| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

De ce spuneti ca viata dupa moarte nu exista?! Nu v-ati dat seama ca fiecare om are suflet, nu simtiti cand sunteti emotionati, sentimentali, tristi? Sufletele vor trai vesnic, ori in alt trup in alta lume sau langa acel creator! Nimeni nu e mort! Nu v-ati gandit ca spiritele pot trai pe pamant si printre noi?! Dar nu le vedem si nu le simtim! Daca v-as spune ca vreo ruda sau parinte ( protejeaza pe cineva drag din familie) si ii este alaturi, poate sa-l simta, poate sa-l vada, poate sa-l auda, nu v-ati gandit? Spiritele sunt invizibile! Universul e urias! Viata dupa moarte exista! Pot fi multe vieti si sufletele traiesc ori pe pamant ori intr-un loc frumos si vesnic! Noi nu descoperim lucruri misterioase ce nu le stim! Nu are cum ca omul sa moara pentru totdeauna! Deoarece creierul nu inceteaza niciodata la un om, e energie si sufletul nu va muri niciodata! Ne parasim trupurile cand vom fi " morti". Daca e creatorul e viu si nemuritor, si noi suntem nemuritori!

61 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul este suflet.Geneza2:7.Iar omul când moare merge în pământ, nu în alt loc. Ezechiel 18:4, Eclesiastul 9:5, 6,10.

| RAY a răspuns:

Practic nu e nici o intrebare e doar o afirmatie atat, afirmatie fara dovezi, atunci ce e minciuna? exact ce ai spus tu e o minciuna

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

E o minciuna? Ce naiv poti fi!
De nimic nu iti dai seama. Pacat! Nici macar nu te-ai intrebat cum ti-a dat o viata pe pamant creatorul! Orice e posibil! Daca nu crezi in ceva ce ar fi, ia intreaba-te, de unde vin ploile, zapada, soarele, norii, stelele, tot. Cum au aparut animalele...Naivule!

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

De unde vin starile de emotii, sentimente, tristeste, lacrimile? Tu nu ai suflet? Nu simti nimic? Sau o presimtire cand se intampla ceva.

| RAY a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Am citit mai multa biblie decat majoritatea crestinilor, e jalnic sa intrebi de asa ceva in anul 2017

| RAY a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Voi crestini aveti foarte bun sufletul mai ales tu jignesti omul cand te contrazice, nu n-am suflet iar acele stari sunt datorate creierului dar daca tu nu sti ce determina ploaia clar ca nu intelegi asa ceva

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

Creierul nu are legatura cu starile! Cat de naiv esti. Adica sa spui ca nu ai suflet, esti prost...Stiinta nu are dovezi 100%, sunt minciuni ce mai scot ei. Fiecare om are suflet!

| Stell99 a răspuns (pentru RAY):

Mda.
Logica crestinilor : Cine a facut apa? :)) Creatorul logic!
Eu zic sa nu iti mai bati capul cu asemena indivizi.

Un asemenea primitivism am mai vazut din nefericire.
Sufletul exista dar nu asa cum este prezentat de religie.
Nu exista rai si iad si nici reincarnari. Toate sunt niste conceptii primitive care au dainuit in timp.
Citeste Programul Terra de Toni Victor Moldovan.

Explica existenta spiritului!

https://www.google.ro/......https?/url

| RAY a răspuns (pentru Stell99):

Trist in secolul 21 in anul 2017 intr-o tara din ue sa spuna uni ca evolutia cica pretind uni si e studenta la medicina, ce viitor va fi in tara asta cu oamenii de genul asta

| T0T a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Toate lucrurile de care te întrebi de unde vin au explicații științifice, tot ce trebuie să faci e să te documentezi. A fost ieri o emisiune interesantă pe Discovery, așa a arătat niște exemple de civilizații mai vechi care nu își puteau explica anumite fenomene și le puneau pe seama zeilor. Între timp au apărut oameni care s-au întrebat "Așa o fi?" Și au descoperit lucruri noi, ei ne-au adus în stadiul ăsta și datorită lor ai tu acum internet și pc pe care le poți folosi ca să te informezi, acum spre deosebire de acum 1000 de ani, avem explicații pentru toate, explicații demonstrate științific.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

