| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce se nasc unii copii cu handicap, are legatura cu pacatele parintilor sau e ceva in sange ce cauzeaza asta?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Se nasc copii cu handicap din cauza NEASCULTARII de Dumnezeu.
Ca sa vedem unde este realitatea prezinta "UN SONDAJ" din care sa reiasa CATI din cei cu copii handicapati au RESPECTAT poruncile lui Dumnezeu privind ALIMENTATIA, iti spun eu, NICIUNUL, atunci ce pretenti poti avea? Da, pacatele parintilor se REFLECTA in copii lor, alcool, fumat, droguri, femei usoare (sifilis, blenoragie, etc.), carne de porc, fructe de mare si alte scarbosenii aduc urmari negative pentru urmasii lor.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Carnea de porc inteleg dar foarte putin, dar, fructe de mare?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Fructele de mare sunt GUNOIERUL fundului de mare unde se aduna toate mortaciunile din mare si de pe pamant. Biblia nu le introduce in hrana buna pentru oameni.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Si carnea de porc?

| GouDidodino a răspuns (pentru LupusDei1993):

E mare păcat. Amin

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

LEVETICUL 11,7. Sã nu mâncati porcul, care are unghia despicatã si copita despãrtitã, dar nu rumegã; sã-l priviti ca necurat.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Dar nu inteleg motivul

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Exista si un "motiv" dar cred ca mai important este ceea ce a spus Dumnezeu. "Motivul" este ca porcul are in fibra lui (carne) larve de trichineloza (popular) care s-ar spune ca poate fi eliminata din carne ceea ce este total fals. Trichineloza patrunde in corpul uman intai in sistemul digestiv apoi ajunge in coloana vertebrala cu punctul final, creierul mic. NU EXISTA TRATAMENT iar moartea este de neimaginat, se moare in chinuri groaznice. Se cam tine ascunsa aceasta chestie avand in vedere consumul masiv de carne de porc si NU EXISTA porc fara trichineloza. P.S. Porcarii vor sari ca arsi dar asta este adevarul.

| Celcestietot a răspuns:

Cunosc eu pe cineva care a fumat în timpul sarcinii și copilul a iesit cu probleme (Doamne ferește!). Si din cauza păcatelor parintilor bineînțeles că se poate naște cu handicap. Dumnezeu pedepseste pana la al catelea neam doreste. Ar putea să se nască fie el așa, fie din pricina păcatelor. De exemplu, de cel orb din Biblie, cel care a fost vindecat de Iisus, spunea că nu a fost din vina păcatelor parințiilor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In exod 20/4, 5,6 (porunca a 2-a) Dumnezeu zice:"Sa nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pământ, sau in apele mai de jos decât pământul.Sa nu te închini înaintea lor si sa nu le slujești; caci Eu Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce ma urăsc, si ma îndur până la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si păzesc poruncile mele." Poate fi deci si consecinta neascultării de Dumnezeu, mai ales in ce privește alimentația. Daca Dumnezeu interzice ceva ca sa nu fie consumat înseamnă ca este daunator organismului.

| Nilsson a răspuns:

Uneori copii pot suferi pentru pacatele parintilor dupa cu s-a exemplificat in raspunsurile anterioare, alteori nu.

In Ioan capitolul 9 avem un exemplu:

" 1 Cînd trecea, Isus a văzut pe un orb din naştere.

2 Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învăţătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinţii lui, de s'a născut orb?”

3 Isus a răspuns: „N'a păcătuit nici omul acesta, nici părinţii lui; ci s'a născut aşa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu."

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Nilsson):

Deci ce e scris in Biblie e adevarat dar aceasta intrebare pe care am adresat-o pe site ii include si pe copii "redusi" in gandire, acum serios vorbind tu stii la ce ma refer.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Fac o greșeală medicii, mama copilului/copiilor a „făcut rost"/contactată de un virus care îi/îl afectează pe copil/copii, sau boli genetice ale părinților.
Eu cred că asta se nasc unii copii cu handicap.

| Irinel15123532 a răspuns:

Aceasta situatie este foarte delicata, in primul rand, nimeni nu va fi pedepsit pentru ceva ce nu a facut, depinde de multe lucruri, de cum s-a pastrat mama in timpul acesta, de unele gene, Dumnezeu garanteaza ca va da putere fiecaruia in slabiciunile sale, Doar Dumnezeu stie anumite lucruri, dar El nu greseste niciodata, El are un plan cu fiecare dintre noi, este Tata iubitor si ii pasa foarte mult de noi, trebuie sa avem incredere in dragostea si intelepciunea Lui Dumnezeu, El a spus ca in cer ni se vor da explicatii si ne va spune atunci de ce si cum ''Totul va fi scos la lumina''. Ai incredere ca El stie ce face, este Tata.

| Theo94 a răspuns:

Nu are legatura cu religia, cauzele ar putea fi: starea de sanatate a mamei, defecte cromozomiale, genetice, infectii, radiatii, alcoolism, fumat, diabet, epilepsie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are legatura cu pacatele oamenilor dinaintea copilului, inclusiv ale stramosilor acestuia.
Ca o paranteza, Dumnezeu a spus ca are indurare pana la al miilea neam al casatoritilor crestini si blestema pana la al treilea neam celor potrivnici.

| katekd02 a răspuns:

În primul rând, organismul femeii trebuie să fie tratat cu maximă atenție între a doua și a opta lună de sarcină. Nu sunt benefice medicamentele, drogurile sau alcoolul. Al doilea factor ține de problemele genetice sau defectele cromozomiale, cât și fertilitatea ambilor parteneri. În ceea ce privește factorul trei, nu sunt destul de sigură că istoria păcatelor se numără printre elementele patogene. De asemenea, pentru a avea siguranța unui copil sănatos, trebuie efectuate controale periodice și un stil de viață favorabil.