| costis a întrebat:

De ce s-au inmultit ateii intoleranti? Ateii care nu loc pe pamant de "baba care se inchina la moaste". Sau la icoane. Fiecare fiinta trebuie sa aiba dreptul sa creada in ce vrea, mai ales daca e vorba de viata ei.
De ce s-au inmultit ateii fanatici? Cum poti sa turbezi pentru motivul ca face baba parastas pentru mosu? sau ca se duce la biserica pentru un acatist catre un sfant? nu-i nebunie asta?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Desigur ateismul nu este o religie, insa articolul este interesant:

http://avereabisericii.ro/......manitatii/

| Gizăz a răspuns (pentru Jardelin):

Tu citeşti articole în general sau doar pe cele care îţi întăresc convingerile şi-ţi spun ce vrei să auzi? Nu e un cerc vicios?

Am şi eu un articol pentru tine:

http://korallion.blogspot.ro/p/mic-dictionar-de-falaciozitati_11.html

47 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ateu fanatic! Ha-ha-ha-ha! Nu ţi se pare puţin ipocrită definiţia? laughing))

E o diferenţă uriaşă între credinţă, dogma relgioasă şi superstiţie. Românul în proporţie mare e superstiţios. Eu unul nu am nimic cu un creştin adevărat ci cu idiotul care stă la coadă la nişte oase 2 zile, îşi dă coate şi se înjură de toţi morţii. Dumnezeul creştin înseamnă iubire dar oamenii subiectivizează credinţa pentru că intelectual nu pot mai mult şi unele feţe bisericeşti machiavelice profită de asta. Îmi poţi spune şi mie care este rostul unei catedrale a neamului care costă sute de milioane de € când banii respectivi puteau fi folosiţi pentru spitale sau autostrăzi? Că există viaţă dincolo sau nu, nu ştiu şi nu sunt destul de arogant încât să-mi dau cu părerea dar deocamdată vreau să-mi fie bine aici.

| costis explică (pentru Gizăz):

Exact asta spuneam. Despre asta era vorba.

"idiotul care sta la coada la niste oase". De ca n-ai loc pe pamant de el? Nu crezi ca e problema lui daca sta 2 zile la coada?

| Gizăz a răspuns (pentru costis):

Nu! Dacă ar sta la coadă venerând ceva strict pe banii lui, ar putea să se arunce şi în cap din partea mea. E fix problema lui! Dar chestiunea e mult mai complexă decât pare. Măscăricii ăştia au pe umeri o organizaţie mafiotă numită BOR, care primeşte bani de la stat pentru finanţarea unor proiecte poate neimportante pentru unii. Noi nu avem şcoli destule, spitale, orfelinate, aziluri de bătrâni, autostrăzi şi alte infrastructuri normale pentru o ţară europeană şi ce facem? Dăm bani pentru a ridica sute de construcţii inutile anual? În loc să facă WC-uri în şcoli să nu se mai ducă ăla micu' la budă ca-n secolul XIX, în loc să investim în spitale să nu plecăm mai bolnavi de cât când ne-am dus, noi asta facem?!

Aaaa... de unde are statul bani? Atât din buzunarul meu, cât şi din al aceluia care stă la coadă la oase. Eu NU(!) sunt de acord ca banii munciţi de mine să meargă spre chestii inutile, înţelegi?! Într-un stat laic, modern european, din UE chiar, NU e normal ca aceste culte să primească bani de la stat.

De ce o fac te-ntrebi? Ei bine, iar ne-ntoarcem la pupătorii de oase. E sinucidere electorală să te declari ateu sau să încerci să întrerupi finanţări de genul. Că-ţi sare în cap prostul de linge oase şi merge în genunchi.

Aaaa... mă scuzi. Mă corectez! Majoritatea ălora care stau la cozi de genul sunt şomeri şi putori. Deci nu, nu contirbuie la stat ca mine. De fapt, se târăsc la moaşte, plătesc icoane din ajutoare sociale plătite tot de mine. Şi să ştii că nu mă laud, dar câştig destul de mult. Asta înseamnă că şi statul primeşte destul de mult. În situaţia asta suntem mulţi!

