| Apocaliptic a întrebat:

De ce sa NU credem in Dumnezeu si sa NU facem voia Lui daca ORICUM murim si dupa 20 de ani ne uita toti?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poate ca oamenii uita, dar Dumnezeu nu isi uita niciodata slujitorii si la momentul stabilit de El, cand va fi paradisul pamantesc, ii va invia.Ioan5:28,29

| RAY a răspuns:

De ce sa nu credem in toti 6500 de ce doar unul? apropo care voie din vt sau nt? faza cu ca o sa murim asta nu inseamna sa credem in basme, din contra sa ne iubim viata si sa gandim rational

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca eu vreau sa inteleg lumea, credinta intr-un zeu personal imprumutat de la altii ma impiedica. De cand caut raspunsuri prin alte parti, sau mai important, de cand imi pun intrebari, sunt asa linistita, fericita, impacata cu mine si majoritatea, sau chiar restul, ca nu m-as intoarce la crestinism.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

A crede in Dumnezeu, inseamna viata, si chiar daca murim stim ca ne-am facut un,, nume bun "la Dumnezeu, si ramanaem in amintirea lui, si El doar poate sa ne readuca la viata asa cum ne-a promis. Daca doresti citeste Eclesiastul 7:1, 8.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca Dumnezeu,, nu vrea moartea pacatosului ", ci intoarcerea lui, adica doreste ca omul sa ajunga la cunostinta exacta despre Dumnezeu si scopul sau, lucru necesar pentru ca omul sa traiasca vesnic pe pamant, chiar daca ajunge in locuinta mortilor, Dumnezeu ne-a promis ca v-a invinge moartea prin inviere. Este nevoie de credinta si cunostinta. Citeste daca doresti Evrei 11:1, 2; Ioan 5:28, 29; Ioan 3:16; Ioan 17:3!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca mentalitate tu nu esti un credincios, ci un sceptic, sau chiar cu mentalitatea unui sinucigas

| Buresbista123 a răspuns:

Ca sa nu fim mocofani

| Aiwendil a răspuns:

Fiecare are modul lui de a vedea viata.Pentru anumiti oamenii e importanta lumea materiala, sa urce pe scara sociala, sa aiba averi, case, masini, sa fie cunoscut de toti, etc.
Pe cand cei ce sunt pe partea religioasa tin cont sa faca lucruri bune penntru ca vad ca lumea materiala e ceva trecator.Dar si cel credincios are totusi nevoie de lucruri materiale pentru a trai.Dar nu pune asa valoare mare cum fac unii.

| spaghetty a răspuns:

Pt. ca nu merita. Nu cred in ceva ce nu exista. Niciodata n-am sa cred in prostiile astea.

| Apocaliptic explică (pentru spaghetty):

Dar stii care e greseala? Ca exista.
Si chiar daca nu ar exista, nu e nevoie sa te duci la Biserica sau sa crezi in Dumnezeu ca sa fii om bun. Daca analizezi ce scrie in Evanghelii(cuvintele lui Isus) ai sa vezi ca ce vrea Dumnezeu de la tine este sa fii un om bun(pe langa credinta).

| Totenn a răspuns:

Dumnezeu se afla in noi, noi toti il alcatuim pe Dumnezeu, noi insemnand oamenii, animalele (viata). Murim (noi suntem pe pamanant pentru a aduce experiente noi, cum am venit asa plecam asta insemnand ca daca esti bogat nu pleci bogat in rai).Nu te uita nimeni daca mori doar ca omul nu suporta gandul sa-si reaminteasca asta.