„De unde vin starile de emotii, sentimente, tristeste, lacrimile" - de la creier, fireste. Fara suparare, fara insulte si cuvinte urate, dar nu sunt dovezi care sa ateste existenta unui suflet cum il descrii tu. Noi suntem suflete, nu avem suflete. Daca sufletul are proprietatea de a vedea, auzi, gandi, de a pastra amintiri etc, cum se face ca sunt oameni orbi, sau surzi? De ce nu vede sufletul? Sau de ce nu aude sufletul? Si am fost creati dupa chipul si asemanarea, dar nu precizeaza ca am primit nemurirea, la fel ca el. Suntem suflete muritoare. Asta e punctul meu de vedere, si avand in vedere ca ai pus intrebarea pe site-ul asta, automat ai acordat dreptul tuturor de a se afirma, astfel ca nu ar trebui sa te simti ofensata si sa te iei de cei ce nu iti impartasesc convingerile. Daca nu iti poti stapani temperamentul, nu iti asuma astfel de riscuri, si nu mai posta intrebari.

| Mario1994 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Are dreptate ceea ce spune acest baiat Fabio! Esti cam plictisitor. Sunteti multi orbi care nu va dati seama de unele lucruri... Nu suntem singure fiinte pe pamant, mai sunt alte specii, universul e urias. Si tu esti sufletul ca traiesti intr-un trup, sufletele chiar exista, ele nu mor. Ele isi continua alta viata. Daca nu crezi in nimic, sa nu crezi. Vorbesti cam obraznic, el a spus ce simte si ce gandeste! Nu-l judeca ca iti dau raport. Cine te-a pus sa comentezi in halul asta? Creierul nu are legatura cu starile astea. Daca crezi ca suntem suflete muritoare, cum spui tu, nu ai dovezi. Are dreptul sa posteze orice intrebare. Da? E si el om. Sa-ti fie rusine. Sa-ti crape rusinea pe obraz. Nu ai nici-o dovada ceea ce ai afirmat. Nu te-ai intrebat nici tu cum ai fost creat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mario1994):

„Vorbesti cam obraznic" - eu am vorbit obraznic? Citeste raspunsul meu, si citeste-le pe ale lui Fabio, si zi cine a vorbit obraznic.

„el a spus ce simte si ce gandeste" - si eu am facut acelasi lucru. Cei ce nu sunt de acord sunt obraznici si nu au libertate de exprimare?

„Creierul nu are legatura cu starile astea" - eu zic sa te documentezi despre el atunci.

„nu ai dovezi" - am destule, si prin dovezi, ma refer la versete biblice. Biblia da o alta definitie cuvantului „suflet", nu spune ca sufletul e nemuritor, ci ca are sange, poate fi strapuns de sabie etc. Poftim, uita-te la versetele astea

Iosua 11:11 „Şi au lovit cu ascuţişul sabiei toate sufletele care erau în el, nimicindu-le cu desăvârşire; n-a rămas nici unul care sufla; şi a ars cu foc Haţorul."
Ezechiel 18:4 „Iată, toate sufletele sunt ale Mele; ca sufletul tatălui, aşa şi sufletul fiului este al Meu; sufletul care păcătuieşte, acela va muri." (Versetele sunt din Traducerea GBV: http://biblia.ro/gbvn/ )

Deuteronomul 12:23 „Numai vezi să nu cumva să mănânci sângele, căci sângele este viaţa (sufletul), şi să nu mănânci sufletul împreună cu carnea." (Versetul este din Biblia Cornilescu: https://biblia.resursecrestine.ro/deuteronomul/12 )

Geneza 9:5 „ Pentru că și sângele sufletelor voastre îl voiu ceare din mâna tuturor fierilor, și din mâna omului fratelui voiu ceare sufletul omului."
(Versetul e din Biblia de la Blaj 1795: ftp://bitflow.dyndns.org/romanian/Biblia/Romanian-Biblia_Blaj_1795.pdf )

Folosesc de obicei mai multe traduceri ale Bibliei cand discut un anumit lucru cu cineva, motivul e ca fiecare traducere reda anumite cuvinte usor diferit. Spre exemplu cuvantul ebraic „néphesh" inseamna „suflet" dar poate fi tradus si prin „viata" sau „fiinta" in functie de context. Am cautat traducerile Bibliei care redau cuvantul „néphesh" prin suflet in acele contexte. Daca vrei mai multe detalii, iti pot da mai multe detalii despre acest subiect, si iti pot arata diferenta pe care o face Biblia intre suflet si spirit.

