| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare această dezbinare crâncenă între creștini în funcție de religie?
Un lucru foarte ciudat am remarcat odată într-un documentar despre Experimentul Pitești, în care cei care au supraviețuit, mărturiseau că cei care erau creștini, unii dintre ei erau de diferite religii / confesiuni, dar toți erau solidari / uniți unii cu ceilalți!
Ortodox cu catolic, sau ortodox cu neoprotestant!
Toți erau uniți!
Nu vreau să se interpreteze ca un îndemn la o unire a religiilor, ci la dragostea lor manifestată prin solidaritate unul fața de celălalt!
Ciudat e că, atunci când au fost închiși împreună din cauza credinței lor, au fost mai uniți ca nicidată!
Nu au existat divergențe sau conflicte între ei, cum există acum de când a picat Comunismul!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De asta suntem ființe sociale, toți aveau un singur scop, tu dacă ai rămâne în lift blocat cu un ateu ce ai face?

| Mayhem666 a răspuns:

Cu alte cuvinte vrei sa se intoarca comunismul si sa ajungem si noi ca si Coreea de Nord?

| Werrich a răspuns:

"De ce oare această dezbinare crâncenă între creștini în funcție de religie?" Pentru atragerea de noi adepti si pentru darea zeciuielii catre pastorul bisericii locale, un mini dumnezeu. Fiecare biserica locala are dumnezeul lui: Vladimir Pustan, Florin Ianovici, Iacob Coman, Tony Berbece...

| fllu07 a răspuns:

Probabil având toți dorința de a supraviețui, oarecum s-au aliat. Dar asta nu înseamnă că au făcut rabat, sau și-au renegat crezurile. Ci s-au unit pentru a-și atinge obiectivul. Acela de a supraviețui.

| Seba2013 a răspuns:

Realitatea, lumea care ni se arata este infinita, multipla, indeterminata, haotica, etc. Ei bine Revelatia Divina apare in acest intuneric nu ca sa se arate ci ca sa ne educe(ilumineze pe calea ingusta a vietii).
El este UNUl asa apare in Biblie. Acolo scrie ca exista O SINGURA CREDINTA, UN SINGUR DUMNEZEU SI UN SINGUR BOTEZ.
Panteistii si toate ramele astea (hilozoism, sofism, etc.) vor sa ne arunce in ABISM, APORISM, BABILONISM(confuzie) etc. Un om care este cazut in Abism, este relativist, nu are principii, este incoerent, schimbator, fara fundamente inmutabile.

Deci Dumnezeu este UNUl ci nu este o MULTIPLICITATE. Desigur ca aceata muliplicitate, pluralitate, diversitate, etc., poate sa fie de acord cu UNUL, dar acest UNU are o lege, gandire, identitate, organizatie si teologie.
Vezi ce spune Husserl cu reductia fenomenológica (eu nu spun sa fii husserlist pentru ca risti sa cazi in solipsism) si Heraclito cu multiplicitatea. Astia ajung doar la ipseitate, insa Platon le-a aratat o lume trascedentala, un altfel de ethos, valori, idei si fapte.

| chuckmanson a răspuns:

Atunci când ești într-o situație disperată, divizarea oamenilor în categorii gen religie, rasă etc nu este cel mai bun lucru pentru supraviețuire.