Ţi se pare normal?! Răspunde sincer! Ţi se pare normală situaţia? Faptul că trăim alături de nişte zdrenţe ca astea?

| 1DeadMemories a răspuns (pentru costis):

Un om echilibrat, constient de crezul sau n-ar trebui sa se simta jignit de comentarii precum cel al lui "Gizaz".Cum ai spus si tu, nu-i treaba lui ce faci tu ...crede-ma,chiar nu e.Nu cred ca "Gizaz" nu poate dormi noaptea gandindu-se la cei care pupa moaste.
De cele mai multe ori, crestinii devin paranoici si nu pot trece peste niste comentarii, pe care eu ca ateu, le consider banale.
Conflicte religioase exista de sute de ani si o sa mai existe. Nici una din parti nu o va convinge pe cealalta ca are dreptate.

| Gizăz a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Eu tot nu-nţeleg ce am zis aşa jignitor acolo... Cred că am explicat destul de bine punctul meu de vedere şi în al doilea comentariu.

| costis explică (pentru 1DeadMemories):

Nu acoperi murdaria, ca nu-i vorba ca o parte sa convinga pe cealalta. E vorba ca partile sa se accepte, sa aiba loc pe pamant impreuna.
Cand spui "idiotul care sta la coada la oase" e limpede ca psihicul tau e iritat de existenta lui.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru costis):

Hellou,ce vorbim aici...e vorba de un conflict, chiar si textual... vrei eu ca ateu sa te pup in dos si sa-ti dau dreptate? n-ai sa vezi asta, nu ma astept sa faci aceeasi lucru.
Constientizeaza ca e un conflict si nu vei ajunge la intelegere cu partea adversa. Posibil eu sunt mai toleranta pentru ca-s femeie, dar daca sunt provocata normal ca n-am sa plec capul si am sa ripostez cu punctele mele de vedere.
Nu inteleg de ce atatea frustrari si refulari la cateva expresii jignitoare aduse de un nick pe TPU. Hellou, e lume virtuala aici ...multi sunt ce vor, spun ce vor.
Gandeste-te la un singur lucru ...fiecare din noi e prost in ochii a cel putin unui cunoscut din real life, de ce n-ar fi si aici valabil?

| costis explică (pentru 1DeadMemories):

De unde vine conflictul vostru cu "idiotul care sta la rand la moaste" sau "care linge icoane"? De ce nu puteti sa va traiti viata cu pace fara sa-i spurcati?
Despre asta vorbim.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru costis):

Eu n-am nici un stres pe faza asta, n au decat sa faca ce vor atata timp cat nu ma deranjeaza.

Probabil unii precum "Gizaz" nu se pot abtine sa nu semnalizeze prostia. Recunosc ca si pe mine ma ia valul uneori si impartasesc ce-mi trece prin cap vis a vis de asta.Macar asta avem voie, libertatea de gandire.

| Gizăz a răspuns (pentru costis):

Dar nu ţi-am răspuns bă odată de unde vine?! Eşti bătut în freză? De ce nu-mi contraargumentezi spusele şi-o ţii ca o moară stricată? Ce oameni!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Gizăz):

Probabil domnul e unul care sta la cozile de oase/moaste si doreste scuzele dumneavoastra.

| Gizăz a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Aaaa... da? Poate s-aştepte mult şi bine. Mai bine s-ar duce la muncă! laughing

| costis explică (pentru Gizăz):

@$% "Dar nu ţi-am răspuns bă odată de unde vine?! Eşti bătut în freză? De ce nu-mi contraargumentezi spusele şi-o ţii ca o moară stricată? Ce oameni! "

Esti prost? Ai raspuns ca crestinii sunt superstitiosi si ca ce rost are catedrala. O intrebare care s-a pus de vreo 500 de ori.

Catedrala se face pentru ca edilii au hotarat ca si Bucurestiul sa aiba o catedrala. E simplu.
Daca n-ai raspuns nu mai raspunde cu intrebarea asta imbecila.

Eu am intrebat ce ai cu baba de la biserica, prostila. De ce n-ai oxigen din cauza ei?

| Gizăz a răspuns:

@Jorpalul:

Şi cum diferenţiezi între mândrie prostească şi mândrie "bună", ca cea de a fi român de exemplu? Dacă God are alte criterii faţă de tine? Atunci ce faci?

