| anonim_4396 a întrebat:

De ce si-au lasat toate popoarele vechii religia lor pentru Crestinism?
De ce grecii au renuntat la Zeus,Hades si ceilalti zeii greci?
De ce si italieni au renuntat la zeii lor?
De ce toti au luat crestinismul? Si de ce toti crestinii afirma ca,dumnezeul lor e cel mai bun?
Daca ne-a creat Hindu(zeul indienilor)? Sau daca ne-a creeat oricine altcineva dar nu Dumnezeu? De ce sunteti asa siguri ca Dumnezeul vostru exista si mai e si bun?+ ca biblia pare o carte de povesti,care se contrazice si singura si in care Dumnezeu face crime, ne tragem din incest si multe altele...lamuriti-ma si pe mine...

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Zeul Hindu este invenția ta!
vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hinduism

Minciunile creștine au fost impuse de împărații de atunci.

| relian a răspuns:

Odata o religie, un sistem este impus ori de bunavoie ori cu forta.Asa s-a intamplat sin cazul acestei religii.De ce sa ales asta? Nu conteaza daca tu esti sefu.Conteaza ca tu ca sef sa alegi cei bine pentru tine.Deci desi italienii(romanii) a nu se confunda cu noi acum aveau mai multi zi, grecii la fel si asa mai departe cineva sa gindit ca e mai bine sa crezi intr-un singur zeu decit in zeci, sute.Gindestete doar la cite sarbatori ar fi daca am avea 20 de zi.Pai nu ar mai munci lumea.mereu ar fi cite o sarbatoare care pe atunci se tinea ca era legala sai zicem.Asa ca seful, imperiul roman sau oricine ar fi fost sefi pe atunci gasint ceva apropiat unuia i-a venit aceasta idee care li sau parut mai buna din pct de vedere economic si socila probabil si asa au dat legi, religia fiind de fapt o lege la timpul ala.Si astazi avem legi si la un moment dat se schimba dupa cum vor aia mai mari.Ori in favaoarea lor or dupa cum bate vintul.Si cum imperiul roman sau in imperiu atunci singurul stat sau colonie cu o religie de genul asta era Israel sau ma rog cum isi ziceau ei pe atunci asta a fost.Chestia este ca si Dacia avea o religie asemanatoare dar au inclinat spre evrei ca aia au fost mai slugi mai lingusitori si asa mai departe.Bine ce zic este parerea mea.Restu ce spun unia pe aici aia deja sint irecuperabili, sint deja fanatizati religios si nu poti discuta cu astfel de oameni pe teme de nici un fel.Deci crestinsmul a fost impus cu forta sau dupa unia de bunavoie dar tot fortat.Se putea impune si fara wforta dar pina la urma tot acolo se ajungea.Deci tu esti sefu si vezi ca oamenii nu-ti accepta legea da? Ce vei face? Pai gindesti si vezi ce se cauta, ce nu au oamenii si le trebuie neaparat.Si atunci vii si spui cine adopata legea ta va fi scutit de impozite, sau li se fac facilitati etc.Si uite asa oamenii de voi de nevoie zic ca tine. Apoi restul este poveste.

| Dismally a răspuns:

Vechile popoare nu si-au abandonat religia, au fost fortati sa treaca la crestinism, aveau de ales intre crestinis si moarte...

| Dismally a răspuns:

Daca nu stiai, pe vrema lui Constantin cel Mare a inceput persecutarea paganilor prin distrugerea templelor. Fiul sau Constantius II a dat primele legi impotriva paganilor, a ordonat inchiderea tuturor templelor si pedeapsa cu moartea pentru toti cei care se inchinau vechilor zei. Crestinii au distrus si au vandalizat templele pagane, mormintele si monumentele. Probabil ca lucrurile acestea au omis sa ti le spuna la biserica, la slujba de duminica...

| Dismally a răspuns:

La inceput crestini erau doar sclavii, iar sclavii erau persecutati indiferent de religia lor. Unii si-au pastrat religia, altii au renuntat la ea. Au fost persecutati la inceput crestinii, dar din cate imi amintesc eu, un bun crestin trebuie sa intoarca celalalt obraz si sa-si iubeacsa dusmanii, nu sa caute razbunare dupa happy Nu incurc nimic, pesecutiile au inceput dint timpul lui Constantin cel Mare, iar fiul sau dadea niste legi foarte dure impotriva paganilor prin anul 350. Edictul de la Milano a fost semnat in anul 313 happy

| ErrorFound a răspuns:

Hai sa-ti explic:
Crestinismul a aparut in imperiul roman, a fost inventat de romani. Iisus a fost o gluma, posibil nici sa nu fi existat.
De ce au luat grecii crestinismul? Fiindca mereu cel mai puternic invinge. In acest caz, imperiul roman. S-a impus si odata cu el si crestinismul.

De ce au luat toti crestinismul? Fiindca pe atunci, imperiul roman conducea mare parte din lumea civilizata a acelei vremi, deci s-a raspandit peste tot in imeriu. Din nordul africii pana la alpi si asa mai departe.

| ErrorFound a răspuns:

De aceea am spus "posibil".

| ErrorFound a răspuns:

Bine, a fost exprimarea ciudata. Cert e ca exista multe variante credibile.

| Kalla a răspuns:

Asa au vrut ei. Fiecare isi alege religia iar ei au ales cei mai bine. Voi atei vad ca sunteti de partea politeistilor care sacrificau sute de oameni pe an la zei doar pentru ca nu va place crestinismul si vreti sa indoctrinati crestinii sa fie ca voi. Am vazut atei care spuneau la astia mai mici sa lasa religia si sa treaca la ateism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

