| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu vrea Dumnezeu să nu mai fie atâta suferința, boli și atâtea decese din orice cauza? De ce nu intervine? Eu m-am saturat când văd atata suferința în lume și nicio intervenție divină.

18 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Pentru ca ce traim noi nu e viata, fiindca murim, deci oricum murim, de aceea nu intrevine, si suntem si rai. Cand ai dat ultima oara o paine la un om flamand?

| CostinAlamariu a răspuns:

Boala si suferinta exista ca urmare a pacatelor noastre. Daca ar fi ca Dumnezeu sa intervina ar trebui sa ne faca cumva sa nu mai pacatuim. Sa ne oblige chiar. Dar atunci n-ar mai exista liber arbitru. Deci cum rezolvam problema asta? E nevoie sa avem liber arbitru, fiindca altfel n-am mai fi oameni, dar pe de alta parte avand liber arbitru noi alegem sa pacatuim. Si prin pacat vine boala.

| Algo098 a răspuns:

Dz saracul exista doar in carti si in mintea credinciosilor, ca daca era real, nu lasa oamenii fara nici un ajutor si nu era doar un spectator invizibil.

| RKBlue a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne-a dat liber arbitru(de fapt, l-am cam luat cand s-a mancat din pom... )
Dumnezeu ne iubeste pe toti, nu ne vrea raul, dar ne-a lasat pe noi sa alegem ce facem si cum facem.
Dar nu iti pierde speranta.Totul va fi mai bine!

(Nota:Tot ce este scris mai sus este luat din diferite surse crestine. Nu este parerea autorului acestui comentariu.)

| Algo098 a răspuns (pentru RKBlue):

E o nota de nota 10.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

,,(de fapt, l-am cam luat cand s-a mancat din pom... )'' -> eh, ce scrie intre paranteze este parerea ta, asta as putea sa garantez. Cum sa ne ia liberul albitru cand ne-a si avertizat inainte de consecinte? A mancat (omul), a acceptat consecintele, le-a urmat, ce este asa greu in asta?

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar nu dupa ce a mancat din pom a inceput omul sa discearna binele de rau?

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Să cunoască, nu da discearnă.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci inainte nu cunosteau binele si raul?

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Nu cunoșteau, eu așa țin minte.

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok.

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Ai fi de acord cu mine sau nu mai vrei să continui happy?

| RKBlue a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt de acord.
Adica nu imi amintesc exact ce scrie, dar oricum nu e ceva care sa ne afecteze, asa ca nu conteaza. laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Am înțeleswinking.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Am avut liber arbitru si inainte sa mancam din pom. Cum crezi ca *a ales* Eva si Adam sa manance daca nu aveau liber arbitru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misterioase sunt căile Domnului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai grea întrebare: Dacă Dumnezeu este atotputernic, atotștiutor, bun și drept de ce nu intervine când un rău este pe cale să se întâmple?

Pentru că nu mai este Stăpân asupra omului! Cine a câștigat stăpânirea asupra omului? Satana. Dumnezeu din acel moment nu a mai avut autoritate asupra oamenilor, aceștia au devenit independenți de Dumnezeu, dar sub stăpânirea Satanei. De aceea a și venit Isus pe Pământ, ca lanțurile Satanei să cadă, ca oamenii să poată alege singuri(pagubă că tot la rău se duc).
Acum Dumnezeu are autoritate față de oameii ce aleg să fie sub stăpânirea Lui, nu a diavolului.
Dacă oamenii Îl resping pe Dumnezeu, nu se pocăiesc... sigur că nu pot fi apărați de Dumnezeu pentru că vine satana și-I spune "eu sunt stăpânul lumii acesteia, iar această persoană nu este încă a Ta!". La final Dumnezeu va "reabilita" persoanele ce au suferit din cauza Satanei(bebeluși, copii abuzați, oameni chinuiți ș.a.) și aceste persoane vor fi martori împotriva Satanei la Judecată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar eu m-am saturat de cum exista dz in mintile oamenilor care nu vor sa intervina psihologic in schimbarea lucrurilor.