| AvalohAlyn a întrebat:

De ce permite Dumnezeu atâta suferință? Eu chiar m-am saturat.

38 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Vremurile de pe urmă nu sunt deloc ușoare.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

rolling on the floor

| AndaAlexandra a răspuns:

Dumnezeu nu permite suferință fara un scop anume.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu exista, de aia permite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar și mai demult exista suferință, prin războaie, beție, furt etc.chiar înainte de Hristos!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste din Biblie si iti vei da seama.

| Octavian199 a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Scop?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa incep cu vechiul testament?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Se incepe cu inceputul, chiar daca ti se pare greu (ei bine, asta in caz ca vorbesti serios).

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica cu incestul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu-i niciun incest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am citit,dar Dumnezeu dădea vina pe om.Dar despre cutremure,tornade,tsunami-uri etc,cum explici? Mai e lucrarea omului? De ce mor atâția bebeluși,bolnavi,oameni cu handicap,nevinovați etc prin aceste moduri? De ce Dumnezeu nu a oprit răul printr-o clipită? S-ar putea să fiu judecat pentru asta,dar dacă vreau să știu care e răspunsul,ce e așa rău? Nu e enervant cum se întâmplă lucruri bune necredincioșilor? Iar creștinilor numai lucruri chinuitoare? Ți se pare corect? De ce Dumnezeu permite să ne vină duhuri,gânduri în cap,acțiuni nedorite, întâmplări groaznice? Iar dacă înjuri pe Duhul Lui Dumnezeu, nu mai poți fi iertat, iar alții au omorât mii de oamenii și au distrus orașe și familii, iar ei pot fii iertați...Complicat,foarte complicat, credeam că Dumnezeu e iertător...

| Atlantic007 a răspuns:

Daca nu ar exista suferinta, ai putea sti ce este fericirea?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu iti ofera sansa la iertare pana in momentul mortii. Tot ce vine rau, este de la Satana. Repet : traim vremurile de pe urma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și înainte de Hristos existau nenorociri

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu intelegi, este problema ta. Faci ce vrei.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sora cu frate nu e incest?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Citește din Biblie, că nu este ce spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Se vede că nu ai aici argumente, recunoaște că aici nu știi ce să zici, ce pocăit mai ești și tu?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba că nu am eu argumente, dimpotrivă chiar! Treaba sta in felul următor : ești prea mic ca să înțelegi ceva din ceea ce spun eu. Nu sunt pocăit și nu mai spune felul în care sunt eu, că nu cunoști.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Vrei sa iti arat ce scrie acolo?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai nu se gaseste raspunsul numai la un capitol sau carte.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci se 'contrazic' cartile.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Purul adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Degeaba nu vrei să-mi zici,oricum nu știi. Frate,fii și tu liber,nu e mai bine să trăiești o viață normală decât una cu chin și suferință? Adică, vorbești fără să ai argumente, cu un singur argument ți-am închis gura, e clar că crezi în cineva, dar nu ești sigur...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti ca un ateu...
Ai drept scop ispitirea crestinilor?
Nu ai ajuns la stadiul de a inchide gura cuiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Zi măcar că nu știi și gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici măcar nu știi ce înseamnă a ispiti.,, a ispiti- A atrage (spre rău) a ademeni, a tenta, a momi."Acum te-ai prins? Faptul că te întreb ceva nu înseamnă că te ispitesc