//Şi te rog, dacă ai de gând să vii cu citate din Biblie mai bine nu mai răspunde. Cu mintea ta, please.

| Gizăz a răspuns:

@TaSמקווה:

"In primul rand religia crestina are un cuvant de spus despre asemenea relatii. (...) Daca esti crestin nu ai cum sa nu ii spui partenerului despre acele invataturi deoarece asta spune Biblia."

Dar tu ai impresia că întreaga populaţie creştină a ţării e pocăită sau ce? Faci nişte generalizări de mă doare capul. Tu vezi oameni pe stradă care se poartă aşa? Nu confunda site-ul ăsta, cateogoria asta, cu lumea reală. Dacă toţi creştinii din ţară ar fi ca aici, am trăi în Evul Mediu. Românul de rând îşi spune o rugăciune seara, dacă şi aia, şi adio. Eşti superficial/ă.

Faza cu părinţii e atât de greşită încât mi-e cam lene să-ţi spun de ce. Nu e una afectivă? Cum adică? Iubirea de partenr/ă şi aia de părinţi e tot iubire, chiar dacă o iubire diferită. Ţine tot de afectivitate. În plus, trebuie să diferenţiezi între "a-ţi spune opinia" şi "a o băga pe gât". Şi ce datorie şi-au făcut dpv ăsta? "Să-ţi bage pe gât?" That doesn't even make sense!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Gizăz):

Site-urile astea de cele mai multe ori strica happy
Pustanii de pe site incearca sa copieze ce considera ei mai cool.Multi atei wannabe, crestini fanatici si satanisti smardoi.Cum draq sa ne mearga bine cu viitoarea generatie cand de la varsta asta au asa probleme existentiale.

| Gizăz a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Din păcate, cred că e mai grav de atât. Aş vrea să-ţi împărtăşesc optimismul, să cred că e doar o "modă" trecătoare. Dar nu, se pun la tastatură cu mintea deja lămurită şi aşteptând răspunsuri care doar să le întărească convingerile. Nu-s interesaţi de o discuţie deschisă, raţională. Nu pot admite că poate, doar poate, greşesc. Că, adesea şi pur şi simplu, ce spun nu are sens decât în capul lor şi-atât. Şi ştii ce e şi mai grav? Nu toţi sunt puştani. Cunosc specimene la 40 de ani. Care nu fac decât să-i încurajeze în modul ăsta distorsionat de a vedea viaţa.

| Inferno a răspuns:

Ateul fanatic e ateul care lupta cu frenezie impotriva fanatismului religios?

| emy a răspuns:

Buna seara,draga! Dupa cum am mai spus si altora,masonii sunt cei care care atata ateii impotriva crestinilor si viceversa si tot ei sunt cei care platesc pe unii atei ca sa ne jigneasca pe noi,crestinii si, astfel sa ne distruga si noua credinta in dumnezeu si poate ca si unii crestini sunt determinati de catre masoni, tot prin jigniri si prin mita, sa devina atei. Pentru a intelege cine sunt masonii si ce planuri diabolice au, uita-te aici:http://despremasonerie.go.ro/. te pup si iti doresc o noapte buna! Pa, pa.

| costis explică:

Eu parca stiam ca budistii sunt pasnici. Poate-i un budist marxist.

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns:

Cine este ateu fanatic? Poate ateu si atat.Ca sa vezi ca am dreptate, iti mai spun si faptul ca eu sunt ateu si am o nevasta foarte credincioasa si practicanta a religiei ortodoxe.

| bleakk a răspuns (pentru MskDesign):

Cum este? Cateva detalii generale despre relatia dintre un ateu si un credincios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Si cum te accepta aia? Adica ori nu te iubeste cu adevarat ca eu nu cred ca daca te-ar iubi ar vrea sau nu i-ar pasa daca ai ajunge in iad. Ea ar vrea sa ii fi alaturi in rai. Ori nici ea nu stie ce crede acolo. Mai bine s-a face atee. Fara suparare prietene dar cam asta e treaba. Ori crezi in ceva si vrei asta si pentru cel cu care esti alaturi ori nu mai crezi si gata.

