| lalalallalala a întrebat:

De ce se tine post?

20 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Se ține post, dacă vrei să evoluezi spiritual. Acest obicei a fost luat de către evrei de la Isus.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce inseamna a evolua spiritual?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

A deveni o persoană cu calități mai bune, prin abstinența faptelor necurate etc.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si tu consideri ca postul ajuta la a te forma in asa fel incat sa ai putere mai mare de a te abtine. Daca asa crezi inseamna ca postul este ceva bun. Eu cred ca cei care sunt crestini adevarati nu fac eforturi de a trai potrivit invataturii lui Iisus deoarece insusirile pe care trebuie sa le aiba FAC PARTE DIN FELUL LOR DE A FI! A fi intr-un fel si a te stradui sa te comporti altfel inseamna prefacatorie iar asta nu face parte din felul de a fi al adevaratilor crestini.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Nu, este gresita parerea ta, stai sa iti spun de ce. Este gresita, deoarece postul (nu zic pentru mine, asa in general) chiar ajuta pentru persoanele care vor sa se perfectioneze spiritual, sa evolueze, am precizat cum. Intreaba-te tu acum, de ce Iisus a tinut post in ciuda perfectiunii sale? La fel ca anumite calitati bunatatea poate fi dobandita sau innascuta. Ce este rau in a vrea sa devii mai bun? Costa ceva sa devii o persoana care nu are ganduri necurate, ganduri de a viola (repet, nu zic de mine) etc? Bunatatea nu are nimic daca este o calitate a ta. Ce ar avea daca am avea o societate mai buna, cum ar fi lumea in care traim? Gandeste-te la acesteawinking.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu am spus ca nu trebuie tinut post, am spus doar ca postul nu ajuta la a face pe cineva sa nu mai fure de ex., sau sa iubeasca aproapele. Postul se tine atunci cand ai o problema, atunci cand rogi pe Dumnezeu ceva. Iisus a postit atunci cand a rugat pe Dumnezeu ceva. Apostolii nu prea posteau, si Iisus niciodata nu le-a spus sa posteasca pentru ca sa se sfinteasca (a te sfinti inseamna a acumula cat mai multe insusiri recomandate de Biblie, a diminua posibilitatea de a gresi )
Crezi ca eu nu vreau ca societatea sa fie mai buna? Vreau, dar sunt convins ca niciodata nu va fi deoarece in scietate sunt si fii ai lui Dumnezeu, dar si fii ai diavolului care nu suporta binele si lupta din rasputeri pentru a instaura raul. Lupta crestinului impotriva raului nu consta in a educa societatea, in a o convinge sa faca binele, ci consta in face binele, deoarece acolo unde este bine nu poate fi rau :
"Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele." (Rom.12:21)

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Ai zis bine totuși, dar eu sunt de părere că postul poate întări abstinența mai întâi a alimentelor de consum și mai apoi a gândurilor, faptelor. Cu mine sincer a funcționat (nu aveam gânduri așa de necurate oricum). Eu consider că, postul se ține pentru cei care sunt puțin mai "avansați", că nu știu cum să mă exprim altfel. Mai întâi trebuie să înțelegi de ce trebuie să ți post, după să îl practici. Oricum în biserică fără. post nu te poți împărtăși. Da, lupta constă în a face / convinge a face bine, asta cu educația cred că ai dreptate, ar trebui totuși să vină de la familie. Dar, daca stăm să ne gândim, poți educa omul prin a-l convinge să facă fapte bune de ex.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai spus ca fara post nu te poti impartasi. Uite ce spune Iisus despre impartasirea cu trupul si sangele Domnului :
"Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat faţă de trupul şi sângele Domnului. Să se cerceteze însă omul pe sine şi aşa să mănânce din pâine şi să bea din pahar. Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit."
( Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 11/20-30)
Deci aspostolii LUAU CINA, Iisus a spus sa ia, sa manance si sa bea, si nu le-a dat nimic simbolic cu lingurita.
"Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos?
Că o pâine, un trup, suntem cei mulţi; căci toţi ne împărtăşim dintr-o pâine."
(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 10/16, 17)
Iar in ce priveste postul, fiecare posteste cum vrea, dar Dumnezeu a spus :
"Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îşi smereşte sufletul său? Să-şi plece capul ca o trestie, să se culce pe sac şi în cenuşă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
Nu ştiţi voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor.
Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile şi tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Atunci vei striga şi Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, ameninţarea cu mâna şi cuvântul de cârtire,
Dacă dai pâinea ta celui flămând şi tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric şi bezna ta va fi ca miezul zilei."
(Isaia – 58/5-10)
IMPORTANT - Invatatura crestina este una singura, dar religii crestine sunt o gramada, si au invataturi diferite intre ele (dogme religioase), si este cat se poate de logic faptul ca ei nu cunosc invatatura crestina ci doar dogma religiei din care fac parte, dogma care fiind diferita de invatatura crestina NU ESTE BUNA :
"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)
Cred ca este absolut necesar ca fiecare sa studieze SINGUR Biblia si sa nu intrebe pe nimeni ce scrie in Biblie deoarece aceia ii vor da raspunsuri din dogma religiei din care face parte. Asta se intampla si pe TPU. Eu cand raspund, obisnuiesc sa dau si versete din invatatura lui Iisus care sa confirme ceea ce spun

