| AvalohAlyn a întrebat:

De ce permite Dumnezeu suferinta, de ce exista ea in lume in numar mare?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista liberul arbitru, uneori nu Dumnezeu ne face sa suferim ci noi insine. El nu intervine pentru ca ar schimba lucrurile.
Ati vazut documentare cu totii din safari sau orice alt loc cu animale, cu prada si pradatori etc iar cei care filmau au intervenit vreodata sa indeparteze sa zicem o hiena ce manca un pui de iepure (un exemplu), nu pentru ca nu poti interveni cand vrei tu intr-un mediu ce trebuie sa isi urmeze cursul, evolutia sau involutia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am doua teorii
1. pentru ca el e ocupat cu cei care se mas. turbeaza, care spala duminica si care fac sex in afara casatoriei
2. pentru ca nu exista.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Totul pus de catre Dumnezeu, are un scop. Daca te vei mas. tur. ba, pe parcus vei ajunge un dependent, fricos, fara fericire, fara dragoste, vei ajunge in depresie, vei avea anxietate si vei fi un sclav al mas. turb. arii / por. n ogra. fiei. Se poate ajunge si la stagiul in care nu vrei sa iti faci mai faci o persoana iubita din cauza acestui pacat.

Pentri cei care fac sex in afara casatoriei, se numeste cu r. Vie. Daca nu il iubesti cu adevarat pe cel cu care vrei sa faci sex si ii doresti numai trupul, asta se numeste adulter, asta a spus si Iisus Hristos. Stii de ce e pacat? Pentru ca vei ajunge sa faci sex cu orice persoana, nu iti va mai pasa si vei ajunge intr-un loc intunecat, nu vei ajunge intr-un loc stabil si vei avea copii la tot pasul si tot felul de boli cu transmitere sexuala. In schimb, daca faci sex doar cu persoana iubita, atunci vei avea mai multa dragoste, va fi mai frumos si curat.
El nu e ocupat cu cei care se mas. turb. eaza si cu cei care fac sex in afara casatoriei, El intotdeauna ne vrea binele si totul are un scop. El vrea sa ne lasam de aceste pacate si sa ii cerem lui Iisus Hristos iertare, pentru ca daca continuam sa pacatuim, ne va indeparta de Iisus Hristos, si pacatuind ne va duce la moarte.
Plata pacatului, este moartea si de aceea exista atata suferinta in lume. De ce se intampla atata suferinta? Pentru ca el vrea ca noi sa ne pocaim, toti vom pieri la fel daca nu ne intoarcem la Iisus Hristos din toata Inima si sufletul nostru. Daca te vei intoarce la El, atunci nu vei perfect, dar va exista o schimbare, o bunatate, dragoste, pace si fericire mai mare ca niciodata. Nu uita ca Iisus Hristos iti vorbeste prin mine si te iubeste ❤️

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Hai ca aici esti si mai amuzant. M ai făcut sa rad un pic asa de dimineață.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cine ești tu ca să vorbească Domnul Iisus Hristos prin tine? Puțină smerenie nu ți-ar strica!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Dumnezeu este cu noi si vorbeste prin fiecare dintre noi, Dumnezeu are planuri cu fiecare dintre noi si nimic nu este la intamplare, la asta ma refeream. Sanatate si multa fericire cu Domnul Iisus Hristos!

| Celcestietot a răspuns:

Permite, pentru că noi am ales asta.

| milan9 a răspuns:

La starea de cadere/ suferinta ce exista in lume s-a ajuns prin consecinte cumulate, prin consecintele propriei libertati (sau a libertatii celorlalti de a fi cauza a binelui sau cauza a raului in lume) printr-o deruta indusa din pacate chiar si intentionat la anumite nivele, deruta provocata de lupta dintre bine si rau...

In tot acest timp Hristos e alaturi de tine. El rastignit pe crucea suferintelor cauzate de paactele noastre, iar tu pe propria ta crucea... a consecintelor, scaparilor, inertiilor gresite, slabiciunilor asumate prea mult, sau... in general a slabiciunilor.

Ramai demn in aceasta lupta, pentru a primi si tu cununa vietii asemeni... celor 40 de mucenici. Poate iti este cunoscuta intamplarea din Sevastia.

| Algo098 a răspuns:

Pentru ca nu exista.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Salut! Am explorat întreg Universul?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa cum e descris in carte nu exista. Cam tot ce se spune despre el e fara acoperire. Cartea e scrisa cu o logica stramba, e plina de contradictii, e fara sens si e facuta ca sa ispiteasca si sa insele. I se atribuie calitati care nu exista in realitate. In carte se speculeaza gandirea omului si omul e facut sa creada in ceva fas. Inainte mai mergea, dar acum la nivelul de informare pe care-l avem e mai greu sa fim inselati de asemenea legende. Eu l-as fi acceptat cu drag, dar e neproductiv sa iti faci sperante false. Orice problema din orice domeniu se rezolva doar prin stiinta si lucruri verificate practic. Daca ar fi fost credinta valoroasa, nu mai aveam nevoie de stiinta. Chiar si credinta incearca dar fara succes sa mearga pe calea stiintei, sa aduca dovezi ca reprezinta un adevar.

| Simpatic a răspuns (pentru Algo098):

Cand ai sa citesti Cartea si ai sa poti sa o si intelegi atunci sa faci afirmatii stimabile.

| Algo098 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu carti de povesti nu mai citesc. A trecut vremea lor. Mai ales carti cu logica stramba scrise intentionat pentru a insela omul. Cele mai importante caracteristici ale personajului nu se verifica in practica. De asta i se si spune credinta si nu stiinta. Eu ma bazez pe stiinta. Credinta e buna pentru cei care nu au acces la stiinta si accepta credinta in locul stiintei.

| Simpatic a răspuns (pentru Algo098):

Daca zici tu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

In capitolul 9 al evangheliei după Sfântul Apostol Ioan, când Domnul Iisus Hristos îl vindecă pe orbul din naștere, ucenicii Săi Îl întreabă pentru ce suferea acesta orbire, pentru păcatele lui sau ale părinților. Domnul Iisus Hristos le răspunde că orbul nu suferea nici pentru păcatele lui, nici pentru cele ale părinților săi, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu. - Ioan 9, 1-3
Și lucrarea a fost că Domnul Iisus Hristos l-a vindecat pe orbul din naștere, demonstrând că este Dumnezeu din fire, care singur face minuni mari, cum spune psalmul 135. Îl credem pe Domnul Iisus Hristos că este Dumnezeu, nu numai din cuvântul propovăduirii Sale, ci și din lucrările minunate pe care le-a făcut.
Deci, suferim in lume, posibil pentru păcatele noastre și ale neamului nostru, sau ca să se vădească lucrarea lui Dumnezeu în noi. Dacă au suferit foarte mulți mucenicie pe nedrept, oare este de mirare că suferim drept pentru păcatele noastre?! Daca au făcut ce-au vrut cu lemnul cel verde, oare de cel uscat ce va fi?
Toți vom suferi ori aici, ori dincolo! Până și bogatii vor suferi până la urmă, căci Domnul Iisus Hristos spune: "Vai vouă, bogaților, că va luați pe pământ mângâierea voastră!" - Luca 6, 24
Bogatul nemilostiv ardea în văpaia iadului, potrivit pildei din capitolul 16 din evanghelia după Sf. Luca.