| papusik69 a întrebat:

De ce patriarhul se numeste "Preafericit"? "prea" are conotatie negativa pentru ca e ceva exagerat, nu? Deci de ce "Preafericit"?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Totul a inceput cu mult timp in urma atunci cand primul Patriarh a primit aceasta functie. Se intorcea mititelul spre casa fericit cand ce sa vezi?! A vazut un zgribulit care vindea iarba. Si fiind atat de fericit si entuziasmat, a zis hai ca acum pot sa o fac si pe-asta, prea am fost pocait...A fumat iarba si din fericit a devenit Preafericit.
Bineinteles ca lumea l-a vazut intorcandu-se spre casa cu gura pana la urechi si au spus unul altuia:,, Bai nene ce-i cu noul Patriarh, ca e prea fericit''? ...si asa-i ramase porecla de atunciwinking

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E foarte buna intrebarea ta, mai ales ca in Biblie, Dumnezeu e numit fericit, iar un om imperfect se numeste preafericit.

| milan9 a răspuns:

Tocmai s-a scris mai sus, citez:

">Cuvinte precum "preafericit" sau "preasfintit" sunt la MODUL PARTICIPIU, lucru care inseamna ca persoana respectiva doar primeste actiunea VERBULUI "A SFINTI " SAU "A FERICI"!

>"preafericit" este persoana supusa actiunii de "a ferici", cu sensul de "a binecuvanta"!
>"Preasfintit" este persoana supusa actiunii de "a sfinti", in sensul ca acea persoana a primit sfintenie.
>In nici un caz nu se pretinde ca respectivul ar fi SURSA a sfinteniei. El este doar PRIMITOR al sfinteniei!"

| Liviu a răspuns:

Hmmm preaschizofrenia sa are nevoie de un bun medicamentlaughing si eventual un film 'deochiat'sa isi mai alunge 'demoni' din el. E prea trist sa vezi un asemenea nume.Probabil e semnul divin ca prea multa religie prosteste.

| Lizzu a răspuns:

"Preafericit" datorita banilor care cad in gramada peste el ca o ploaie.
Cine n-ar fi fericit in raiul banilor?

| Exilee a răspuns:

Eu cred ca tu vrei sa cauti motive de cearta. Numele tau, contul de azi... ma face sa cred ca tu STII deja motivul, asa ca la ce mai intrebi?

| papusik69 explică (pentru Exilee):

Ha-ha, serios, de mine te iei? La câte întrebări cretine sunt aici, pe a mea ai găsit-o mai deplasată? Cred că ar trebui pus un filtru pentru prostie la site-ul ăsta.
Nu caut ceartă. Am pus o întrebare onestă și chiar eram curioasă ce părere au oamenii despre asta. Nu sunt religioasă, deci nu știu motivul. Mi se pare stupid să i se zică "Preafericit" și nu-mi pare corect din punct de vedere lingvistic.

| ErrorFound a răspuns:

Totul a inceput cu mult, mult timp in urma.........cand si-a dat seama ca se poate imbogatii de pe urma prostilor. :)))
E bogat, la naiba, normal ca-i fericit. N-ai vazut ce "Bamveu" are?
http://www.google.ro/......tp?/imgres e de fapt Mercedes?)

| Narfundo a răspuns:

Pentru ca e o persoana de rang inalt.E respectata si iubita de multi.Asta ii da posibilitatea sa fie fericit dar e limpede ca nu e corect sa fie)).

| danut a răspuns (pentru Narfundo):

"E respectata si iubita de multi."
Ce si cati inseamna MULTI pentru tine?

| SarcasmBoy a răspuns (pentru Narfundo):

Respectat si iubit? fi serios ..nu dau 2 bani pe el.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragonfly6 a răspuns:

Nu vezi cati bani are? Cum sa nu fie "preafericit"?