| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

De ce religia este impotriva homosexualitatii? Si a sexualitatii in general?

Sa presupunem ca nu este permisa relatia lor pentru ca nu pot rezulta urmasi. Daca ne luam dupa regula aceasta, o femeie care nu poate avea copii nu ar avea dreptul la intretinerea de relatii sexuale(sau un barbat care nu poate avea copii).
Propun o situatie ipoteticabig grineci daca o fata este violata pe la 12 ani,ramane gravida,se produce un avort(e obligata de parinti,sau se produce fara interventie medicala,deoarece corpul ei nu e pregatit-avort spontan) in urma acestuia,se demonstreaza clar ca nu mai poate avea copii, sanse 0%,ea se poate casatori si sa intretina relatii sexuale?
Daca da,atunci pot si homosexualii,nu?
Plus ca pot adopta copii.Da, consider ca (,) cuplurile homosexuale ar trebui sa aiba dreptul sa adopte copii.Acei copii au fost conceputi si abandonati de catre "cuplurile normale".Si daca va intrebati cum ar fi educati intr-o astfel de familie,e sigur ca mult mai bine decat intr-un orfelinat, de unde la 18 vor fi aruncati la propiu in lume.
Cum se vor simti cand ceilalti copii vor comenta asupa parintilor lor adoptivi? Eu cred ca decat sa fie lasati in orfelinat le-ar fi mult mai bine sa fie crescuti si iubiti de doi oameni.
Asa cum o femeie singura/un barbat singur poate creste un copil(in urma un divort,moartea sotului/sotiei etc.) asa pot si doi barbati/doua femei.
Adica ce tot aveti cu persoanele care au alte inclinatii sexuale? NU spun ca e normal,dar sa iubesti si sa fi iubit de persoana pe care o iubesti e cel mai frumos sentiment. Daca ei pot iubi astfel doar o persoana de acelasi sex, cine suntem noi sa le spunem ca nu au voie?
Din partea mea fiecare poate sa iubeasca pe cine vrea.

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Homosexualitatea e o floare care nu merge in mediul bisericesc.

| RAY a răspuns:

1) Crimă, viol si jaf la Iabes-Galaad (Judecători 21:10-24 NLT)

Atunci adunarea a trimis împotriva lor douăsprezece mii de ostaşi, dându-le porunca aceasta: „Duceţi-vă şi treceţi prin ascuţişul sabiei pe locuitorii din Iabes, din Galaad, cu femeile şi copiii. Iată ce să faceţi: să nimiciţi cu desăvârşire orice bărbat şi orice femeie care a cunoscut împreunarea cu bărbat."

Au găsit între locuitorii din Iabes, din Galaad, patru sute de fete fecioare, care nu se culcaseră cu bărbat, şi le-au adus în tabără la Silo; care este în ţara Canaanului." Toată adunarea a trimis soli să vorbească fiilor lui Beniamin care erau la stânca Rimon şi să le vestească pacea.

În timpul acela beniamiţii s-au întors şi li s-au dat de neveste acelea pe care le lăsaseră cu viaţă din femeile din Iabes, din Galaad. Dar nu erau destule. Poporului îi părea rău de Beniamin, căci Domnul făcuse o spărtură în seminţiile lui Israel. Bătrânii adunării au zis: „Cum să facem rost de neveste pentru cei rămaşi, căci femeile lui Beniamin au fost nimicite?"Şi au zis: „Cei ce au mai rămas din Beniamin să-şi păstreze moştenirea, ca să nu se şteargă o seminţie din Israel.

Dar noi nu putem să dăm pe fetele noastre după ei, căci copiii lui Israel au jurat, zicând: „Blestemat să fie cine va da o nevastă unui beniamit!" Şi au zis: „Iată, în fiecare an este o sărbătoare a Domnului la Silo, care este la miazănoapte de Betel, la răsăritul drumului care suie din Betel la Sihem, şi la miazăzi de Lebona."

Apoi au dat următoarea poruncă fiilor lui Beniamin: „Duceţi-vă şi staţi la pândă în vii. Uitaţi-vă, şi când veţi vedea pe fetele din Silo ieşind să joace, să ieşiţi din vii, să vă luaţi fiecare câte o nevastă din fetele din Silo şi să vă duceţi în ţara lui Beniamin. Dacă părinţii sau fraţii lor vor veni să se plângă la noi, le vom spune: „Daţi-ni-le nouă, căci n-am luat câte o nevastă de fiecare în război. Nu voi li le-aţi dat: numai atunci aţi fi vinovaţi."

