| anonim_4396 a întrebat:

De ce se considera ca daca crezi in Dumnezeu automat esti crestin?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din prostie. sunt și alte religii cu Dumnezeu, iar unele chiar și fără.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu toți cei ce cred in Dumnezeul Bibliei sunt creștini. Doar cei ce cred in Isus Cristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu ca mântuitorul omenirii.
Poporul evreu crede in Dumnezeul Bibliei dar nu cred in Fiul lui Dumnezeu Isus Cristos, decât o mica parte din ei.
Cine nu crede in Isus, dar crede in Dumnezeu sunt numiți credincioși si nu creștini.Creștinul este insa in același timp si credincios.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai voi propagati ideea asta, Einstein era crestin?

| Michael11 a răspuns:

Iacov 2:19 "Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci, dar şi dracii cred… şi se înfioară!"

Nu orice credinta e buna. Cu toate ca dracii cred ca exista Dumnezeu, ei raman tot draci. Sunt si oameni care stiu ca exista Dumnezeu dar asta nu-i impiedica cu nimic sa traiasca in continuare o viata stricata. O astfel de credinta nu le foloseste la nimic. Daca crezi in Dumnezeu nu esti automat crestin.