„Are dreptul sa posteze orice intrebare" - nu am zis ca nu are, ci am zis in felul urmator: „Daca nu iti poti stapani temperamentul, nu iti asuma astfel de riscuri, si nu mai posta intrebari". De ce am spus asta? Raspunsul e tot in raspunsul meu. Citeste cu atentie. Ai interpretat raspunsul meu de parca ar fi fost scris cu ton ofensator, desi nu am avut nici o intentie de cearta. Certurile de la intrebarea asta sigur te-au afectat, si cum cuvintele nu redau sentimente, poti interpreta usor, si ai luat-o drept cearta ceea ce eu am zis. In plus, ai citit in graba. Mai citeste odata raspunsurile mele, sa fi sigura ca ai inteles exact la ce ma refer.

„Nu te-ai intrebat nici tu cum ai fost creat." - n-ai de unde stii daca mi-am pus intrebarea asta sau nu. Eu cred intr-un Dumnezeu, mai cred ca acel Dumnezeu a inspirat oameni sa scrie Biblia, si imi bazez convingerile strict pe Biblie. Majoritatea crestinilor isi bazeaza convingerile si pe traditie, aceasta fiind niste lucrari scrise de niste crestini care au trait intre secolele 3-5, care au fost influenti in crestinism, si care au avut simpatie pentru filozofii greci, astfel ca au facut filozofie cu invataturile crestine. De la acei „parinti ai bisericii" provin invataturile nemuririi sufletului, iadului de foc al chinului pentru pacatosi, trinitatea s-a dezvoltat in timpul lor, etc. In Babilonia s-a dezvoltat ideea nemuririi dupa moarte, Platon, filozof grec, a dezvoltat ideea aceasta, iar Origene, Augustin si multi altii „parinti ai bisericii" au adoptat-o si promovat-o. Augustin s-a convertit la crestinism la varsta de 33 de ani, iar inainte de a deveni crestin a fost neoplatonician, adica adept al unei versiuni a filozofiei lui Platon. Cum ziceam mai sus, vrei mai multe detalii despre ceea ce invata Biblia cu privire la subiectul asta, spune-mi. Daca preferi filozofii de origine greaca ce a luat nastere în religiile de mistere din antichitate, atunci, nu mai zic nimic.

| RAY a răspuns:

Tu numa crestin nu esti copile

| Mayhem666 a răspuns:

Dupa ce o sa imi demonstrezi ca aceasta teorie pe care ai prezentat-o este adevarata, o sa ma mai gandesc, daca sa te cred sau nu, pana atunci, mai discutam.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru Mayhem666):

Mai vedem noi cand o sa mori! O sa fie asa.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mayhem666):

Cui ii pasa de ce crezi tu? Cui ii pasa de ce cred restul? Demonstreaza tu ca este altfel cu viata dupa moarte.

| GoldenZenith a răspuns:

Dupa cum vezi sunt foarte multi sceptici pe aici. Este bine ca te gandesti la faptul ca omul e mai mult decat un animal care moare si atat.

Oamenii au pareri proaste despre ei si se subestimeaza, nu se gandesc la ei ca la niste fiinte superioare. Fiecare cu parerea lui. De atatia ani de cand exista stiinta si cercetarea nimeni nu a reusit vreodata sa explice clar ce e sufletul omului, ce e fericirea si de ce se simte asa de bine sa fii fericit(nu cred in hormoni si atat) etc. Daca aici suntem capabili sa simtim si sa traim atatea presupun ca si dupa moarte putem face aceleasi lucruri, poate chiar mai bine.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fericirea este cauzata de eliberarea dopaminei in creier acelasi efect il are si heronia, daca nu sti nu afirma aiureli stiinta stie destule da pe voi nu va intereseaza

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

1) Haha, avand in vedere ca sunt la facultatea de medicina stiu mai multe decat ai putea stii tu despre tot ce inseamna corpul uman.

2) Stiinta conlucreaza cu religia pentru ca exista lucru pe care nici cei mai mari savanti nu le pot explica si sunt depasiti de ele. Argumente:

Albert Einstein a zis asa" Stiinta fara religie e schioapa. Religia fara stiinta e oarba."

Galileo Galilei (cel care a afirmat despre Pamant ca se invarte in jurul Soarelui) a spus in scrierile sale ca religia si stiinta sunt compatibile.

Papa Ioan Paul al II-lea a zis ca "stiinta curata religia de erori si superstitii, iar religia curata stiinta de absoluturi false".

3) E posibil ca o singura celula sa dea nastere altor 100.000 de miliarde (cate numara, in medie, corpul uman), repartizate in 350 de categorii distincte, corespunzatoare organelor cu functii complementare?

