| mentholinks a întrebat:

De ce pun botul crestinii asa usor la tot ce scrie in Biblie in loc sa se informeze, sa studieze si sa-si dea seama ca ceva nu este in regula cu aceasta carte, de la traduceri dubioase pana la contradictii si conflicte de idei ce se afla in ea? Doar un ignorant nu poate sa accepte ca Biblia in forma moderna nu poate fi nicidecum cuvantul adevarat a lui Dumnezeu. De ce va place sa va mintiti singuri in loc sa cautati adevarul?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"De ce pun botul crestinii asa usor la tot ce scrie in Biblie"
Fiindca s-au informat cum trebuie, nu s-au luat dupa tot ce viseaza unii noaptea si spun ziua. Fiindca au EXPERIENTA miilor de ani fata de refularile unora care abia au lasat "tzata" din gura si se cred un nou Einstein. Dumnezeu ESTE adevarul, cand vei intelege aceasta propozitie vei afla si adevarul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iisus nu a spus ca stie adevarul

| danut a răspuns (pentru RAY):

Psalmi 119,142. Dreptatea Ta este o dreptate vesnicã, si Legea Ta este adevãrul.
151. Dar Tu esti aproape, Doamne, si toate poruncile Tale sunt adevãrul.
160. Temelia Cuvântului Tãu este adevãrul, si toate legile Tale cele drepte sunt vesnice.
Ioan 1, 17. Cãci Legea a fost datã prin Moise, dar harul si adevãrul au venit prin Isus Hristos.
Ioan 14, 6. Isus i-a zis: "Eu sunt calea, adevãrul si viata. Nimeni nu vine la Tatãl decât prin Mine.
Romani 1, 18. Mânia lui Dumnezeu se descopere din cer împotriva oricãrei necinstiri a lui Dumnezeu si împotriva oricãrei nelegiuiri a oamenilor, care înãduse adevãrul în nelegiuirea lor.
ATENTIE baieti:
Romani 1, 25. cãci au schimbat în minciunã adevãrul lui Dumnezeu, si au slujit si s-au închinat fãpturii în locul Fãcãtorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lãsat în voia unor patimi scârboase; cãci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireascã a lor într-una care este împotriva firii;
27. tot astfel si bãrbatii, au pãrãsit întrebuintarea fireascã a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru altii, au sãvârsit parte bãrbãteascã cu parte bãrbãteascã lucruri scârboase, si au primit în ei însisi plata cuvenitã pentru rãtãcirea lor.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Unde scrie ca iisus era crestin sau apostoli lui?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Isus a intemeiat religia crestina, numele de crestin se trage din Cristos (greaca)
Faptele Apostolilor 11, 26. si, când l-a gãsit, l-a adus la Antiohia. Un an întreg, au luat parte la adunãrile Bisericii, si au învãtat pe multi oameni. Pentru întâia datã, ucenicilor li s-a dat numele de crestini în Antiohia.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Nu ma intereseaza de fapte, iisus nu era crestin si botezat in religia ebraica

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Voi parcă nu apelați la tradiție, da' acum spui că vechimea afirmațiilor le face credibile. Ceea ce nu e doar o contradicție cu ideologia sectei (vechime=tradiție), dar și cu realitatea de zi cu zi, dacă n-am fi pus la îndoială anumite informați doar pentru că sunt vechi și azi susțineam că pământu' e plat când evident nu e.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Vechimea e pentru cei care o cer, nu pentru mine ci pentru cei care vor "auteticitate".

| danut a răspuns (pentru RAY):

In religia ebraica NU SE BOTEZA ci se taia imprejur la nastere. Botezul este Legamantul Crestin facut cu Dumnezeu iar Isus Hristos s-a botezat deci a devenit Crestin. Asta asa ca pentru tine.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ioan la botezat pe iisus, ioan nu a facut nici o religie

| danut a răspuns (pentru RAY):

Citeste si tu ce a facut Ioan Botezatorul si cine a fost acesta.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Ioan_Botez%C4%83torul

urmeaza sa spui ca iisus a fost adventist nu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ai ajuns sa-mi indici siteuri atee pentru a intelege Biblia, nu stiam ca esti asa de "suferind". Sigur ca Dumnezeu este adventist, nu stiai?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Wikipedia e site ateist cica, sigur ca este sectanctule

| danut a răspuns (pentru RAY):

" sigur ca este sectanctule"
Multumesc, sunt mandru ca sunt sectant.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mandria este pacat baiete https://www.sfaturiortodoxe.ro/pacate/mandria.htm

| danut a răspuns (pentru RAY):

Asa este, mandria este un pacat dar eu nu-s mandru decat ca sunt sectant iar asta nu este pacat ci o denumire jignitoare pentru ca sunt "sectant".

| RAY a răspuns:

Da asa functioneaza totul in tara asta, oamenii creduli care se multumesc cu viata de apoi dar nu fac nimic, prefera sa pupa oase, icoane decat sa faca ceva iar cand e vorba de a vota le spune preotul sau pentru un 1l de ulei,majoritatea asa voteaza,omul se minte mereu,fara a te minti nu poti merge in viata, te minti ca te iubeste iubita, ca o sa ai un viitor bun, un loc de munca, ca vei fi sanatos etc
speranta e o credinta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crede si nu cerceta

| SilentRain a răspuns:

Pentru ca sunt niste oi spalate pe creier

| SG1995 a răspuns:

Pentru că cum spunea cineva Biblia când e citită în biserică e interpretată în așa mod încât să nu prezinte contradicții. Dacă te uiți în istoria creștinismului ai să vezi că genu' ăsta de chestiune au fost dezbătute, iar versiuniile câștigătoarea (nu neapărat reale) au fost impuse politic.

| AC4S4 a răspuns:

Adevarul este Isus Hristos, asta cred eu.
Restul nu mai conteaza.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar vechiul testament nu este adevar?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

N-ai inteles ce am scris.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ai scris ca doar iisus este adevarul iisus nu este singurul personaj din biblie

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

In Biblie scrie ca Isus Hristos este "Adevarul". Despre cine mai scrie asta in Biblie?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar nici iisus nu a stiut ce este adevarul, nu uita asta

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Louis Markos a scris: "Mi-e tare milă de Bart Ehrman. Se pare că fundamentalismul în care a fost crescut credinciosul creștin devenit debunker al Bibliei nu l-a pregătit pentru încercările cărora a trebuit să le facă față la facultate. El a fost învățat în mod corect că nu există contradicții în Biblie, dar a fost școlit, foarte greșit, să interpreteze natura necontradictorie a Bibliei în termeni moderni, științifici și post-iluminiști. Adică el a fost stimulat să testeze adevărul Bibliei printr-un sistem de verificare care există de doar 250 de ani."

| Lioaralio a răspuns:

Ai citit.o vreodata de la A la Z?

| RAY a răspuns (pentru Lioaralio):

Tu ai citit o?

| Lioaralio a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu o citeam, nu imi permiteam să zic la altcineva lucrul acestahappy Succes!

| mentholinks explică (pentru Lioaralio):

Normal. Dar tu de unde ai aparut? Ce scop urmaresti pe acest site?

| Lioaralio a răspuns (pentru mentholinks):

Eu am venit cu o intrebare pe acest site, si asa am vazut afirmația ta si nu m.am putut abtine sa nu raspundhappy

| RAY a răspuns (pentru Lioaralio):

Vechiul si noul testament?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Le-ai privit in poza sau ce? rolling on the floor