| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii de o religie, nu intra intr-o biserica de o alta religie? Nu este aceeasi casa a Domnului, dar alt stil? Sau ajunge rugaciunea incalcita la Dumnezeu daca un catolic se roaga intr-o biserica evanghelica?

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca fiecare merge acolo unde se simte bine in duhul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vreau sa fluier, fluier.nu in biserica bineinteles.dar cine, pe cine impiedica? nu am auzit sa fi intrat cineva undeva si sa fie dat afara.

| RaduMD a răspuns:

Mai întâi: nu există o interdicţie de a intra în orice biserică.
Pe urmă: nu orice biserică este o casă a Domnului. Pentru ca o biserică să fie o casă a Domnului, este necesar să fie în părtăşie cu religia lăsată de Domnul, altfel spus cu Biserica cu "B" mare.

În Vechiul Testament, vedem cum Regatul Unit al evreilor a sfârşit prin a se fragmenta. Două dintre triburile rezultate au rămas cu Templul din Ierusalim, în vreme ce oamenii din celelalte triburi şi-au clădit altare, numite capişti, prin munţi. Ei bine, numai Templul era casa Domnului, dar nu capiştile de prin munţi. Deosebirea nu era numai de stil, ci ţinea de prezenţa reală: numai Templul era loc priviliegiat de comunicare între Dumnezeu şi oameni.
Să nu uităm că "biserică" înseamnă comunitate mai degrabă decât clădire. "Biserica" cu "B" mare, adică Ecclesia, este comunitatea mondială a celor care vor să Îl urmeze pe Domnul. Numai acele biserici cu "b" mic, adică acele clădiri construite de oameni din Biserica cu B mare sunt moştenitoare ale Templului.