Citez ce spun oamenii de stiinta in legatura cu asta "De aici, insa, o prima enigma: cine si cum regleaza acest mecanism care, evident, nu este lasat in voia hazardului?''

4) De obicei cand fac o afirmatie nu o fac sa ma aflu in treaba, ci o fac pe baza de argumente.

5) De ce inca se pune intrebarea: " ce fost prima data, oul sau gaina?" daca tu esti asa sigur ca stiinta stie sa raspunda la "destule"

6)N am negat folosul stiintei niciodata si sunt de acord cu multe studii, dar numeroase lucruri ii depasesc pe savanti. Ma repet cu chestia asta. "Da pe tine nu te intereseaza."

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Este, bineînțeles, o minciună, ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal și n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admirația nețărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât știința noastră o poate evidenția. - Albert Einstein

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Incerci sa umbli cu cioara vopsita fix cu cine nu trebuie. Ti-a luat mult sa gasesti citatul ala?

"Dumnezeu este un adevar universal."
definiţie clasică de Albert Einstein

Atunci când soluţia este simplă, Dumnezeu îţi răspunde. Albert Einstein

Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu, restul sunt detalii fără importanţă.

citat celebru din Albert Einstein

Eu afirm că religiozitatea e cea mai puternică dintre toate instrumentele de cercetare ştiinţifică. Ştiinţa fără religie e incompletă, religia fără ştiinţă e oarbă. Toate religiile, artele sau ştiinţele sunt rodul aceluiaşi copac a cărei unică aspiraţie e să facă viaţa omului mai demnă; adică să permită ca individul să se ridice peste simpla existenţă fizică şi să fie liber.

citat clasic din Albert Einstein

Asa ca du-te cu colindul in alta parte. Am zis ca respect oamenii de toate tipurile, indiferent de religie, de opinii, dar respectul are o limita in momentul in care datul cu parerea devine o impunere jignitoare.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dovedeste ceea ce afirmi

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Sa dovedesc adica ce au afirmat altii? Degeaba esti fiinta superioara dragul meu. Tu cand te uiti in jurul tau si vezi de exemplu natura care formeaza circuitul asta perfect al ei de la organisme unicelulare pana la oameni, la ce te gandesti? Stiinta nu a facut decat sa descrie natura nu a putut sa explice si cum de exista intr-un mod atat de perfect.

Tipic unora: dovedeste ceea ce afirmi.

Nu intelegi ca nu sunt persoana potrivita careia sa incerci sa ii implementezi ideea ta in cap?

Fizicianul englez, Sir Isaac Newton, cel mai important si mai influent om de stiinta din istorie, care inainte de a descoperi Legea atractiei universale, a fost ateu, vazand ca fiecare planeta o atrage pe cea mai mica si nu o lasa sa se departeze, nici sa se sfarame sau sa mearga in neregula in lumea astrelor ceresti, a ajuns la credinta ca Universul trebuie să fi fost creat de Dumnezeu, intrucat nu s-ar fi putut naşte din haos. Dupa aceasta descoperire, a pus aparatele pe masa si a zis:

"Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale!"

Werner von Braun – savant in domeniul ingineriei aerospatiale, cel care a supervizat actiunea primei aselenizari pe Luna:

"Exista unii care pretind ca Universul a evoluat prin procese intamplatoare, dar ce proces intamplator poate produce creierul unui om, sau sistemul ocular omenesc?
A fi fortati sa credem in concluzia ca totul in Univers s-a nascut din intamplare, ar contravine insasi obiectivitatii stiintei."

Mai doresti si altceva?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sa dovedesti ca acel citat e a lui, ce anume e perfect?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cica esti studenta la medicina si spui ca exista care pretind ca creierul uman nu e rezultatul evolutiei,trist sa avem asemenea medici atat de lipsiti de stiinta, exista dovezi nu uni,atata timp cat adn ul uman este extrem de apropiat cu a unui cimpanzei asta demonstreaza ca avem stramosi comuni plus fosile gasite, cica pretind uni, pretinde realitatea si dovezile, tu ce poti dovedi absolut nimic, cum a aparut dumnezeu? cum a creat totul din nimic? macar stiinta afirma ca nu stie totul dar tu afirmi ca sti da nu poti dovedi nimic asta se numeste minciuna, alo eu nu team jignit fii calma

