| Andreistar0 a întrebat:

De ce scrie in biblie ca fricosii ajung in iad? Adica de ce ar ajunge fricosii in iad? Cine poate sa-mi raspunda?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

De exemplu aia care sau vaccinat de covid erau niste fricoși,nu au avut credință, sa văzut ipocrizia creștinilor, chiar și papa cică trimis de Dumnezeu a fost un fricos, daca ai credință știi că vei fii salvat, doar scrie că poți muta munții din loc

| Drake21 a răspuns (pentru RAY):

Cu credinta am pus sigiliul pfizer

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajung în iad fiindcă scrie acolo.

| Andreistar0 explică (pentru sadrian46):

Cel mai inteligent raspuns pe care il puteam primi laughing

| anonimg a răspuns:

"Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)
Comentariul biblic al bisericii adventiste de ziua a șaptea spune așa în dreptul fricii al acestui verset:
"Din cauza laşităţii, a slăbiciunii morale, mulţi nu câştigă biruinţa în lupta creştină; când vine încercarea, ei cedează."

Dar eu cred că mai există încă un tip de frică. Este vorba de acele persoane care se tem să citească Biblia, se tem să cunoască mai mult despre Dumnezeu, ca nu cumva că dacă ajung să cunoască adevărul și să nu trăiască în conformitate cu el, să fie cumva judecate, sau judecate mai aspru.
Cunoașterea lui Dumnezeu, a adevărului, nu este ceva opțional în viață. Ci este ceva primordial, vital.
Vedem dar că fricoșii sunt puși în capul listei. Iar asta înseamnă păcatul cel mai grav din toată lista aceea de persoane enumerate de apostolul Ioan care nu vor vedea cerul.
Este un păcat extrem de mare a rămâne la cunoștința faptului că Dumnezeu există și atât. Asta nu înseamnă progres, ci regres. Asta înseamnă indiferență, nepăsare, înstrăinare de Dumnezeu, necredincioșie, și continuă cu toată lista de categorii de oameni enumerați în versetul de mai sus. Din cauza fricii au luat naștere acele categorii de oameni amintiți mai sus care nu vor fi mântuiți.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Carte, capitol, verset? Nu putem stii la ce te referi.Dar din cate imi aduc aminte, Biblia a spus asta cand se referea la cei care nu recunosc ca sunt slujitori ai lui Hristos(crestini)in fata altora de frica.Asa cum a zis Iisus "Cei care ma veti nega in fata oamenilor, veti fi negati in fata Tatalui Meu din Cer"(am parafrazat, nu mai stiu daca exact asa zicea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptc scrie în Biblie că în dragoste nu este frică. Deci, dacă Îl iubești cu adevărat pe Dumnezeu nu se poate sa îți fie frică. Tu trebuie sa te încrezi în El și sa nu te temi.
Când erai copil și mergeai undeva cu tatăl tău și îl țineai de mână îți era frica de ceva? Știai ca, atât timp cât il ții de mana nu se va întâmpla nimic rău.
Asa trebuie noi sa ne încredem în Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns:

Frica este o patimă a sufletului. Cred că nu înțelegi asta pentru că ai impresia că iadul este o pedeapsă pentru cei răi, dar de fapt iadul este o stare a celor slăbănogiți de proprile păcate și patimi. Curajul este o virtute. Omul sănătos sufletește este prin firea lui curajos și bun. Omul bolnav sufletește este fricos. Frica e un semn de boală sufletească, lipsă de vlagă spirituală.

| Andreistar0 explică (pentru EestiSodalane):

Inseamna ca cei care sufera de anxietate ajung in iad?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Andreistar0):

Nu vorbeam de anxietate

| Andreistar0 explică (pentru EestiSodalane):

Pai din cate stiu anxietatea este frica fara obiect, adica frica.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Andreistar0):

Anxietatea este o patologie și există frică fară neaparat o patologie

| T0Teu a răspuns:

Pentru ca nu se încred in Dumnezeu.

| Whateverrr a răspuns:

Termenul mai corect e "lași", nu fricoși. Îți recomand să citești în mai multe versiuni/traduceri Biblia.
Și da, are sens în felul ăsta.