| Superior a întrebat:

De ce sunt asa multe pacate? Pacatele ne sunt iertate din start daca murim fara sa fi stiut ca ele sunt pacate?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Păcat este ceea ce e greșit din punct de vedere biblic, moral, spiritual.etc.Dacă analizezi cu atenție Biblia vei putea sesiza la ce se referă.

| 4b a răspuns:

Atunci cand gresesti cuiva, daca ai bun simt iti ceri scuze...la fel este si cu pacatul, daca te caiesti de raul facut si-l parasesti, vei fi iertat.

| reihiuke a răspuns:

Păcatele nu pot fi iertate. Consecința lor apare imediat după ce le-ai făcut. Încearcă sa nu te gândești în termeni de păcat ci în termeni de cauza - efect. Spre exemplu dacă ești egoist, oamenii nu te vor suferi. Tu nu îți dai seama de ce... Crezi ca oamenii au ceva cu tine... Dar de fapt asta e consecința stării tale de a fi și efectul apare chiar dacă tu nu îl conștientizezi.

| Iunix a răspuns:

Păcatele sunt... orice, dacă te iei după religie păcătuiești și cu gândul, ni-se spune deseori că nu există oameni fără păcat, că doar Dumnezeu e fără de păcat. Deci, „păcatul " este folosit pentru ai înjosii pe oameni, să le reamintească că sunt niște nimicuri, niște păcătoși, niște murdari în fața lui Dumnezeu, că Dumnezeu e singurul pur, curat iar noi ar trebui să-l venerăm ca el să ne ierte păcatele. Un abuz psihologic. Evident. la toate astea, după ce ești învățat să fi umil, și că Dumnezeu e mult superior ție iar tu trebuie să-l venerezi mai sunt adăugate câteva elemente ca să înlesnească robia mentală, este adăugată o pedeapsă, chinul etern ( iadul ) și o răsplată veșnică dacă faci ce ți-se spune ( raiul ). Nu ți-se pare cam nedrept să suferi și să te chinui pe veci în iad pentru niște greșeli, pentru o viață de 70 - 90 de ani? ( Păcătuiești 60 de ani și ești pedepsit pe vezi, mi se pare corect -_- ). Oricum, trezește-te!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Preotul cand face slujba si se roaga pentru cel raposat spune asa :

"Doamne, iarta-i te rog toate greselile cele de voie si fara de voie, cele cu stiinta si fara stiinta, cele cu nescultare. "

"Şi orice greşeală ce a săvârşit el cu cuvântul, sau cu lucrul, sau cu gândul, ca un Dumnezeu bun şi iubitor de oameni, iartă‑i. Că nu este om care să fie viu şi să nu greşească; numai Tu singur eşti fără de păcat, dreptatea Ta este dreptate în veac şi cuvântul Tău este adevărul."