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Cam așa este cum ai spus. Nu am spus-o eu asta cu împărtășiți-ul, ci preoții, ei nu te lasă să te împărtășești dacă nu ai ținut post.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Crestinii au un singur invatator, pe Iisus. Preotii invata pe enoriasii lor dogma ortodoxa, sau catolica, care este o alta invatatura, si am mai spus de ce. Fiecare este liber sa asculte de cine vor ei, de Iisus, de preoti, de pastori, de prezbiteri, de Alah, de Budha, de diavol etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

MATEI 6

16. Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, şi-au luat plata lor.
17. Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
18. Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
19. Nu vă adunaţi comori pe pământ, unde molia şi rugina le strică şi unde furii le sapă şi le fură.
20. Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură.
21. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!
24. Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.
25. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"
VIATA, VIATA E DE RAHAT vremuriile cele din urma tocmai au sosit, nu stiu de ce dar m-a luat asa un fior pe sirea spinarii ca imi tremura mainiile cand scriu, Doamne ai mila si iartami pacatele CHIAR SE INTAMPLA.

| Panamax a răspuns:

Ca sa moara de ciuda sectantii.

| Mircea08 a răspuns:

Daca nu esti crestin nu conteaza de ce se tine postul? Daca ai fi crestin ai sti f. exact si de ce se tine postul si cum anume

| Irinel15123532 a răspuns:

Postul, nu doar ca est dovedit stiintific ca are beneficii pentru organism, dar este ca o subliniere a rugaciunilor noastre inaintea Lui Dumnezeu, cand vrei sa trimiti cuiva o scrisoare si subliniezi un anume fragment, acea persoana va fi atenta in principal la acel lucru subliniat, asa este si postul dar postul fara rugaciune nu este complet, pentru ca trebuie sa ii spui Tatalui lucrurile tale, si postul ne ajuta si in stapanirea poftelor pamantesti, cat si in disciplinarea noastra, a trupului si a duhului. Postul este numit si ca disciplina spirituala sau ''piatra'' prin expresia ''piarta'' se refera la pietrele lui David cand l-a infruntat pe Goliat, postul este o piatra, in lupta impotriva Lui satan, o arma, pentru ca ne disciplineaza si suntem in legatura cu Dumnezeu, prin post si rugaciune, noi ne punem timp deoparte pentru Dumnezeu, Tatal Domnului nostru IIsus Hristos.

| Mircea08 a răspuns (pentru Sindbad):

Biblia!
NUMAI acolo se gasesc raspunsurile nu prin ziare sau diversele dogme religioase care difera una de alta si nu mai stii dupa cine sa te iei.

| Sindbad a răspuns (pentru Mircea08):

De acord, doar ca omul a pus o intrebare, n-aveam cum sa-i scriu toate versetele relevante din Biblie, macar si pentru faptul ca nu le stiu.
In plus, cred ca stii si tu, interpretarea Bibliei se face dupa Sfanta Traditie, iar postul este o chestiune complexa si delicata avand mai multe niveluri de intelegere. Asa ca am preferat sa dau link-urile respective.

| Dinustok a răspuns:

Ca sa scape de obezitate.

| LuccaToni a răspuns:

Unul din motive este ca de exemplu, de Craciun si Paste o sa ajungi sa mananci foarte mult si sa te pregatesti.

Întrebări similare