| mentholinks a întrebat:

De ce pupa ortodocsii resturi umane?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt atrasi de gust si miros caci dpdv Biblic nu gasim indicatii ca ar trebui sa facem asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Exact. În Biblie e precizat clar faptul că numai lui Dumnezeu trebuie să ne închinăm; nu la sfinți, nici la îngeri, cu atât mai ales la un chip cioplit.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hinduismul este mult mai vechi decât creștinismul, de unde știți ca nu hinduismul este Adevărată Religie?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Le e mai ușor sa pupe decât sa renunțe la a mai păcătui. Si cine știe daca acei "sfinti" vor fi ei insisi mântuiți sau nu? Si cat de clara este Biblia. "Singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu este Isus Hristos." Deci nici macar preotul, decum niste oase care nici nu se știe de la cine provin. Biblia poate fi înțeleasă chiar si de analfabeți doar sa aibă cine sa le citească. Duhul sfânt este cel care il ajuta pe om sa o înțeleagă.

| Nilsson a răspuns:

Așa au fost învățați de cei de sus, unii poate au necazuri și se agață de orice speranță, alții vor să arate respect față de acel sfânt.
De ce trebuie să îi trolezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că așa s-a adoptat în 995 en. Cum a făcut și Kim Jong-un cu taică-său.

Ei au făcut tot felul de tradiții și reguli ne-Biblice pentru a ține sub control o mulțime cât mai mare de oameni.
Când ești sub acuzație și cineva spune "A, ăsta? Nici măcar nu cinstește moaștele" dintr-o dată acuzația este mai plauzibilă.

| Michaeel a răspuns:

Moastele sunt pupate doarece au fost odata trupuri ale unor sfinti sau apostoli. Acelasi motiv pentru care sunt pupate si icoanele, pentru speranta de a aduce bine, mantuire si bucurie in viata crestinului.

| DoctorWh0 a răspuns:

Buna intrebare.