Răspuns utilizator avertizat
| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing auzi. Sincera sa fiu, eu cred ca tu mai mult de atat nu poti. Astea sunt intrebarile tale standard dupa care insisti sa te ghidezi. Nu poti sa stii tu cunostintele mele sau calitatea profesionalismului meu in medicina. Nu am afirmat eu dragul meu ca sunt de acord cu unele lucruri spuse de stiinta?
Tu nu ai inteles nimic din ce am vrut eu sa spun. Avand in vedere felul in care scrii si te exprimi in limba romana considera ca dezbaterea se incheie aici. Nu am zis ca m-ai jignit. Dar fireste ca nu am de ce sa imi bat capul. O zi buna si o viata si mai buna iti doresc.

| RAY a răspuns (pentru rebornfromfire):

Dar eu nu am conversat cu tine

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Normal ca te retragi avand zero dovezi pentru ceea ce afirmi, bye

| RAY a răspuns (pentru rebornfromfire):

Stiinta nu confirma nici o exista a unei entitati cosmice,daca un amarat de video sunt dovezi e grav, categoric esti dogmatic, macar nu minti ca stiinta confirma, afirma asa ceva, miciuna numai e pacat cand minti in folosul religiei tale?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru rebornfromfire):

Roman neurolog glumesti

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru rebornfromfire):

Eu nu sunt roman

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Nu dragul meu. De vorba "cel mai destept cedeaza primul" ai auzit? La revedere. Eu incerc sa iti arat ca iarba e verde si tu tii mortis ca iarba nu exista.

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

1 si 2 sunt apeluri la autoritate.
3. Loaded question, personal incredulity si apel la autoritate - Faptul ca spui 'cine' duce perosana care citeste intrebarea cu gandul la o entitate.
Oricum raspunsu e Da, este posibil pentru ca se intampla zi de zi in natura.
4. Eu am vazut doar greseli logice, nici macar urma de argument.
5. A fost rezolvata de mult de stiinta "Oul".
6. Daca nu ai raspunsul la o intrebare atunci raspunsul nu devine prin magie 'Dumnezeu a facut'

| GoldenZenith a răspuns (pentru drutzix):

Dragul meu, stii ce pot sa zic despre ce ai insirat tu aici? Frustrare. E greu sa recunosti o idee impartita nu numai de oameni de rand ca mine ci si de alti oameni importanti. De ce nu scrii o carte cu atatea convingeri fixe pe care le ai si inchizi gura savantilor si a altora?

"ai mari" de ce nu ataca si altceva in care cred oamenii? De ce e asta subiectul asupra caruia toata lumea e revoltata si indignata?

Imi spui sa dovedesc ca este, dar cum dovedesti tu ca nu este?

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

Draga mea tu esti frustrata daca incepi cu ad-hominem cand cineva iti arata ca gresesti.
Care savanti? Ca nu ai spus nici un nume, tot ce ai spus e "Savantii spun x" - Ceea ce e in sine o aiureala pentru ca oamenii de stiinta au domenii de competenta. De exemplu daca un fizician imi spune ca Teoria Evolutiei nu este corecta nu este egal cu afirmatia unui biolog care spune opusul.
Nu pot sa vorbesc in numele cuiva dar eu atac orice fel de credinta fara dovezi. Daca te uiti prin raspunsurile mele o sa vezi ca am atacat si pe aia care cred ca suntem vizitati de extraterestrii sau care spun ca am fost creati de extraterestrii.
Pentru ca intr-o argumentatie logica povara dovezii sta pe umerii persoanei care face afirmatia.
Imi poti dovedi ca nu exista un ceainic facator de minuni ce orbiteaza in jurul pamantului? Nu. Dar asta nu inseamna ca e logic sa ma rog la ceainic.
Imagineaza-ti ca esti la judecata, acuzarea nu poate sa aduca dovezi ca acuzatul a facut o crima iar avocatul acuzarii incepe si tipa "Acuzatul nu poate dovedi ca nu a facut fapta deci este vinovat".

| GoldenZenith a răspuns (pentru drutzix):

Dragul meu, stii ca vorbesti cu morile de vant? Nici nu m-am obosit macar sa citesc ce ai scris. Stii monezile alea micute de 1 ban? E, gandeste-te ca nu dau nici macar una pe ceea ce incerci tu sa spui. Gandeste-te la asta data viitoare cand te apuci sa imi mai raspunzi. Eu am experientele mele proprii care m-au facut sa cred si evident nu am cum sa iti expun tie asa ceva. Poate vei fi norocos si vei trai ceva in viata asta care sa te faca sa te gandesti de doua ori.

