| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Patriarhul Daniel doreste in continuare modificarea constitutiei:

http://www.gandul.info/......e-10925557

Intrebare: De ce parintele Daniel este preafericit?

Răspuns Câştigător
| AnghelB a răspuns:

Daniel este preafericit deoarece nu este casatorit.
In scoli elevii ar trebui sa studieze istoria religiilor, deoarece am observat ca foarte putini sunt cei care au habar despre alte religii.

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă primul amendament este rațional celelalte 2 sunt mizerii.

„Familia, elementul natural şi fundamental al existenţei dezvoltării societăţii, se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor şi beneficiază de sprijin şi ocrotire din partea statului şi a societăţii"

Relația dintre gay și Lesbiene ar trebui să se cheme „ ceva asemănător cu căsătoria ".

Voi pune în paranteze cuvintele mizerabile :

Statul român respectă credinţa ( poporului român (eminamente religios) ) (şi recunoaşte rolul important al Bisericii Ortodoxe Române) şi a celorlalte biserici şi culte recunoscute în istoria naţională a României şi în viaţa societăţii româneşti. Cultele religioase sunt libere şi se organizează potrivit statutelor proprii, în condiţiile legii", este amendamentul BOR la articolul 29 din Legea Fundamentală.
De asemenea, Biserica Ortodoxă cere menţinerea nemodificată a articolului 32 alin. 7 care garantează ( libertatea învăţământului religios şi îl garantează inclusiv în şcolile de stat.)

Acest securist ateu, care se pretinde ultra-mincinos ca fiind creștin, decretează că poporul român este (eminamente religios).

EMINAMÉNTE adv. Prin excelență, cu deosebire, în special, în cel mai înalt grad. [Cf. fr. éminemment].

Deci ăia atei sunt negați, că ar exista!

(şi recunoaşte rolul important al Bisericii Ortodoxe Române)==statul de ce ar recunoaște așa ceva?

Și dacă eu sunt budist sau hindus, sau cred în Odin ce mă fac?
sau într-un alt cult cu puțini adepți, care nu a fost recunoscut?

libertatea învăţământului religios şi îl garantează inclusiv în şcolile de stat.==deci copii trebuie îndobitociți în școli cu religie!

Preferabil cu religia cretinoidică,

care promovează obscurantismul,

și chipurile că ar fi un păcat,

să vrei să cunoști,

==falsul păcat Adamic==

cea ce contrazice cu totul,

voința reală a lui Dumnezeu,

care ne vrea cunoscând, știind și creatori,

că de aia i-a hărăzit pe toți oamenii,

cu Harul Creației.

| Hombre a răspuns:

Frectie la picior de lemn, prea luminatul e parsiv, de fapt el vrea mentinerea 32 alin. 7 care garantează libertatea învăţământului religios şi îl garantează inclusiv în şcolile de stat.
De ce e prea fericit!? De prea multa masturbare d'aia.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce bun ar fi un Cuza pe capul lui!

Puterea prea i s-a urcat la cap preafericitului bătut în cap.
E un încuiat care vrea ca musai toată România să fie ca el.

Un mic bonus:
http://www.tpu.ro/......ina-6.html

| RAY a răspuns:

Miha traim intro tara de crestini te rog nu are rost sa discutam asa ceva, el nu a luat el a primit

| milan9 a răspuns:

Substantivul respectiv este la MODUL PARTICIPIU, lucru care explică totul...

| milan9 a răspuns:

Fericit în sensul de a fi fost investit de cineva cu o mare demnitate, cinstea de a fi în fruntea Bisericii, după modelul apostolilor, nişte continuatori ai apostolilor...

Tot la fel termenul de "preasfinţit" se referă la acţiunea harului de a-l sfinţi pe el ca episcop sau patriarh, acelaşi har pe care prin ei îl primim şi noi în mod diferit prin diferite lucrări ale Bisericii;

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

„Familia, elementul natural şi fundamental al existenţei dezvoltării societăţii, se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor şi beneficiază de sprijin şi ocrotire din partea statului şi a societăţii"

Eu una sunt total de acord cu ce scrie mai sus. Nu vad nimic rau in familie si egalitate intre membrii acesteia. In mediul urban s-a uitat de mult de familie sad Tot ce conteaza sunt prietenii (anturajul) si munca (Uneori chiar in detrimentul familiei. Este normal sa-ti faci timp pentru amandoua)

| мιнαɛℓα36 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

DA. Si eu sunt de acord cu partea aceasta!
Romania nu este pregatita pentru altfel de casatorii...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Si nici nu trebuie sa fie. Casatoriile intre homosexuali/lesbiene nu sun normale. Homosexualitatea este o boala care trebuie tratata la psiholog si psihiatru.

| HueyFreeman a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am mai zis-o si am sa o mai zic. Homosexualitatea este prezenta la peste 150 de specii de animale, dar homofobia doar la una.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu numai oamenii pot fi bolnavi, ci si animalele. Hormonii celuilalt sex in exces dauneaza tuturor speciilor.