Fiii lui Beniamin au făcut aşa: şi-au luat neveste, după numărul lor, dintre jucătoarele pe care le-au răpit; apoi au plecat şi s-au întors în moştenirea lor; au zidit iarăşi cetăţile şi au locuit acolo. Şi, în acelaşi timp, copiii lui Israel au plecat de acolo fiecare în seminţia lui şi în familia lui şi s-a întors fiecare în moştenirea lui.

Evident, aceste femei au fost violate în mod repetat. Nenorociţii ăştia bolnavi au ucis şi violat un oraş întreg şi apoi a vrut mai multe fecioare, ascunzandu-se lângă drum să răpească şi violeze si mai mult. Cum poate cineva vedea acest lucru altfel decat rău?

2) Crimele, violurile şi jafurile din Madian (Numeri 31:7-18 NLT)

Au înaintat împotriva Madianului, după porunca pe care o dăduse lui Moise Domnul; şi au omorât pe toţi bărbaţii. Împreună cu toţi ceilalţi, au omorât şi pe împăraţii Madianului: Evi, Rechem, Ţur, Hur şi Reba, cei cinci împăraţi ai Madianului; au ucis cu sabia şi pe Balaam, fiul lui Beor. Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile Madianiţilor cu pruncii lor, şi le-au jefuit toate vitele, toate turmele şi toate bogăţiile. Le-au ars toate cetăţile pe care le locuiau şi toate ocoalele lor. Au luat toată prada şi toate jafurile de oameni şi dobitoace; şi pe cei prinşi, prada şi jafurile, le-au adus lui Moise, preotului Eleazar, şi adunării copiilor lui Israel, care erau tăbărâţi în câmpia Moabului, lângă Iordan, în faţa Ierihonului.

Moise, preotul Eleazar, şi toţi mai marii adunării, le-au ieşit înainte, afară din tabără. Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută, care se întorceau de la război. El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate femeile? Iată, ele Sunt acelea cari, după cuvântul lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor; şi atunci a izbucnit urgia în adunarea Domnului. Acum, deci, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească, şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

3)Alt exemplu de crime, violuri si jafuri (Deuteronom 20:10-14)

Când te vei apropia de o cetate ca să te baţi împotriva ei, s-o îmbii cu pace. Dacă primeşte pacea şi-ţi deschide porţile, tot poporul care se va afla în ea să-ţi dea bir şi să-ţi fie supus. Dacă nu primeşte pacea cu tine şi vrea să facă război cu tine, atunci s-o împresori. Şi după ce Domnul, Dumnezeul tău, o va da în mâinile tale, să treci prin ascuţişul sabiei pe toţi cei de parte bărbătească. Dar să iei pentru tine nevestele, copiii, vitele, şi tot ce va mai fi în cetate, toată prada, şi să mănânci toată prada vrăjmaşilor tăi, pe care ţi-i va da în mână Domnul, Dumnezeul tău.

4) Legile violului(Deuteronom 22:28-29)

Dacă un om întîlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întîmplă să fie prinşi, omul care s’a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi, pentrucă a necinstit -o, s’o ia de nevastă, şi nu va putea s’o gonească, toată viaţa lui.

5)Moarte pentru victima violului (22:23-24)

Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întîlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea, să -i aduceţi pe amîndoi la poarta cetăţii, să -i ucideţi cu pietre, şi să moară amîndoi: fata, pentrucă n’a ţipat în cetate, şi omul, pentrucă a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău.

Este clar că pe Dumnezeu nu il intereseaza despre victima violului. El este preocupat doar de la încălcarea "proprietatii" altui om.

6) Pedeapsa lui David – Poligamia, violul, uciderea copii, şi a lui Dumnezeu "iertare" (2 Samuel 12:11-14 NAB)

Aşa vorbeşte Domnul: „Iată, din casa ta voi ridica nenorocirea împotriva ta şi voi lua sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia care se va culca cu ele în faţa soarelui acestuia.

Căci ai lucrat pe ascuns; Eu însă voi face lucrul acesta în faţa întregului Israel şi în faţa soarelui." David a zis lui Natan: „Am păcătuit împotriva Domnului!" Şi Natan a zis lui David: „Domnul îţi iartă păcatul, nu vei muri.

