| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, vă rog foarte frumos să îmi răspundeți la aceste întrebări care se referă la același subiect :
• De ce clerul Romano - catolic ( Biserica Romano - catolică ) nu participă la ceremonialul Sfintei Lumini de la Ierusalim așa cum fac creștinii - ortodoxi, creștinii - copți și creștinii - armeni?
• De ce nu intră toți cei trei reprezentanți a celor trei confesiuni : armeni, copți și ortodoxi în interiorul Sfântului Mormânt, ci doar reprezentantul ortodox?
• De ce nu se roagă toți cei trei reprezentanți a tuturor celor trei confesiuni creștine ( armeni, ortodoxi și copți ) în interiorul Sfântului Mormânt, pentru coborârea Sfintei Lumini?
• De ce nu intră și reprezentantul copt și reprezentantul armean în interiorul Sfântului Mormânt, ca să vadă cum coboară Sfântă Lumină?

16 răspunsuri:
| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Toate întrebările tale se aseamănă. Așa că o să răspund o singură dată.
Ei nu se duc la Ierusalim, la lumina sfântă, pentru că lumina se aprinde doar la ortodocși. Nu că nu ar vrea, probabil, și ei să se ducă, doar că lumina nu este pentru ei. Este doar pentru ortodocși. Ortodoxia este prima religie de pe acest pământ, iar celelalte religii nu au existat, ci în urmă s-a trezit și ei că vor să schimbe regulile, care erau deja de la ortodocși.
Plus că, Iisus a înviat o singură dată (cea prăznuită de ortodocși), iar în acea dată, se aprinde și lumina, pentru că celelalte culte, sărbătoresc învierea înainte (ceea ce nu e normal, pentru că Iisus a înviat când o sărbătorim noi).
Sper că ai înțeles! Dacă mai ai întrebări, spune-mi!

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

Dacă reprezentantul armean și reprezentantul copt ar intra în interiorul Sfântului Mormânt împreună cu reprezentantul ortodox să se roage împreună cu el- reprezentantul ortodox sau să vadă și ei coborârea Sfintei Lumini, Sfântă Lumină nu ar mai coborâ?
Sfântă Lumină coboară doar dacă reprezentantul ortodox spune rugăciunea și doar dacă el este singur în interiorul Sfântului Mormânt?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

La Sfânta Lumină, intră în interior acolo doar un singur preot ortodox, nu altcineva.

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

De ce intră doar el?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

Pentru că ceilalți sărbătoresc înainte, iar lumina coboară când sărbătoresc ortodocșii.

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

Păi cum, armenii și copții iau lumină după ce sărbătoresc Paștele?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

Măi, tu nu înțelegi că ăștia toți penticostalii/pocăiții ăștia, nu sărbătoresc deodată cu noi? Ei nu sărbătoresc deodată cu noi, deci nu ia nici după, nici înainte. La ei nu se coboară.

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

Eu mă refer la armeni și la copți.
Armenii și copții iau lumină odată cu ortodoxi.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

Aa, scuze. Mă grăbeam la răspuns. Armenii si Copții sunt Biserici Ortodoxe. D-aia intră reprezentantul Ortodox și pentru ei. Pentru că sunt ortodocși.

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

Armenii au reprezentantul lor și copții îl au pe al lor.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Armenii au un reprezentant și copții au un alt reprezentant.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Sfânta Lumină coboară doar la rugăciunea pe care reprezentantul creștinilor - ortodoxi o face, de unul singur, în interiorul Sfântului Mormânt.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

Doamne...
Păi da, măi, coboară doar la ortodocși. Eu ce am zis? Iar Armenii și Copții, eu știu că sunt orotdocși. Pot avea și ei reprezentanți diferiți, dar fiind tot ortodocși, acolo la Sfânta Lumină, îl lasă tot pe reprezentantul nostru să intre. Că dacă și ei sunt de aceeași religie...
Eu nu am de unde să știu cum "se înțeleg" ei acolo. Asta nu e ceva care trebuie să știm noi, și nici nu e un subiect interesant de "dezbătut".
Măcar ai înțeles acum?

| Magie2525 explică (pentru IonelaIasmina):

Din răspunsul tău rezultă că există : creștini - ortodoxi, creștini - ortodoxi - copți și creștini - ortodoxi - armeni, așa este?
Dacă armenii și copții sunt și ei ortodoxi, de ce mai sunt armeni și copți și nu sunt simplu creștini - ortodoxi?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Magie2525):

Măi, eu așa știam, acum...asta e.

| anonym2024 a răspuns:

Prea multe intrebari
sfat(pune-le mai pe rand)