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

Draga mea asta inseamna ca esti o idioata.
Gandeste-te la ce ai spus mai sus inainte sa acuzi pe cineva ca are idei fixe.
Si pentru cunoasterea ta, nu exista monezi de 1 ban.
As zice ca mi-a facut placere dar as minti, noroc cu balacitul in propria ignoranta.

| GoldenZenith a răspuns (pentru drutzix):

Http://romaniancoins.org/ro1ban2005.html

Dragul meu specimen cretinoid, nu ai cunostinta de absolut nimic si vii sa te dai specimen superior in fata unei domnisoare prin niste porcarii.

Si sa stii ca sunt idioata, asta pentru ca am avut bunavointa de a vorbi cu tine. Asa sunt eu, mi-e mila de cei mici si slabi de duh care au impresia ca ceea ce cred ei este mai mult decat adevarat.

P.s goodbye!

| GoldenZenith a răspuns:

Oamenii sceptici sunt atat de porniti sa isi arate parerea de parca ar fi gata sa dea iama in mintea celor care mai au o farama de credinta si sa le impuna crezurile lor.

E libera alegere: crezi sau nu crezi. Eu aleg sa cred. Asta inseamna ca sunt mai putin intreaga la cap?

Fiecare om traieste anumite lucruri inexplicabile poate si are motivele lui sa creada in Dumnezeu si in existenta sufletului dupa moarte.

Poate si ceilalti au parte de asa ceva, dar ego-ul lor e atat de orb si de acaparat de idei fixe incat nu mai incape si altceva in mintea lor.

Daca Dumnezeu nu ar fi de ce s-a impartit timpul inainte si dupa Hristos?

De ce exista atat de multe mesaje subliminale oriunde te uiti care sa te faca sa te indoiesti de divinitate?

Pe scurt: de ce se chinuie "ai mari" sa injoseasca ceva, daca acel ceva nu exista?

Dragi sceptici/atei sau cum va numiti, cei care cred in Dumnezeu va respecta parerile, fiti draguti si faceti acelasi lucru.

| drutzix a răspuns (pentru GoldenZenith):

In caz ca nu observi intrebarea este scrisa intr-un ton ostil si acuzator. "De ce nu credeti, sunteti prosti sau orbi?" Cam asta este de obicei atitudinea plina de respect a credinciosilor.

Pe scurt: de ce se chinuie "ai mari" sa injoseasca ceva, daca acel ceva nu exista?
Pe scurt: Pentru ca oameni cred in acel ceva care nu exista si fac legi pe baza unei credinte ilogice si ii denigreaza pe aia care nu cred cu orice ocazie.

| Holiday a răspuns (pentru GoldenZenith):

"E libera alegere: crezi sau nu crezi. Eu aleg sa cred. Asta inseamna ca sunt mai putin intreaga la cap? "

Raspunsul scurt e : DA!
Argumente sunt destule, dar genul tau de gandire nu le poate accepta.

| drutzix a răspuns:

Ce fumezi?
Dovedeste ca avem suflet.
'sunteti emotionati, sentimentali, tristi' - Astea-s procese biochimice din creier nu dovezi ca am avea suflet.
"Nu v-ati gandit ca spiritele pot trai pe pamant si printre noi?! Dar nu le vedem si nu le simtim!" - Ba da, si pe pamant mai sunt si unicorni roz pe care nu ii vedem si nu ii simtim.
'Viata dupa moarte exista!' - Dovedeste
"Spiritele sunt invizibile! " - Dovedeste
" Nu are cum ca omul sa moara pentru totdeauna!" - Dovedeste
"sufletul nu va muri niciodata!" - Dovedeste
"Ne parasim trupurile cand vom fi " morti". - Dovedeste
"reatorul e viu si nemuritor" - Dovedeste
"noi suntem nemuritori!" -Dovedeste
Ai prins ideea?