Dar, pentru că ai făcut pe vrăjmaşii Domnului să-L hulească, săvârşind fapta aceasta, fiul care ţi s-a născut va muri."

Acest citat este probabil cel mai bolnav citat din Biblie. Dumnezeu însuşi aduce victimele violurilor, complet inocente, la violator. Si apoi ucide un copil!

7) Violul femeilor sclave (Deuteronom 21:10-14 NAB)

Cind vei merge la razboi impotriva vrajmasilor tai, daca Domnul ii da in minile tale, si vei lua prinsi din ei, poate ca printre cei prinsi vei vedea o femeie frumoasa, si vei dori s-o iei de nevasta. Atunci s-o aduci inlauntrul casei tale. Ea sa-si rada capul si sa-si taie unghiile, sa-si lepede hainele pe cari le purta cind a fost prinsa, sa locuiasca in casa ta, si sa plinga pe tatal si pe mama ei o luna de zile. Dupa aceea, sa te duci la ea, sa-i fii barbat, si ea sa-ti fie nevasta. Daca nu-ti va mai place, s-o lasi sa plece unde va voi, dar nu vei putea s-o vinzi pe argint, nici sa te porti cu ea ca cu o roaba, pentru ca ai injosit-o.

8 ) Violul şi prada de război (Judecători 5:30 NAB)

Negreşit, au găsit pradă! Şi -o împărţesc: O fată, două fete de fiecare om; Pradă de haine văpsite pentru Sisera; Pradă de haine văpsite cusute la gherghef, Două haine văpsite şi cusute la gherghef, De pus pe grumazul biruitorului!

9) Sclavii sexului(Exodul 21:7-11 NLT)

Dacă un om îşi va vinde fata ca roabă, ea să nu iasă cum ies robii.

Dacă nu va plăcea stăpânului ei, care o luase de nevastă, el să-i înlesnească răscumpărarea; dar nu va avea dreptul s-o vândă unor străini, dacă nu-şi va ţine cuvântul.

Dacă o dă de nevastă fiului său, să se poarte cu ea după dreptul fiicelor.

Dacă-i va lua o altă nevastă, nu va scădea nimic pentru cea dintâi din hrană, din îmbrăcăminte şi din dreptul ei de soţie.

Dacă nu-i face aceste trei lucruri, ea va putea ieşi, fără nicio despăgubire, fără să dea bani.

10) Dumnezeu asista la viol şi jaf (Zaharia 14:1-2 NAB)

Iată, vine ziua Domnului, când prăzile tale vor fi împărţite în mijlocul tău.

Atunci voi strânge toate neamurile la război împotriva Ierusalimului. Cetatea va fi luată, casele vor fi jefuite, şi femeile, batjocorite; jumătate din cetate va merge în robie, dar rămăşiţa poporului nu va fi nimicită cu desăvârşire din cetate.

| Exilee a răspuns:

" NU spun ca e normal, dar sa iubesti si sa fi iubit de persoana pe care o iubesti e cel mai frumos sentiment" Eram sigur ca ai sa aduci in discutie unul din aceste argumente mediocre laughing

Imi cer scuze.

Fetito, iubirea nu inseamna numai sex, asa dupa cum societatea te-a influentat, manipulat pana acum. Si religia crestina este impotriva homosexualitatii si a lesbianismului, dar nu numai ci si a sexului oral/anal considerate ca fiind acte de desfrau si nu isi cer iertare in fata Domnului Iisus Hristos, sunt considerati asemenea dobitoacelor(animalelor)

Dumnezeu este rabdator intrucat le-a acordat TIMP de pocainta sodomitilor, dar ei n-au ascultat de porunca acestuia. Desfranarea este un pacat, este o ciuma pentru suflet deoarece cu greu te poti vindeca de ea daca Doamne fereste cineva cade in aceata patima cu o mie si una de fete.

RELIGIA NU ESTE IMPOTRIVA SEXUALITATII!