^
rolling on the floor
Imperiul Roman este raspunsul, dupa care "Vrei Ajutor impotriva dusmanilor tarii tale?"- Da. - pai indoctrineaza-ti oamenii cu religia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ca asta e o porcarie? Esti si ipocrit spunand ca ortodoxismul e cel mai bun.
Auzi tu, preotii sunt plini de har.da de har-ul de a lua banii de la crestini lor...oh go on

| BlackSulphur a răspuns:

Iti sugerez sa mai inveti putina istorie. In cazu romanilor, imapratul a impus religia crestina... Oamenii nu prea au avut de ales!
Despre greci nu stiu sigur, insa sigur este o poveste similara.

| Dandanache a răspuns (pentru BlackSulphur):

Grecia au fost sub ocupatie romana din 146 i. d. Hr.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Numai exista alti zei. Exista un singur Dumnezeu Adevarat. (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si DUmnezeu Sfantul Duh)

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

Exact, m-ai lamurit. Ai lamurit pe toti, pe toata lumea care chiar are chef de un raspuns logic, rational si nu complet retardat, lipsit de relevanta. Bravo.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Exista JUpiter, Dagon, Diana, Dionis etc? AI vreo dovada? DUmnezeu ne-a aratat ca El este Cel adevarat datorita minunilor Sale, si chiar si in Biblie ni se spunje despre ipocrizia paganilor.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

Exista dumnezeu? Ai vreo dovada? Sa stii ca si zeii greci, si cei romani, si cei hindusi, TOTI TOTI au cate o carte sfanta (Sau 2, sau 3).
Si nu, nu numai paganii sunt ipocriti. In orice caz, nu la fel de ipocriti ca_crestinii.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Stimate, imi cer scuze, dar nu iti permit sa vorbesti asa despre crestinism.
Dumnezeu este acelasi pentru toata lumea. Revino la lumina!
SI de ce spui "ipocrit". A fost vreo interventie din partea unui "zeu" pe nume Baal pe vremea cand Sfanul Ilie s-a rugat lui Dumnezeu, si DUmnezeu i-a ascultat astfel rugaciunea si le-a demonstrat tuturor ca nu exista nimeni asemenea Lui?

Revin cu alte surse.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

... Imi cer scuze, stimate, ca ti-am ranit prostia, dar de unde stii ca s-a si intamplat asta?

Si acum va urma discutia:
M: De unde stii ca biblia zice adevarul?
Y: Este cuvantul lui dumnezeu!
M: De unde stii ca dumnezeu exista?
Y: Asa spune biblia!
M: De unde stii ca biblia zice adevarul?

Imi pare rau sa-ti zic, dar nu, nu este normal ca o persoana intreaga la minte, matura si rationala sa o ia pe calea asta. Pur si simplu, este o jignire la adresa inteligentei umane.

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

Dumnezeu nu e acelasi pentru toata lumea, ci doar pentru crestini.

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

Blasfemie!
Allah este singurul zeu adevarat.

| Exilee a răspuns (pentru Polonic1):

SI musulmani si evrei.Ar putea fi si pentru atei big grin

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

Http://www.tpu.ro/......-cei-care/

Raspunde la intrebarile astea si dupa mai vorbim.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Crestinismul a fost mai eficient. Nu au incercat sa-i convinga ci au venit frumos cu niste sabii, sange, mage, masacru, i-au omorat pe toti care se opuneau si restul de frica mortii, au acceptat religia. Nu e greu de inteles.

| vitbsk a răspuns:

Peste tot pe unde au făcut misiune apostolii au apărut comunităţi creştine, din Roma până-n India.

Oameni, gata de sacrificiul suprem care au plătit cu viaţa pentru această credinţă.

Cu mult înainte de edictul de la Milan, creştinismul rezista pe baricade în toate ungherele Imperiului Roman.

Grecia a fost aleasă pentru că în majoritatea călătoriilor misionare apostolii tranzitau zona Răsăriteană şi au lăsat numeroase învăţături verbal sau scris.

Iar capitala Imperiului Roman s-a mutat la Constantinopol.

Marile Sinoade Ecumenice au fost ţinute în partea răsăriteană.

Primii creştini au acceptat Noul Testament de bună voie şi nesiliţi de nimeni.

Dacă nu le-ar fi schimbat viaţa creştinismul, atunci nu s-ar fi convertit.

Edictul de la Milan a fost dat tocmai pentru că existau mulţi creştini persecutaţi.

Pt o minoritate insesizabilă nu s-ar fi dat decrete riscându-se conflictul cu majoritatea păgână.

| sebyse a răspuns:

Deci in primul rand cand a aparut crestinismul Italia nu exista in al dolea rand oameni dupa ce au pacatuit si-au fost alngati din imparatia lui D-zeu
satana i-a ispitit sa creada ca nu stiu ei ce zei controleaza lumea (dau fulgere ia ajuta in batali le da fericire ) si ei au inceput sa creada

in tot acest timp D-zeu ave un plan sa-i mantuie (sa poata intra in rai cu pacutul iertat prin marte lui Isus)
asa ca l-a trimis pa Isus pe pamant acesta a vorbit oamenilor despre D-zeu si rai si iad si prin minuni find si el D-zeu i-a convins pe cei care stateau cu el(ucenici oameni vindecati de minuni), dupa moarte si ce o inaltare D-zeu le-a trimis duhul sau ucenicilor casa poata sa vorbeasca lumii despre tot ce le-a zis el si si prin botez si credinta duhul vine si la ei si ei credeau pana la urma
sfinti constanti si Elena au dat libera crederea in D-zeu

| JustSolutions a răspuns:

Grecii,italienii(corect romanii)si orice alt popor au renuntat la zeii lor deoarece apostolii si toti ceilalti au propovaduit credinta facand multe minuni