| MskDesign a răspuns (pentru bleakk):

Foarte bine.Atat timp cat cu mine nu vorbeste de religie suntem ok.Nu punem relatia noastra intre convingeri asupra unor principii sau convingeri de genul.Mai vorbeste cu baiatul si eu nu ma supar, va fi alegerea lui cand va fi mai mare.

| costis explică (pentru MskDesign):

Acum si-a dat in petec doar "Libertatedegandire". Nu-ti cunosc IDul; poate daca stii ceva de unul Khlud, altu care n-avea loc de crestini. Vezi si primul raspuns de la intrebare, alt exemplar.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand cand vorbesti de nevasta mea cu termenul de "aia" daca te-as avea in fata cu siguranta te-as bate pana vei invata bunele maniere.In al doilea rand, majoritatea dintre voi, cei credinciosi, puneti mai intai religia in fata fiintei iubite, ceea ce mi se pare penibil.In al treilea rand, cred ca imi datorezi scuze, pe care le si astept, inteligentule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Nu pun accent pe religie. Daca nu ai observat ca am pus problema dintr-un punct de vedere neutru imi pare rau. Eu am pus problema din puctul ei de vedere. Am luat si din perceptia ei si din a ta. Daca nu intelegi ce am spus imi pare rau. Si imi pare rau ca am spus "aia" dar nu imi pare rau pentru ce am spus in rest. Cand o sa stii tu pretene invataturile crestine mai bine ca mine atunci sa imi spui. Nu sunt crestin. Dar tu nu esti in stare sa iti dai seama cand un om pune problema din alte puncte de vedre. De aceia am spus ce am spus si tu nu ai inteles ca atare. Din punct de vedere crestin asemenea relatii nu prea sunt recomandate. De aceia am spus ca nici ea nu stie ce crede. Sunt multe chestii la care m-am referit. De aceia nu ai inteles. In perceptia ei ca sa ma exprim sa intelegi, ea ar vrea sa te aiba linga tine in rai. Daca i-ar pasa de sufletul tau, deoarece in perceptia ei(ca sa ma intelegi din nou) sufletul este nemuritor. Oricum treaba ta ce intelegi. Ma asteptam sa poti face acest lucru. Daca nu poti, fara suparare, nu este treaba mea dar ma abtin de acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Si tu daca esti crestin pui pe Dumnezeu in fata a tot. De ce? Pentru ca datorita lui traiesti, pentru ca datorita lui iubesti etc. Daca nu faci asa nu te poti numi crestin. Esti de acord cu mine? Daca nu te voi pune sa vorbesti cu un preot. Acesta iti va spune mai bine ca mine ce inseamna crestinismul. Ce inseamna acea credinta si cum trebuie sa procedezi daca te afli acolo. Nu procedezi cum sunt invataturile respective, mai ales alea principale, nu ai ce cauta acolo. Eu stiu cum e religia foarte bine. Sunt niste lucruri strict punctate. Si acel lucru cum sa il pui pe Dumnezeu pe primul loc, prietene, acest lucru este cel mai important. De aceia am spus ca ori nu tine la tine cum trebuie deoarece nu marturiseste niciodata aceste lucruri, ea fiind crestina adevarata ori nu este crestina adevarata si chiar tine la tine. Eu nu stiu cum e. Dar una din astea sigur este. Altfel deja nu mai exista rationament.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am suparat maxim pe tine si abia imi devenisei drag.
De ce ti se pare exagerat ca un ateu sa convietuiasca cu un crestin? In primul rand parintii nostri in mare majoritate sunt crestini, ar trebui eu ca ateu sa am conflicte cu ei pe teme religioase? In al doilea rand sunt maritata cu un crestin, crezi ca noi dezbatem seara inainte de culcare texte din biblie? Cu ce ma impiedica ateismul sa am o relatie si o familie cu un crestin? Am icoane n casa, de dragul sotului ...imi cade rangul daca atarna chestia aia pe perete? NU.Si cel mai URAT caz...a dat drumul la popa cu boboteaza, ce-ar fi trebuit sa fac? sa-l iau pe ala la suturi, sa ma stramb la el, sa fug din casa ca ma uda cu apa sfintita si ma topesc?laughing))))

In real life lucrurile stau altfel, aici e doar CAN CAN!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1DeadMemories):

"M-am suparat maxim pe tine si abia imi devenisei drag."
Eh, macar ma bucur ca iti devenisem drag. Iau partea buna.

