| mentholinks a întrebat:

De ce se roaga oamenii si spun "Doamne asculta-ne." Adica facem ce vrem noi si Dumnezeu sa faca tot ce vrem noi?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Niste ipocriti, falsi, mincinosi, prefacuti, nu vezi ca le e frica de moarte cand doar prin moarte ajungi in paradis, dar ei fug dar la greu se roaga la dumnezeu, oameni astia cred sau nu cred in dumnezeu?

| mentholinks explică (pentru RAY):

Pai le e frica de judecata.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Aaaaaaaa pacatosi le e frica de IAHVE, cand eram mic mergeam la pentiscoltali aia cantau ca nu poti sluji banilor si lui dz dar parcea era plina de masini scumpe, cand am vazut mi-a venit greata, ipocriti

| mentholinks explică (pentru RAY):

Nu neaparat de IAHVE ci de orice isi inchipuie ei, dumnezeu, neexistenta, etc. Dar adevarul e ceea ce conteaza adica judecata.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

"mergeam la pentiscoltali aia cantau ca nu poti sluji banilor si lui dz dar parcea era plina de masini scumpe"
Din pacate, este foarte adevarat. Se roaga si urla ca nu au nevoie de bani dar dupa ii vezi cu ultimul iPhone, X6 si alte prostii foarte scumpe.
Daca nu ar zice ca nu au nevoie de bani, ar fi mai ok...

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Mai naspa e ca pastorul a spus mai intai sa vedem de cele lumnesti apoi de cele spirituale

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Astia fac comunitatea crestina de rusine, si nu vorbesc doar de protestanti, dar si de ortodocsi, catolici, etc...
"pastorul a spus mai intai sa vedem de cele lumnesti apoi de cele spirituale"
Na, ii foarte greu sa citesti primele 19 versete din Matei 6(Matei 6:19-20, 6:25, 6:33)

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Tu practic esti non religios sa inteleg

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu, eram si eu in echipa cu ei, doar ca mai nou, am realizat ca majoritatea protestantilor habar n-au despre ce vorbesc, si ca is ditamai hipocriti.

| RAY a răspuns (pentru DoctorWh0):

Interpreteaza biblia in folosul lor

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Stiu, asa a si aparaut miscarea protestanta, din cauza unui rebel care se plictisea.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu este marioneta nimanui. Nu noi decidem ce face Dumnezeu, ci el decide ceea ce facem noi.
Rugaciunea este, sau ar trebui sa fie, o cerere, o multumire sau o lauda la adresa lui Dumnezeu(DEX 98).
De multe ori, rugaciunea devine o activitate de rutina, ceva care o facem doar ca sa ziceam ca am facut-o.
De ce unii oameni spun "Doamne asculta-ne"? Sincer, nu prea stiu. In Biblie este scris faptul ca Dumnezeu stie foarte bine ceea ce avem noi nevoie si ceea ce nu avem nevoie (Matei 6:8). Asta nu inseamna ca rugaciunea nu mai este necesara, deoarece, cum am precizat mai sus, rugaciunea nu ar trebui sa fie doar o conversatie in care noi ii zicem lui Dumnezeu tot ceea ce nu ne convine noua. Nu cred ca este gresit, dar nu cred ca este prea recomandat.