| bestialu96 a întrebat:

Nu stiu ce sa cred... mi-am pierdut credinta in Dumnezeu sad...
adica am citit toate teorile marilor savanti. iar toate au logica... dar cea cu biblia nu are nici o dovada sau logica. nu inteleg exista dumnezeu?
vad ca savanti pot demonstra tot de la big bang pana in prezent. dar si biblia de ce nu? adica dumnezeu e ca mos craciun? Pls hellpp

Răspuns Câştigător
| conundrum a răspuns:

Colegu' hai revino-ti ca nu e nimic asa grav...crezi in ce vrei/nu e neaparat nevoie de dovezi

13 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Problema cu Biblia e ca nu a trebuit demonstrata. Toti alti savanti au cautat argumente pentru care teoria lor este mai buna. Si totusi doar o parte dintre ei au avut succes.
Biblia trebuie interpretata, nu neaparat luata ca atare.

| enverhoxha a răspuns:

De ce să crezi în Dzeu? Dacă nu există, îţi pierzi timpul. Dacă există, o să ai o surpriză plăcută pe lumea ailaltă.

Dzeu nu-i poate pedepsi pe necredincioşi, oricum de vină e El, nu ei. Dacă vroia, îi făcea credincioşi.

| AlexSM86 a răspuns:

Blaise Pascal a spus asa "Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic daca crezi in El, dar daca exista si nu crezi ai pierdut totul".
Mie imi spune doar ca Pascal era un egoist si un ipocrit, dar poate pe tine te ajuta citatulwinking

| bestialu96 explică:

Acum daca nu cred in dzeu ma bate sau ce? e alegerea mea whatever...laughing

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Credinta nu e ceva ce se poate dovedi e ceva ce se simte, nu ai nevoie de dovezi. E drept ca exista dovezi despre evolutia, despre aparitia Universului, dar si alea sunt doar teorii, speculati, ca doar nu o fi fost vre un savant la BIG BANG. Cum nici noi nu l-am vazut pe Iisus jerfindu-se pentru credinta noastra, dar de asta se numeste credinta pentru ca noi credem fara sa fi vazut. Asa ca tu nu trebuie sa crezi ceva trebuie sa simti acel ceva. Daca simti ca Dumnezeu exista inseamna ca El exista. Daca simti ca noi am evoluat atunci asta e adevarul, deoarece noi suntem doar niste simpli oameni singurul moment cand vom afla adevarul este cand vom muri pana atunci ai o viata in care sa crezi in cea ce simti.
Sper sa te fi ajutat si scuze pentru greselile gramaticale.

| adrian_6090 a răspuns:

Draga Bmc

Da, e greu și dureros ce trăiești acum, dar să știi că e cumplit numai dacă te identifici cu această pierdere. Tu încă exiști și, ca urmare, poți să cauți ce ai pierdut. Sau poți să-ți dai seama că nu ai avut ce crezi că ai pierdut. De exemplu, când cineva spune că a pierdut iubirea pentru cineva, de fapt nu iubea acea persoană, ci starea sufletească pe care o trăia în prezența acelei persoane. Așadar, dacă ți-ai pierdut credința în urma unor trăiri negative provocate de neîmplinirea unor dorințe, e bine pentru că nu era o credință adevărată, ci una aservită unor plăceri sau dorințe trecătoare. Acum ai ocazia să te privești cu onestitate, să vezi cărei nevoi sufletești slujește credința și apoi să vorbești cu Domnul, să te arăți Lui în adâncul acela de taină al tău și să-I ceri credința cea adevărată. Știi, până și Ucenicii Lui I-au cerut să le sporească credința. Momentele de îndoială și de spaimă sunt ocazii de întețire a rugăciunii și de creștere duhovnicească.
În nădejdea că îți vei reveni degrabă și mulțumindu-ți pentru încredere, mă rog pentru tine cu drag.

| yonutz1 a răspuns:

Trebuie doar sa crezi. Dovezile sunt in BIblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta si Credinta mereu sau contrazis. Dumnezeu exista. Daca nu cum au luat nastere fiintele unicelulare.In biblie se vorbeste despre cadearea a doua orase despre nasterea lui Isus.Sau cand sa descoperit arca lui noe.

| dariusbocos a răspuns:

Dovezile sunt in Biblia dar mai intai de asta trebuie sa ai credinta in Dumnezeu iar dupa sa analizezi cu atentie fiecare detaliu scris in Biblie si sa faci o paralela cu realitatea sa vezi ca de fapt Biblia este drumul tau inspre Dumnezeu

| comediant a răspuns:

The Book of Eli
http://filmenoi.info/the-book-of-eli-2010/
daca vrei uite la film, are ceva cu intrebarea ta
)si eu deseori ma ghindesc la fel ca tine, dar oricum as dori sa stiu ca cineva ne ajuta.este cineva la care ne putem ruga.oamenii fara credinta nu cred ca ar putea trece peste unele momente grele
. credinta ne face mai puternici.tu deja vezi.fa o concluzie p/u tine si ai incredere in ea. succes:)

| Purple_4057 a răspuns:

Nu e bine ca ti-ai pierdut increderea in Dumnezeu! Trebuie sa o recapeti! TREBUIE SA CREZI IN EL! parerea mea! Daca ai crezut si pana acum, trebuie sa crezi in continuare, recapata-ti increderea!

| gyxy73 a răspuns:

Credinta ori o ai ori nu, a spus" Dumnezeu :Vor veni profeti mincinosi care vor face minuni "(argumentele savantilor), a te andoi este omenesc dar nu ramane an andoiala ta

| maurizia98 a răspuns:

Nu.Dzeu a creat toata lumea.citeste Geneza(Facerea) Savantii vor sa arate ca planeta s-a format din particule de praf Da soarele a aparut el pur si simplu?! NU! Trebuie sa crezi ceea ce spune Biblia fiindca ea este Cuvantul lui Dumnezeu. Acolo vei citi si despre cum Dzeu si-a trimis singurul Sau Fiu pentru pacatele noastre ca noinsa fim salvati! PAEA DOMNULUI FIE CU TINE!