| RAY a întrebat:

De ce rad crestini de credinta unui om care crede in existenta in vampiri cand sunt povesti in biblie care sunt mult mai sf de pilda Profetul Iona a fost înghiţit de o balenă, deci voi credeti ca un om a trait in burta unei balene?

1. Şi Dumnezeu a dat poruncă unui peşte mare să înghită pe Iona. Şi a stat Iona în pântecele peştelui trei zile şi trei nopţi.
2. Atunci s-a rugat Iona din pântecele peştelui către Domnul Dumnezeul lui, zicând:
3. "Strigat-am către Domnul în strâmtorarea mea, şi El m-a auzit; din pântecele locuinţei morţilor către El am strigat, şi El a luat aminte la glasul meu!
4. Tu m-ai aruncat în adânc, în sânul mării şi undele m-au înconjurat; toate talazurile şi valurile Tale au trecut peste mine.
5. Şi gândeam: Aruncat sunt dinaintea ochilor Tăi! Dar voi vedea din nou templul cel sfânt al Tău!
6. Apele m-au învăluit pe de-a întregul, adâncul m-a împresurat, iarba mării s-a încolăcit în jurul capului meu;
7. Mă coborâsem până la temeliile munţilor, zăvoarele pământului erau trase asupra mea pentru totdeauna, dar Tu ai scos din stricăciune viaţa mea, Doamne Dumnezeul meu!
8. Când se sfârşea în mine duhul meu, de Domnul mi-am adus aminte, şi la Tine a ajuns rugăciunea mea, în templul Tău cel sfânt!
9. Cei ce slujesc idolilor deşerţi dispreţuiesc harul Tău;
10. Dar eu Îţi voi aduce Ţie jertfe cu glas de laudă şi toate făgăduinţele mele le voi împlini, căci mântuirea vine de la Domnul!"
11. Şi Domnul a dat poruncă peştelui şi peştele a aruncat pe Iona la ţărm!"

14 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Vad ca tu apreciezi ceea ce vrei sa auzi rolling on the floor

| RAY explică (pentru Clorox):

Nu e adevarat asa ceva

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Cum zici tuwinking

| RAY explică (pentru Clorox):

Dovedeste ceea ce afirmi, cum adica apreciez doar ceea ce imi place?

| Clorox a răspuns (pentru RAY):

Exact ce am zis intr-o intrebare anterioara... Las-o asa, nu-ti bate capu'

| RAY explică (pentru Clorox):

Apreciez oamenii inteligenti asta e un adevar

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cine rade? Probabil cei care nu au habar. Gasim foarte usor texte in care se spune despre regele Nabucodonosor, ce a fost blestemat de Dumnezeu... probabil lycantropie.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Biblia este o carte de metafore si trebuie interpretata calumea (de-a lungul secolelor ea a tot fost interpretata gresit...)
Si geneza, apocalipsa lui ioan, potopul lui Noe nu reprezinta decat niste simple metafore...

| ZetZ a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Intr-adevar, insa ceea ce nu inteleg iar (sunt multe ce nu le inteleg), e cum ca vechiul testament a fost scris inainte de venirea lui Cristos... Daca ar fi sa o luam istoric nici nu cred ca se vorbea bine pe atuncilaughing, abia au descoperit focul dar ei scriau deja?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru ZetZ):

Iudaismul eu stiu ca a aparut pe vremea lui Moise. Deci, acele convorbiri cu Dumnezeu a oamenilor dinainte de Moise sunt metafore, in care acele persoane se gandesc la "binele pe care trebuie sa il faca, iar in biblie apare sub forma de Dumnezeu - forta binelui".

| ZetZ a răspuns:

Poate ca vor sari multi pe mine dar eu nu sunt credincios, eu cred ca dupa ce murim suntem morti, asa ca sa ne traim viata, muslimii cred ca dumnezeul lor le cere sa se arunce in aer cu bombe, turci sa aiba 50 neveste etc, sunt zeci de religii si toate difera, insa problema e prostia multor oameni care si-ar da viata pentru o poveste de adormit copii, aceia sunt si cei care rad de alti care cred in altceva, nu le poate mintea mai mult...

| muntelezion a răspuns:

Cine de cine rade?

| RAY explică (pentru muntelezion):

Vezi intrebarea cu cum sa devin vampir