| marianchucky a întrebat:

De ce se canta la biserica si nu se spun pur si simplu rugaciunile?

Răspuns Câştigător
| miradoniz a răspuns:

Liturghia ortodoxă este teologia ortodoxă-totul,fiecare gest, fiecare mișcare are un simbol profund.
Pentru mine, liturghia este cântata în ecou la imaginea creației lumii ca o minunată-și pricepută simfonie. Vocea omului fiind considerată cea mai frumoasă și mai armonioasă dintre ofrande.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca prin cantare Ii aducem lauda lui Dumnezeu, si noi ne pregatim inimile pentru a primi Cuvantul lui Dumnezeu.http://www.youtube.com/watch?v=bZNQm__P6us

| FucktheSystem a răspuns:

Ca să fiu eu nevoită să am căștile la mone când trec pe lângă ca să nu adorm în picioare.
A, sau ca să se oftice restul că n-au voce ca a lu popa.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ca sa nu adoarma lumea.

| Maidanezul a răspuns:

Simplu deoarece Dumnezeu aude rugaciunile celor care cred in el.Vad ca ai ramas crucit Re da ma ii pricepe Dumnezeu si pe rusi si pe greci si pe chinezi si pe cei care citesc rugaciunile si pe cei care le cinta.Mai sunt unii care cinta rugaciunile cu acordeonul si tambalul si pe aceia ii asculta, Vad ca esti nedumerit Re deoarece toti citesc si au auzit de Cuvintul Domnului din Biblie. Dumnezeu aude rugaciunea omului chiar daca este si un suspin "Of Doamne" Roagate tu cum te duce mintea la Dumnezeu si el te va auzi, urmeaza tu invataturile lui si te va Milui si te vei mintui. Mergi tu pe miriste si dai de dracul mai tirziu, dar sa nu fie prea tirziu.

| DorelSudoru a răspuns:

Ca sa vina copii

| Birjaru a răspuns:

Sa fie mai kinky

Răspuns utilizator avertizat
| IrinaIvashkov a răspuns:

Heey`

Pentru ca asta inseamna liturghia, e un ritual frumos cu cateva cantece religioase! Daca a`mi spune doar niste rugaciuni nu ar mai fi asa frumoasa atmosfera, nu?

| marianchucky explică (pentru IrinaIvashkov):

Da.dar cred ca exista si un alt motiv pentru care se canta pe langa atmosfera placuta

| ShowTim3 a răspuns (pentru IrinaIvashkov):

Care atmosfera? parca e imormantare acolo cum canta pretul la imormantare asa canta toate slujbele nu suport sa ma duc la biserica si sa il aud pe ala cantand... am venit la biserica sa ma rog... nu sa il aud pe popa cantand happy parerea mea

| zNCrys a răspuns:

Ca sa te poata lua somnul mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantarea inalta spiritul.cazania se vorbeste fiindca este de invatatura.