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

"Intrebarea" ta a fost pur si simplu ca sa iti arunci singur sperante false si in acelasi timp sa te auto-motivezi cum ca acele sperante false ar fi de fapt adevarate. Maturizeaza-te cat poti, altfel cand o sa te loveasca viata, o sa te loveasca mai tare decat o sa te astepti tongue

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru xByte):

Esti prost/proasta! Nu intelegi ce vreau sa spun! Nu e vorba de sperante! Omule! Maturizeaza-te tu, ce am spus, e adevarul! Trezeste-te bine si spala-te bine pe ochi!

| xByte a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Ceva dovezi? Si eu pot sa afirm ca as fi Poseidon, si ca am controlul suprem asupra apelor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma crezi, atata timp cat nu am nici o dovada. Abia astept ca intr-o zi sa ti se spulbere visele false happy

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns (pentru xByte):

Poseidon?! Sunt eu fratele tau Hades, cand mai vii sa fumam un joint asa ca fratii ca tare ma plictisesc pe aici, numa' prosti

| xByte a răspuns (pentru Neagu_Ionut_1996):

Am vorbit cu taticu' Chronos si a zis ca maine putem sa mergem. Ah da, vezi ca a zis fratioru' Zeus ca e posibil sa vina si el cu noi la un joint

| Nitroblast a răspuns:

Imi pare rau ca iti tai entuziasmul, dar dupa parerea mea 60% sunt numai aberatii, dar mi-a atras atentia exceptia ultima fraza, pe care o sa o completez - Creatorul ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa, deci de aia daca El e nemuritor, si noi suntem nemuritori.

Cei care spun ca sufletul nu exista sunt cei care vor sa puna mana pe el, sa il pipaie, sa il taie, sa il studieze, etc.
Sincer sa fiu, vreau si eu sa il vad pe ala care a descoperit mintea si a disecat-o cu bisturiul, sau care a luat furia si a pipait-o.

| iurii75 a răspuns (pentru Nitroblast):

Mă bucur că faci referire la Biblie - "Creatorul ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa,", dar cred că ar fi şi mai bine dacă am atrage atenţia la tot ce spune Biblia despre starea morţilor. De fapt e şi logic ca cel care ne-a creat să ştie cel mai bine cum stau lucrurile. Deci - ecleziastul 9:5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare. 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
Psalmul 146: 3 Nu vă puneţi încrederea în nobili,
nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare.
 4 Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ
şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile.
Ezechiel 18:4 Sufletul care păcătuieşte, acela va muri
Conform bibliei moartea este opusul vieţii, şi cum persoana nu exista înainte de naştere la fel încetează să existe la moarte.

| ania a răspuns (pentru Nitroblast):

Dacă nu poți diseca mintea crezi că nu există? Nimeni n-a deisecat nici conștiența de sine dar datorită ei ne batem capul cu astfel de chestii aparent abstracte, imateriale.

| NoFeelings a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu, atât. Cred in Rai și în iad. happy

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Deci, ca sa crezi in Dumnezeu este nevoie de niste dovezi.
Exemple de dovezi ar fi:
-profetiile:
Isaia 60: se spune acum 2700 de ani despre intoarcerea evreilor din toate colturile lumii in Israelul refondat in 1948 cu ajutorul avioanelor: "8. Cine zboara ca norii si ca porumbita spre salasul ei?" desi in vremea aceea oamenii nici macar nu se gandeau la mijloace de transport cum ar fi avionul - link pentru a citi: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/60/