"De ce ti se pare exagerat ca un ateu sa convietuiasca cu un crestin?"
In primul rand religia crestina are un cuvant de spus despre asemenea relatii. Din puctul meu de vedere sa faca ce vor. Nu am spus ca eu nu sunt de acord. Eu sunt foarte de acord. Am prezentat fapturile. Daca esti crestin nu ai cum sa nu ii spui partenerului despre acele invataturi deoarece asta spune Biblia. Daca il iubesti cu adevarat ai vrea ca sufletul lui sa arda vesnic in iad? Nu ai pune pe primul loc credinta? Astea sunt invataturile. Oamenii ori sunt crestini si le iau ca atare ori nu mai sunt crestini. Daca se iubesc sa fie impreuna si sa nu vorbeasca de religie, dar nene nu te mai numi tu crestin, caci nu esti.

"In primul rand parintii nostri in mare majoritate sunt crestini, ar trebui eu ca ateu sa am conflicte cu ei pe teme religioase? "
Parintii ar trebui sa iti respecte opinia. Dar e normal sa iti spuna si despre ceea ce cred ei. Relatia cu parintii este diferita de una afectiva. E mult de scris si mi-e lene. Oricum parintii te invata de mic ce sa crezi, te educa in modul in care cred ei. Nu e bine sa iti bage pe gat chestii, nici nu pot. Dar ei si-au facut datoria. Apropo parintii nu ni alegem.

" In al doilea rand sunt maritata cu un crestin, crezi ca noi dezbatem seara inainte de culcare texte din biblie?"
Ar trebui sa iti vorbeasca intr-o oarecare masura. Daca nu ma crezi pe mine intreaba un preot. Ori esti crestin ori nu. Esti obligat sa incerci sa faci ceea ce este corect din punctul religios de vedere. Inca o data ca sa nu ma intelegi gresit eu nu am spus ca sunt sau nu de acord. Dar ori esti crestin ori nu. Daca nu, trebuie sa ai si curajul sa renunti. Este o alegere. Nu poti alege 2 lucruri de odata. Acum fiecare cu mentalitatea sa.

" Cu ce ma impiedica ateismul sa am o relatie si o familie cu un crestin? Am icoane n casa, de dragul sotului ...imi cade rangul daca atarna chestia aia pe perete? NU.Si cel mai URAT caz...a dat drumul la popa cu boboteaza, ce-ar fi trebuit sa fac? sa-l iau pe ala la suturi, sa ma stramb la el, sa fug din casa ca ma uda cu apa sfintita si ma topesc? laughing))))"
De exemplu tata se ascundea in baie cand venea popa. El avand alte convingeri dar era tot o ramura a crestinismului. Acum nu il mai primim de loc. E bine sa cazi la un comun acord ca sa fie o comuniune foarte mare.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Ideea finala e ca este o chestie de convingere, mentalitate. Nu judec pe nimeni. Dar daca te duci pe un drum du-te pe ala complet nu mergi cu un picior pe sosea, cu unul pe trotuar deoarece cand este vorba de religie nu iti permiti asta.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Kido,chiar nu m-am suparat. Doar discutam pe baza topicului si ne spunem parerea.Nu cred ca vrei sa-i dau drumul sotului la topicul asta, tavaleste cu tine pe jos ca nu-l consideri crestin rolling on the floor))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1DeadMemories):

"M-am suparat maxim pe tine"
Pe mine m-ai speriat. Acum nu stiu. Esti de treba. Doar discutam, da. Dar fata de altii imi place ca poti sa asculti o opinie pana la capat. Poti sa o intelegi si sa o iei ca atare. Apreciez multi atei dar sunt si unii nesimtiti ca sa le spun asa. Ca na crestini sau atei sau altceva trebuie sa fim oameni in primul rand. Dar tu esti chiar de treaba!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza sa fi om bun, indiferent in ce crezi! Echilibrul emotional,educatia si faptele bune de care dai dovada, te fac sa fi mai presus de orice crestin.

