| LoveToHate a întrebat:

De ce Dumnezeu si nu Zeus? De ce Iisus si nu Hercules? De ce Lucifer si nu Hades?

19 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu, Iisus si lucifer exista fie ca ne place fie ca nu.

| Inferno a răspuns:

Este o intrebare pe care si eu am postat-o? Presupun ca ati citit-o, ma insel?

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Nu ti-am citit intrebarea, nici nu stiam ca a mai pus cineva o astfel de intrebare, pur si simplu am vazut cartea "Legendele Olimpului"prin casa si mi-a venit ideea.

| OOOLEOOO a răspuns:

Evanghelizarea a distrus sute si mii de culturi/religii care acum sunt date uitari.un exemplu ar fi religia lui Zamolxe care face parte din noi toti, religia Dacilor.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Adevarul dainuie, ceata se risipeste! focul te incalzeste, fumul doar iti intra in ochi.

| CryChristiAN a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Stii cine a fost Zamolxe? El a fost un preot, care in timpul unor invazii s-a ascuns intr-un munte (cred ca muntele Athos), iar dupa un an a iesit si s-a intors in tinutul lui, de unde i-a uimit pe locuitori si le-a spus ca este zeu. Totusi, ce a facut Zamolxe pentru om?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru CryChristiAN):

Zamolxe este corelatuvul lui Iisus.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Sunt niste cuvinte frumoase, au vreo legatura cu raspunsul meu?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In intentia mea da! despre Zeus stiu putine lucruri si pentru mine, ce stiu despre el imi sant nefolositoare. Asadar am ales ceea ce sant sigur ca mi este de folos. textul este din biblie si sant cuvintele Tatalui din cer. E minunat ca vem dreptul sa alegem fiecare dintre noi si nu altcineva in locul nostru! cu respect!

| LoveToHate explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Cati ani ai?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Vedeti asadar ca sant putine informatii despre cultul dacilor, eu cel putin nu am gasit.Asadar ar fi foarte greu sa gasesti certitudini in ceea ce priveste religia dacilor., desi poate ei ii spuneau zeu aceluiasi IHVE caruia noi crestinii ii spunem Tata din cer.eu cred ca e mult mai practic sa mergem pe o cale batatorita decat pe un drum necunoscut pe care ne putem rataci daca nu avem o calauza autentica!

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru LoveToHate):

Santem cam deo varsta, da de ce intrbi ai cumva o firma de pompe funebre? Dar cred ca trebuie sa te dezamagesc. Mostenitorii mei cred ca o sa ma bage intr-un sac de nailon si ma arunca la gunoi de zgarciti ce sant, numai sa nu cheltuie cu inmormantarea.

| LoveToHate explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Inseamna ca mostenitorii tai te iubesc, tin la tine, eu te-as transa si ti-as arunca organele la porci, asa e mult mai simplu si mult mai eficient.

| Thunderstruck a răspuns:

Din cauza parintilor.

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca dumnezeu si Isus au fost mai bine promovati.

| 1libercugetator1 a răspuns:

De ce fantezia si nu realitatea?

| uglyCORPSEbride a răspuns:

Crestinismul este un remake al religiilor politeiste.
La fel de inutil, la fel de periculos.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Este scris-Iata pun inaintea ta binele si raul, viata si moartea, alege binele ca sa traiesti-asadar tu alegi!

| comandamente a răspuns:

De ce cal si nu catar?