| depression17 a întrebat:

De ce oamenii religiosi sunt mai sexisti si misogini decat restul? Am auzit de la ei ca femeia trebuie "supusa" barbatului, pe scurt sclavie moderna, nu suntem toti egali? Si unii barbati isi mai si abuzeaza sotiile pentru ca "bataia e rupta din rai"

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin sexism și misoginism. După mine misoginismul modern e sexul cu beneficii cică, concubinajul cu anii al fetelor care tot spera ca da dacă vor fi luate în casatorie, prostitutia(e drept ca exista și prostituție masculina dar nu se compara ca ampliare)
împingerea fetelor spre avort, etc nu sa fie un soț lider în familia lui. Bătaia rupta din rai pentru nevasta, nu e luata din Biblie.
Eu cred ce spune Biblia ca soțul e liderul familiei, aceasta e ordinea naturala a creației. Dacă la un loc de munca îți asculți liderul nu înseamnă că el te urăște. Da,
eu sun dedicata ca în deciziile familiei soțul meu sa aibă ultimul cavant și el știe asta. Și observ ca având încredere în mine îmi deleagă multe decizii opiniile mele îl influențează mai mult decât în cazul sotiilor care se lupta pentru putere cu soții lor și ajung sa se separe emoțional sau chiar sa divorțeze de ele, lăsându-le sa fie cât de rebele și independente vor.
Biblia poruncește sotiilor sa se supună și soților sa își iubească nevestele ca și Hristos Biserica.
Si după mine nu exista în literatura universala descriere mai buna iubirii decât în Biblie:
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plina de bunătate, dragostea nu invidiază, nu se lauda, nu se umfla de mândrie, nu se poarta nepoliticos, nu cauta interesul sau, nu se manie, nu presupune raul, nu se bucura de greșeală ci se bucura de adevăr, acoperă totul, spera totul, suferă totul. Dragostea nu va muri niciodată. "1Corinteni 13 4-8

| ania a răspuns:

M-a amuzat răspunsul unui psiholog laic cred, la întrebarea de ce își iau bărbații amante.
El spunea ca pe parcursul istoriei milenare a omenirii, bărbații au avut nevoie întotdeauna în viata lor de o femeie care sa li se supună. Acum vremurile fii d incompatibile cu ideea ca o soție sa fie supusa, ei își iau ante sa își împlinească acea nevoie ancestrala.
Asa ce soțiile credincioase se supun soților lor sa fie fericiți numai cu ele, sa nu aibă nevoie de amante.
Probabil tot de aceea și prostituția e în asa mare creștere,
bărbații plătesc pentr iluzia de moment ca au o femeie care li se supune lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca asa au fost invatat si influentati de religie. E simplu raspunsul

| CostinAlamariu a răspuns:

Misoginia e incompatibila cu Creștinismul. Oricine iti spune altceva te minte. Cat despre asa numitul sexism este un concept iventat de oameni si nu face parte din Legea Morală a lui Dumnezeu.

La un moment dat cand te maturizezi trebuie sa faci o alegere: moralitatea oamenilor sau pe a lui Dumnezeu? Pe care o alegi?

| BBJHHRUGs a răspuns:

Tu nu ai inteles ideea. Ei vorbesc de celibat si misoginism pentru alti necredinciosi sau atei adica celor care se opun regulilor impuse de ei dar tot ei sunt aia care incalca regulile. Casatoriile la pocaiti si ala religiosi sunt vazute ca pe o binecuvantare. WTF! Femeia trebuie supusa barbatului pe cand in ziua de azi e tocmai opusul. Sunt tari orientale si religii islamice in care ei considera femeia fiind drept propietatea barbatului. Nu ar fi de mirare ca si crestinsimul are aceeasi lege tampita cand sunt unii pocaiti care isi bat femeile si nevestele. Na poftim! Asta e lumea tampita in care traim.

| goodspeed55555 a răspuns:

Bărbatul se crede mai superior femeie cum de-a lungul anilor albi se credeau mai superiori decât negri

| IPF a răspuns:

Imi pare rau daca ai intalnit asa persoane, majoritatea nu sunt asa, mai jos am sa dezbat fiecare auzita, am sa ofer si niste versete pentru a oferi un raspuns mai fondat.

"Bataie e rupta din rai" - "Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul cu binele." (Romani 12:21) Acest verset subliniază faptul că violența nu trebuie să fie niciodată o soluție pentru problemele noastre, ci ar trebui să ne străduim întotdeauna să învingem răul prin bunătate și compasiune.

"Femeia e supusa barbatului": În ceea ce privește relația dintre femei și bărbați, trebuie să subliniez că învățăturile noastre crestine nu susțin ideea că femeia ar fi supusă bărbatului. În schimb, credem că amândoi partenerii trebuie să se respecte și să se susțină reciproc, precum a spus Sfântul Pavel: "Barbatii, iubiti pe nevestele voastre, precum și Hristos a iubit Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea" (Efeseni 5:25).

Sper ca te-am lamurit, pe scurt nu toti crestinii sunt asa. Pacea si harul Tatalui nostru Ceresc sa fie cu tine!