| HueyFreeman a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bun, deci nu are nici cea mai mica legatura cu psihicul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cum sa nu. Psihicul este influentat de hormoni, se stie de cand lumea.

| HueyFreeman a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca "se stie de cand lumea", atunci de ce nu s-a gasit un tratament? (Spoiler: In Roma si Grecia Antica homosexualitatea era ceva normal, imparatul Traian fiind chiar el homosexual). Te-ai fi gandit ca in peste 2000 de ani s-ar fi gasit remediu la o astfel de "boala", in special stiinta moderna.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru HueyFreeman):

Homosexualii nu vor sa se trateze. Nici macar nu admit ca sunt anormali!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pot sa ma bag si eu in discutie? Ma bag...pentru ca e intrebarea mea;))
Homosexual te nasti Si nu exista leac. Nu poti lua o aspirina si scapi;))
Si se fac mari confuzii, eu am mai zis-o, intre homosexualitate (cu care se nasc) si transsexualitate( devin pe parcursul vietii).
De-aia si zic...Romania nu este pregatita pentru asa ceva. Nu intr-o tara majoritar crestina!
Poate peste 50 de ani, vor avea si ei o sansa! Pana atunci, vor emigra (cei mai norocosi). Acolo unde sunt acceptati!

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu am nimic cu ei atata vreme cat nu se afiseaza in public. Nu sunt homofoba, dar nu au ce sa caute casatoriile intre homosexuai nicaieri pentru ca pot influenta copii heterosexuali.

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Fie că anumiţi indivizi sunt de acord sau nu, este normal şi de bun simţ ca drepturile TUTUROR să fie respectate în egală măsură.

http://www.tpu.ro/......lor-intre/

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Nu e dreptu nimanui sa polueze mintea oamenilor sanatosi (copiilor) cu manifestari gay in public. Cum leprosii stau izolati ca sa nu imbolnaveasca pe nimeni asa trebuie sa stea si homosexualii (chiar daca nu e vina lor ca sunt asa). E treaba lor ce fac la ei acasa in dormitor, eu pe strada nu vreau sa vad tinandu-se de mana baiat cu baiat si fata cu fata :-& Si asta nu pentru mine ci pentru a limita raspandirea acestui fenomen (mai ales ca nu toti sunt gay din nastere) :O

| мιнαɛℓα36 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Fata cu fata mai vedem, dar nu deranjeaza ochiului, nu-i asa?
Oricum nu cred ca ei se afiseaza in public, nu au facut-o si nici nu cred ca o vor face! Nu in Romania! Ei au inteles ca sunt respinsi si ar fi un mare risc! Sunt oameni care i-ar omori si asta la modul cel mai serios! Pentru siguranta lor proprie, nu se afiseaza!
Ce-ar fi daca te-ai imbolnavi grav, ai avea nevoie de o operatie urgenta care ti-ar salva viata si medicul ar fi gay? Ce ai face?

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai o gândire subumană, dar stai liniştit(ă), nu eşti singur(ă).

http://www.tpu.ro/......itia-http/

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca tipa asta care a raspuns e cine cred eu ca este... imi pare rau, fiindca am crezut ca este o femeie buna si inteligenta, am respectat-o si mi-a dat impresia ca ma vede ca in calitate de om, egala. Sincer, mi-a batut inima pentru cateva secunde cand am citit astea despre gay. Deci nu iti dau reply cu vreun feeling de dor tie C., doar ca unei persoane ca mine (lucruri ce mediocrii ca tine le interpreteaza gresit), ii cade aiurea cand o persoana pe care a si simpatizat-o pentru ce caracter avea, spune astfel de lucruri si niciodata nu mi le-a spus in fata sau nici macar n-a dat un semn. Cum am vazut la tine semnele de homofobie. In fine. nu ma intereseaza daca ai de dat vreun reply. Transmite-i daca doresti si e ultimul meu reply adresat voua.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Voua? Sunt o singura persoana si cred ca ma confunzi...

| Exilee a răspuns:

Nu stiu. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sant de acord cu obligativitatea religiei in invatamantul de stat.asta fiindca, odata demult invatatorul era popa din sat.si se invata pe ceaslov fiind singura carte.acum nu mai e cazul.de fapt demuult nu mai e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are bani, are valuta, case, are o pozitie importanta in stat! In lumea lui e preafericit dar nu ar merita nimeni acest titlu! Nici Dumnezeu nu este preafericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine se crede părintele Daniel de modifică el legi? Să rămână la conducerea Bisericii și să îi lase pe alții.

De ce e preafericit?
Cu atâția bani făcuți pe spatele fraierilor, cu mare ușurință, cu mașini luxoase... ce te miri?

| NameoftheCentury a răspuns:

Poi cu salariul care il are el si eu as fi preafericit. Mai vezi cativa care pun botu la tot ce zice "patriarhul" pai cum sa fie suparat omu'?