| iurii75 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

O părere răspândită, totuşi, oare împlinesc profeţiile biblice evenimentele care au loc astăzi în Israel?
Ezec. 37:21, 22, BC: „Aşa vorbeşte Stăpânul DOMNUL: «Iată, voi lua pe fiii lui Israel din mijlocul popoarelor la care s-au dus, îi voi strânge din toate părţile şi-i voi aduce în ţara lor. Voi face din ei un singur popor în ţară, pe munţii lui Israel; toţi vor avea un singur împărat»". (În zilele noastre, naţiunea Israel nu este condusă de un rege din linia regală a lui David, ci este republică.)
Is. 2:2–4, BC: „Se va întâmpla în zilele din urmă, că muntele casei DOMNULUI va fi întemeiat ca cel mai înalt munte; se va înălţa deasupra dealurilor şi toate popoarele se vor îngrămădi spre el. Şi multe popoare se vor duce şi vor zice: «Veniţi, să ne suim la muntele DOMNULUI, la casa Dumnezeului lui Iacov, ca să ne înveţe căile Lui şi să umblăm pe cărările Lui»... Din săbiile lor îşi vor făuri fiare de plug şi din suliţele lor cosoare: niciun popor nu va mai scoate sabia împotriva altuia şi nu vor mai învăţa războiul". (În Ierusalimul de azi, în locul unde se afla cândva templul, nu există nicio ‘casă a Dumnezeului lui Iacov’, ci un sanctuar islamic. Iar la Israel şi la vecinii săi nu se observă nicio încercare de a-şi ‘făuri din săbii fiare de plug’. Pentru supravieţuire, ei se încred mai degrabă în pregătirea lor militară.)
Is. 35:1, 2, BC: „Deşertul şi ţara fără apă se vor bucura; pustietatea se va înveseli şi va înflori ca trandafirul; se va acoperi cu flori şi se va bucura din plin, da, se va bucura cu cântece de veselie, căci i se va da slava Libanului, strălucirea Carmelului şi a Saronului. Vor vedea slava DOMNULUI, măreţia Dumnezeului nostru". (În Israel au fost realizate extraordinare proiecte de împădurire şi irigare. Dar conducătorii lui nu-i atribuie Domnului Dumnezeu meritul pentru aceasta. David Ben-Gurion, un fost prim-ministru, a spus: „Israelul este hotărât... să cucerească deşertul şi să-l facă să înflorească prin puterea ştiinţei şi a spiritului de pionier şi să transforme ţara într-un bastion al democraţiei".)
Zah. 8:23, BC: „În zilele acelea, zece oameni din toate limbile popoarelor vor apuca pe un iudeu de poala hainei, zicând: «Vrem să mergem cu voi; căci am auzit că Dumnezeu este cu voi!»" (La care Dumnezeu se referă profeţia? În textul ebraic al acestei cărţi din Sfintele Scripturi, numele său [יהוה, de obicei tradus Iehova] apare de peste 130 de ori. Astăzi, când cineva rosteşte acest nume, se gândesc oamenii că cel ce vorbeşte este evreu? Nu. Deja de secole, din cauza unei superstiţii, poporul evreu ca întreg nu mai foloseşte numele lui Dumnezeu. Actuala reînsufleţire a interesului religios faţă de Israelul natural nu împlineşte această profeţie.)
Aşadar, cum trebuie considerate evenimentele care au legătură cu Israelul de azi? Pur şi simplu ca o parte a situaţiei mondiale care a fost prezisă de Biblie şi care include războaie, nelegiuire, răcirea iubirii faţă de Dumnezeu şi iubirea de bani. — Mat. 24:7, 12; 2 Tim. 3:1–5.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru iurii75):

1.Despre versele din Ezechiel: Acel imparat il reprezinta pe insusi Dumnezeu Iisus - el este un imparat spiritual.
2.Se refera la crestinism - ca a ajuns prima sau a doua cea mai importanta religie a lumii. Cand spune ca sabiile se prefac in fiare de agricultura inseamna ca din razboi va aparea o arma care e folosita pentru grau [care in pildele lui Iisus inseamna invatatura cea buna: adica ca nu mai e nevoie de razboaie - stii ca spune ca omul bun este asemenea graului, iar neghina inseamna omul cel rau, iar cel care planteaza neghina este diavolul (pilda neghinei)]. Intr-adevar, este o metafora si Ierusalimul acela (crestinismul).
3.Inseamna ca nu s-au interesat de profetie...
4...
Acestea sunt considerate minuni deoarece ii este imposibil unui om sa ghiceasca viitorul. Deoarece, acestia au aceasta posibilitate de a ghici viitorul se considera ca sunt ajutati de Dumnezeu, care le stie pe toate.

| iurii75 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

1. Ştiu, eu doar am argumentat de ce nu este corectă ideea că biblia ar prezice ceva despre restabilirea statului Israel.
2. "Cand spune ca sabiile se prefac in fiare de agricultura inseamna ca din razboi va aparea o arma care e folosita pentru grau" -scuze dar e cam pe alături.
Idei asemănătoare sunt la (Psalmul 46:9) El face să înceteze războaiele până la marginile pământului. Frânge arcul, face bucăţi suliţa şi arde în foc carele.
(Osea 2:18) În ziua aceea voi încheia pentru poporul meu un legământ cu animalele sălbatice ale câmpului, cu păsările cerurilor şi cu târâtoarele pământului; voi nimici din ţară arcul, sabia şi războiul şi îi voi face să locuiască în siguranţă.
(Zaharia 9:10) Voi nimici carul de război din Efraim şi calul din Ierusalim. Arcul de luptă va fi nimicit. El le va vorbi de pace naţiunilor şi stăpânirea sa va fi de la o mare până la alta şi de la Fluviu până la marginile pământului.
Şi face referire la faptul că adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu nu iau parte la războaie, conflicte..., ci aplică ceea ce a spus Isus - ioan 13: 35 Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi.