| corina977 a întrebat:

Ce inseamna a tine post? ce nu trebuie sa mananci cand ti post?

Răspuns Câştigător
| anyame1 a răspuns:

Pai. de obicei a tine post inseamna a te abtine la ceva pentru a te mantui, pentru a-ti vindeca sufletul, ca o jertfa pentru Dumnezeu. depinde de ce religie esti... daca esti Crestin ortodox sunt interzise lactatele, carnea, ouale, daca esti Catolic poti manca lactate si oua in afara de carne. nu stiu daca e bine, asta stiu eu, mai cauta si tuwinking

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
A nu mânca alimente de origine animală, carne și lactate cât și derivatele lor. Postul nu se referă numai la hrană ci și la trup, viața sexuală trebuie și ea dată într-un con de umbră, să te rogi pentru păcatele tale, etc.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| xDcreepy a răspuns:

Cand tii post nu ai voie sa mananci produse de origine animala: carne, lapte, oua etc dar nici produse fabricate din ele : ciocolata, frisca etc... Postul se imparte in doua: trupesc si spiritual. In general copiii, batranii si persoanele cu probleme de sanatate nu sunt obligati sa tina post trupesc, insa postul spiritual e obligatoriu pentru toti credinciosii. Postul spiritual consta in: fara injuraturi, cat mai multe fapte bune, etc. Totusi, daca vrei sa te spovedesti si sa te impartasesti si esti copil, daca nu tii post o saptamana sau chiar trei zile, cum se tine normal, macar o zi ar trebui sa ti si trupesc. funda?

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Cind tii post nu se mananca lapte, carne si oua.
Se mananca fructe si legume.In general se mananca alimente de origine animala.

| alexya_8105 a răspuns:

Toate produsele pe care le dau animalele ex:lapte, carne, branza, oua... dar parerea mea este ca nu poti tine post fara sa vb urat adica nu tii post daca vb urat.

| Emii_7808 a răspuns:

Cand tii post terbuie sa eviti lactatele, carnea. Cand tii post trebuie sa nu te certi, ci sa te porti bine pup :* Craciun fericit :*