| 1libercugetator1 a întrebat:

Daca atacam stiinta asta demonstreaza existenta lui dumnezeu?

daca evolutia sa-r dovedi gresita,big bang, astea sunt argumente ca exista dumnezeu?
asa putem argumenta existenta la orice personaj imaginar de ce din toate doar pentru dumnezeu sunt valabile argumentele astea?

10 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

De vreme ce teoriile non religioase ar disparea sau sa-r dovedi false...Cea creationista va domina.

| ania a răspuns:

Depinde ce definiție ai pentru dovezi. Dacă înainte de cerceta orice ai ales să ai convingerea că singurul lucru real e materia( afirmație oricum imposibil de dovedit cu dovezi materiale) orice dovezi ți-ar aduce cineva în favoarea unei ființe spirituale nu le accepți pentru că contrazic premisa ta( nedovedită).
Eu ce să fac dacă Dumnezeu e o ființă spirituală și nu a ales să se arate la toți oamenii în același timp ca să nu mai fie discuții ci se arată pe rând la unii pe care îi trimite să le spună celorlalți?
Mie nu îmi cere Dumnezeu să conving pe nimeni ci doar să spun și altora că eu L-am chemat, mi-a raspuns și că-i caută pe toți cei care încă nu L-au întâlnit.

| Wr3nch a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu e un subiect care poate fi dezbatut zile in sir. Credinta are rolul de a uni oameni (de obicei) si de a oferi un motiv pentru a fi bun.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai asta se numeste ipocrizie...Eu ca ateu, cand fac o fapta buna, o fac ca asa vreau, nu pentru ca sa strang puncte in plus la judecata de apoi. Dupa parerea mea nu exista o fapta buna facut din obligatie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Creştinii adevăraţi nu atacă adevărata ştiinţă deoarece ea susţine existenţa unui Proiectant.
Dacă evoluţia sau big-bang s-ar dovedi greşite, asta ar demonstra că ce au promulgat aceste idei şi au crezut în ele au greşit.

| 1libercugetator1 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Stiinta nu sustine nici un creator prin teoriile sale

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Asta e ca si cum am analiza o masinarie complicata si am spune ca nu e facuta de nimeni. Daca nu exista un Creator cum iti explici tot ce exista inclusiv creierul nostru?

| 1libercugetator1 explică:

Las ca nu-i nimic

Răspuns utilizator avertizat
| AnnealedPride a răspuns:

Teoriile stiintifice sunt fundamental diferite de FAPTELE biblice.
Teoriile se dezvolta, partile care se dovedesc a fi false, sunt inlocuite cu noile argumente.
Biblia nu lasa loc de asa ceva, ce zice e FAPT, e ABSOLUT.