| Aalexander a întrebat:

Explicatia lor pentru faptul ca oamenii se ucid intre ei, ca exista razboaie etc este ca dumnezeu ne-a dat libertate deplina, adica sa facem ce vrem.
Pai daca e asa, intr-un fel nu e ca si cum dumnezeu n-ar exista?

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu e ca și cum, așa e.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei lumea e condusa de Satan de aceea e atat de multa rautate 1ioan5:19. Dar in curand Dumnezeu ii va pune capat. Psalmi37:9-11

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vointa e libera 100% nu 5%

| sublime89 a răspuns:

Ba da. E ca si cum am avea un zeu care nu ar interveni deloc in univers. Si dupa cum se vede, asa e. Deci acel zeu e ca si cum nu ar exista. Chiar n-ar mai conta pentru vietile noastre ca el ne-a creat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Faptul că un copil se răzvrăteşte şi nu doreşte să asculte de părinţii săi devedeşte inexistenţa părinţilor?

| Scarbo a răspuns:

Cam asa ceva, pe langa asta daca Dzeu asta ar exista ar fi cam rau cu proprii copii, nici macar nu-i educa, dupa ce ii creaza ii lasa balta, pe langa asta ii mai si blesteama sa traiasca o viata de rahat, iar crestinii i se inchina lui pentru asta...e trist dar adevarat.

| sempreinvolo30 a răspuns:

(2 Timotei 3:1–5) Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te.
Dumnezeu a prezis inca de mult ca inainte sa vina sfarsitul oamenilor rai, oamenii aveau ca in prezent sa mearga din rau in mai rau.
Este ca si cum un meteorolog prezice ca va veni un uragan, iar cand acesta vine si distruge tot ce prinde nu este vina meteorologului.
Tot la fel Dumnezeu nu este vinovat de faptul ca oamenii s-au indepartat de Dumnezeu si se omoara, fura, mor de foame...
De fapt Biblia prezice ca in curand aceste fenomene vor disparea
(Isaia 2:4) El va face judecată între naţiuni şi va îndrepta lucrurile cu privire la multe popoare. Din săbiile lor vor făuri brăzdare şi din suliţele lor, cosoare. Nicio naţiune nu va mai ridica sabia contra altei naţiuni şi nu vor mai învăţa războiul.
Si nu este adevarat ca Dumnezeu nu ne instruieste. Avem Biblia care este o comoara de informatii.
Problema este la noi nu la el.Santem noi cei care respingem aceasta carte iar apoi ne mai si plangem ca totul merge rau
Daca fiecare ar aplica macar acest principiu:: „Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel" (Mat. 7:12)....nu am mai vorbii de atatea probleme
Fiecare parinte isi educa copiii si totusi acestia fac ce vor.Este vina parintilor? Uneori da, dar nu intotdeauna.
Deci numai dati vina pe Dumnezeu, ci apucativa sa cititi Biblia, ca sa intelegeti ceva din viata asta

Răspuns utilizator avertizat
| Sethu a răspuns:

Nu.Am impresia ca intelegi gresit ce inseamna Dumnezeu.Nu lasa pe altii sa formeze o parere pentru tine despre ce inseamna Dumnezeu.Nu asculta de ce zice religia, sau biserica pentru ca amandoua au degradat incredibil de mult.Si pe langa asta religia vine de la om, credinta de la Dumnezeu.Referitor la raspunsul tau, avem libertate sa facem ce vrem, dar nu stim ce sa facem cu ea.Am uitat ce inseamna moralitate, dreptate etc.Desigur aceasta libertate din punctul meu de vedere e un haos controlat.S-a ajuns aici pentru ca unii asa au vrut dar si datorita problemelor prin care omenirea a trecut.

| Delmoniko a răspuns (pentru Sethu):

Ei, vedeti cum poti scrie multe cuvinte fara sa se inteleaga nimic. Funda? happy