu forma de religie invatata de la parinti, unii pot sa se renunte total la ea, altii nu se multumesc cu atat si cauta mai mult si sa Il descopere pe Dumnezeu intr-o maniera personala.

Totusi este curioas faptul ca intalnim anumite forme de credinte la toate populatiile pe pe Glob, chiar si la triburile izolate care nu au avut vreun contact cu alte civilizatii.
Deci o nevoie spirituala tot este in fiecare om.

| LupusDei1993 explică (pentru Nilsson):

Nu avem nevoie de religie deoarece totul functioneaza prin legi. Daca esti prins pedofil fii sigur ca nu vei trai prea mult timp, daca faci alte infractiuni la fel vei fi pedepsit de lege.
Si chiar daca ai credinta oarba intr-un zeu tot faci rele deoarece asta e natura umana, nu exista om perfect sau sfant.
Prefer sa cred intr-un zeu ce chiar exista si se arata. Pana atunci raman agnostic.

| Nilsson a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Daca esti prins pedofil fii sigur ca nu vei trai prea mult timp, daca faci alte infractiuni la fel vei fi pedepsit de lege."

Pai daca cineva face binele de frica legilor care mai e diferenta dintre el si un crestin care face binele de frica iadului?

„Prefer sa cred intr-un zeu ce chiar exista si se arata. Pana atunci raman agnostic."

Daca tu vrei ca Dumnezeu sa ti se arate mai intai ca sa devii credincios esti precum cineva care vrea mai intai o sa fie platit in avans ca sa presteze o lucrare sau un serviciu.
Si cred ca stii care breasla practica acest lucru happy

Lui Dumnezeu nu ii plac astfel de a caractere, El vrea mai mult de la oameni, sa se zbata pentru inaltarea lor spirituala si de caracter.

Adu-ti aminte de pilda talantilor.
Trebuie sa iti pui in valoare aptitudinile nu sa le ingropi.
Trebuie sa studiezi cat mai multe scrieri religioase, sa le compari sa sa vezi care e adevarul, sa treci prin incercari si sa ramai puternic.
Pana la urma si rasplata fiecaruia e pe masura efortului.

| LupusDei1993 explică (pentru Nilsson):

Rasplata e doar prin credinta, daca ai fost destul de credul incat sa crezi fara sa cercetezi, faptele conteaza mai putin.

| Mircea08 a răspuns:

Pentru ca sa fie morali oamenii nu au nevoie de religie, credinta sau un zeu, au nevoie de urmatoarea informatie : - Ce inseamna sa fii moral?
Ortodocsii daca au o religie, un zeu, si o credinta sunt morali?, dar cei din celelalte religii? raspund eu - NU! Religia lor au o definitie pentru moralitate dar nimeni NU TRAIESTE potrivit acestei moralitati.
Treaba cu indoctrinatul e ceva general, si nu se refera doar la religie. Doctrina inseamna o suma de invataturi sau instructiuni si acestea pot fi in domeniul srategiilor de aparare, a partidelor politice, in drept, etc. Este perfect normal ca un om sa aiba un set de invataturi cu un anumit specific.
Celelalte vietuitoare nu cred ca au vreo legatura cu doctrina

Daca moralitatea nu se invata din Evanghelia lui Iisus, de unde altundeva se invata?

| BogdantheDreamer a răspuns:

"De ce oamenii au nevoie de religie sau credinta intr-un zeu imaginar sa fie morali?"

Moralitatea ateilor este imaginara.

| LupusDei1993 explică (pentru BogdantheDreamer):

"Moralitatea ateilor este imaginara."
Ahahaha, ironic este ca ai dreptate partiala. Exista atei rationali cu IQ de Chad, si cei prosti care doar se iau degeaba si insulta in stanga si in dreapta fara sa stie mai nimic.

La fel si la religiosi, sunt oameni foarte inteligenti cu IQ mare, dar diferenta e ca ei cred in chestii irationale religioase.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu exista moralitate, e ceva relativ, in vt scrie sa omori pe cineva care nu crede in zeul lui israel =e moral?

| RaulAlmășan a răspuns:

Stii ce înseamnă ateismul?
Stintific vorbind nu e dovedit cum a,apărut viata si universul, sunt doar teorii.
Dacă un om a evoluat, înseamnă că a evoluat cu propria lui ratiune.
Si fiecare are gândire si principii diferite.
Dacă unui ateu ii place sa:Ucidă, talhareasca, violeze.etc.
Înseamnă că asa la lăsat evolutia.
Si nu are dreptul nimeni sa îl condamne pentru asta.
E ca si cum ai aresta un leu ca a mâncat o zebră.
Acum depinde de tine cum înțelegi.
Si cum te gândești tu la Dumnezeu.
Dacă îl consideri un magician, sau nu stiu ce fiinta mitologica te inseli.
Dumnezeu spune in Biblie ca intelepciunea lumeasca e o nebunie in fata lui.
Oare de ce?
Fiindcă aberatiile stintifice se inmultesc, si oamenii de stiinta au iluzia ca, cunosc creatia lumii pe când ei nu cunosc 001 %din ea științific.

| LupusDei1993 explică (pentru RaulAlmășan):

Fix asta am fost invatat in cultul in care m-am nascut: ca Dumnezeu e un batranel ce sta pe un norisor. Daca e sau nu magician, oricum nu conteaza ca nu exista zeul din biblie.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu spune nimeni ca Dumnezeu e un Bătrânel si ca sta pe un nor.
Chestia asta e preluată de la,, Zeus"
Nu crezi ca există Dumnezeu.
Poate nu cunosti pe deplin cuvântul Domnului.
Nu pot sa te oblig, dar totuși gandeste-te ca cineva a creeat universul, faptul că ateii spun ca au apărut din nimic e o chestie amuzantă.
Ateii doar pretind ca gândesc rational, nu te lasa păcălit.

| LupusDei1993 explică (pentru RaulAlmășan):

In primul rand nu sunt ateu ci agnostic, in al doilea rand aceasta zeitate universala nu mi s-a aratat, probabil sunt doar o furnica nesemnificativa incat sa-i pese. Si daca te inseli? Daca dumnezeu e chiar Allah? Spre exemplu.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Man iti pierzi timpul aiurea, e fara de speranta, dumnezeu cu mila