Ba chiar Dumnezeu a dat voie oamenilor sa se inmulteasca, fiind un semn de BINECUVANTARE, dar Dumnezeu NU A SPUS "Desfranati-va"! Atentie dar la textul scripturii. El nu a spus "Desfranati-va!".
Homosexualii nu doar ca au fost priviti de Dumnezeu cu scarba, dar si noi r trebui pe cat de mult sa-i evitam SI sa-i ignoram. Nici macar sa nu "imprumutam" obiceiurile lor scarboase ( care am observat ca se transmit fenotipic la generatiile contemporane).

| doctorandus a răspuns (pentru Exilee):

Unde scrie-n Biblie ca sexul oral ar constitui pacat? Cartea, capitolul, versetul?

| ILoveTacos a răspuns (pentru Exilee):

Relatiile dintre un barbat si un alt barbat sau o femeie si alta femeie nu sunt numai de natura sexuala.De ce nu se poate accepta ideea ca relatiile sexuale sunt in mare parte bazate pe iubire(sigur, sunt si exceptii, cum sunt si in relatiile dintre un barbat si o femeie)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Din partea mea fiecare poate sa iubeasca pe cine vrea."
Daca ii pici cu tronc unui homosexual si nu mai scapi de el?
El te iubeste sincer.
Daca ai un copil si se indragosteste de el un pedofil?
Daca de o ruda de a ta moarta la morga se indragosteste un necrofil?
Daca de calelusul tau pufos se indragosteste un zoofil?
etc.

| ILoveTacos a răspuns (pentru anonim_4396):

El se referă la situații în care sentimentul e reciproc.Plus că necrofilia, pedofilia și zoofilia sunt interzise din motive mult mai clare, și anume că persoana/ființa asupra căreia sunt îndreptate sentimentele nu este capabilă să dea un răspuns afirmativ sau negativ.Asta este ilegal, faptul că lucrurile se petrec fără acordul clar al unei părți implicate.

| adrian1419 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedfilii si necrofilii nu se indragostesc e doar un libido

| ILoveTacos a răspuns:

Am avut o discuție cu profesorul meu de religie care era pe aceeași temă și am folosit exact, dar exact aceleași idei și argumente ca tine.

Ideea e că nici acum răspunsul profesorului meu nu îmi e foarte clar...Cred că spunea ceva legat de faptul că nu e natural, dar cum să nu fie natural când peste 400 de specii de animale au indivizi homosexuali? Până și câinii!

Un alt argument pe care el l-a adus este că inițial,Dumnezeu i-a creat pe Adam și Eva,un bărbat și o femeie,și asta a devenit ideea de cuplu ideal. Ceea ce nu poate să accepte omul mult prea credincios este că lucrurile evoluează,lumea avansează,și ieșitul din tipare nu e neapărat un lucru rău. Dacă ar fi să urmăm modelul ăsta sfânt,oricare cuplu ar trebui neapărat să aibă un copil,altfel e păcat,și orice femeie ar trebui să fie sub bărbat, pentru că în religie bărbatul are mereu puterea.

Dacă ne luăm după legile astea care sincer mie mi se par prostești, nu facem nimic bun. Femeile care nu vor copii sunt văzute foarte urât de către cei religioși, pentru că "își neagă menirea".De parcă singurul scop al femeii e să facă copii. După aia, doi homosexuali vor fi huiduiți mereu într-o comunintate religioasă.Cu ce ajută asta? Îi va face asta să "se vindece de homosexualitate"? Nu.Pur și simplu nu sunt considerați normali.Li se încalcă drepturile omului.

El a mai zis că homosexualitatea e o boală, și e cea mai mare tâmpenie pe care am auzit-o.Mai și spunea că oamenii pot alege dacă sunt sau nu homosexuali, și că doi homosexuali plimbându-se și comportându-se ca un cuplu în public ar fi un exemplu incredibil de prost pentru cei mici.Acum întrebarea e :de ce? Pur și simplu pentru că cei mici nu sunt obișnuiți cu așa ceva. Dacă am crește cu ideea de homosexualitate ca un lucru comun,ceea ce ar trebui să se întâmple,atunci doi homosexuali pe stradă ar da exact același exemplu ca o femeie și un bărbat împreună.

Mai era și problema că într-o familie de homosexuali,copilul nu are un model de alt sex care să îl îndrume.Din nou, asta e o prostie, pentru că ar însemna să ne luăm de orice familie cu un singur părinte.

Chiar nu îi înțeleg, să pună religia mai presus de drepturile omului? Și în plus, cel mai puternic lucru care stă la baza religiei nu este și același lucru care leagă doi homosexuali? Nu e Iubirea?

Întrebări recente