Peace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Peace si tie!

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice critica este binevenita, atat timp cat este scrisa intr-un mod educat si elegant.Nu te abtine, caci nu este nevoie, astfel nu ar mai fi polemica.Suntem aici, la aceasta categorie, sa ne etalam convingerile si principiile.Sunt foarte bucuros ca o pot face si in viata virtuala, pe un portal 100% romanesc, care de altfel, este singura platforma de socializare unde am un account.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Frumos spus. Imi pare rau inca o data daca as fi fost in locul tau si pe mine m-ar fi deranjat exprimarea aia.

| Jardelin a răspuns:

Bine ai zis Costis! Daca ar fi atei si i-ar trata pe crei care cred cu indiferenta nu ar fi nici o problema. Dar multi din ei sint antirestini activi, insulta, batjocoresc, sint agresivi, mint cu nerusinare, exagereaza, denatureaza, si toate astea ii duce pe unii la paroxism. Uite aici ce manifestari pasnice au unii:

https://www.youtube.com/watch?v=W4jpIRz9CY8

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Jardelin):

Rai suntem de ambele parti, mai ales in texte pe TPU.In viata de zi cu zi suntem altfel cu siguranta.Nu-mi spune ca te iei de mine sau eu de tine, daca te vad pe strada, stiind ca esti crestin.De cate ori ai vazut in autobuz atei atarnand de gatul crestinilor? Pe net suntem zmei, blamam si punem la colt pe unu, pe altul, folosind copy paste la diverse scrieri.Nu avem nimic de castigat, zic eu.
In real life se aplica ignoranta si indiferenta de care spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NUUU>NU e nebunie.e prostie si indepartare de stramosi, de origine si de identitate nationalaaaa.de miorita, de baltagul, de Eminescu, Stefan, si de sfanta biserica ortodoxa roamana.ASTA e marea ratacire si prostie luata drept desteptaciune, rebeliunea impotriva a tot ce e bun su curat si pur in viata romaneasca.si promovarea mizeriei gandirii libertine otravita de nestiinta, incultura, si nesamtare nationala.astia sant asa zisii atei, care nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana dar la o adica fasc apel la tara renegata de ei, la religia parintilor lor si la stramosii lor care sant temelia acestei natii. avea dreptate Eminescu cand scria; Voi santeti urmasii romei? niste rai, si niste fameni.Ie rusine omenirii sa va zica VOUA oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, avea dreptate Eminescu:

"Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gagiule? obedienta e la fel de condamnat ca si mandria prosteasca.dar mandria de a fi roman, nu o au toti fiindca multi atei se dezic nu numai de religia stramosilor lor, care au udat cu sange si cu sudoare un pamant scump, dar se dezic si de ei insisi.fiindca daca ma intrebi pe mine iti pot spuneca; aA FI OM E LUCRU MARE,a fi prost e jale tare, dar daca te intreb pe tine ce insamna OSANDA si la care jug se refera poetul.nu sant sigur ca stii sa-mi explici. uiti un lucru esential trudila? CA ROMANUL NU_I NICIUNULunu-i toti si toti sant unul, doar unii atei prosti spun; ca romanul nu-i nici unul unde-s doi putea fi unul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti amuzant cand te dai rotund citand un ateu.Mai era si xenofob "bulgaroi cu ceafa lata". Versurile se pot interpreta dupa bunul plac tragandu-l in orice tabara vrei tu, dar ti-o spun sigur ca era ateu.Asa ca un LOL mare langa tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da ma, tu de fapt esti var din frati cu cuscra manesa.iar in dex nu cunosc cuvantul lol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt unii. Pur si simplu ii dor prea mult de altii. Parca le eclipseaza lor lumina aia atat de "puternica" a inteligentei lor. Stii ce i-a zis Zeus lui Narcisus : "Mai bine te uiti la tine".

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Lasa-i ca ei nu vad creatia, ei sunt morti de mult laughing