| troleibuz a întrebat:

De ce sunt atat de multi preoti pedofili?

32 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru că nu îplinesc poruncile biblice
- dacă nu se pot îmfrãna să se căsătorească, pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă(1 Corimteni 7.9)
-patul casatoriei să fie nespurcat(netrădat)Evrei 13.4

A

| LoveSleep a răspuns (pentru ania):

De ce te semnezi cu initiala? Stim ca esti tu dupa aberatiile pe care le spui.

| Drimmero a răspuns:

Pedofili, homosexuali si d-astea. Imi place cu cata determinare se dau sfinti dar au atatea mizerii facute. Condamna homosexualii dar ei sunt primii care se ard la ochiul maro, condamna pedofilii (perfect ok pana aici), dar au bucurii la minori, mereu mi s-au parut dubiosi preotii, un bun procent dintre ei reprezinta fals o religie/credinta si isi bat cardanul rau de tot de oameni, prostesc lumea doar pentru a isi umple ei buzunarele in ''numele lui Dumnezeu'', morala: fa ce zice popa, dar nu fa ca popa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca in lume exista si pedofili. Dintre acestia, o parte pot sa aiba o profesie de preot, alta de ospatar, alta de vanzator... altii sa nu aiba nicio profesie.

La fel putem spune despre orice "careira" big grin

A... ca s-ar presupune ca ei sa nu faca asta? Asta este alta poveste, tine de om, nu de cariera, au si ei problemele lor psihice, da-i incolo. Dar nu ar fi corect sa facem referire doar la preoti big grin sa nu generalizam.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu sunt mai multi decat numarul celor corupti din sistemul medical. Sau decât numărul trollilor de pe TPU.
Totusi, ce legatura are intrebarea ta cu știinta sau filosofia?
Doreai un răspuns filosofic?

| troleibuz explică (pentru floresdemayo):

Religia nu e o filosofie?

| floresdemayo a răspuns (pentru troleibuz):

Atunci formulează o intrebare filosofică. Pentru unii si sexul e o mare"filosofie"!

| Wr3nch a răspuns:

Nu sunt mai multi ca alti. Dar se face mult mai mare scandal cand sunt prinsi.

| halogen001 a răspuns:

Lucrul asta arata ca preotii care se presupune ca sunt buni cunoscatori ai scrierilor religioase stiu ca toate sunt povesti, ca nu exista nici un Dumnezeu si in plus arata respectul si pretuirea pe care o au fata de toti oamenii in general. (Cum sa-i mai respecte si sa-i pretuiasca daca ii vede nestiutori si naivi care cred in povesti?)

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt. Statistic vorbind sunt chiar mai putini comparat cu populatia generala. In afara de pomohaci (care a fost dat afara din biserica) mai stii pe cineva? Ca eu nu.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Cornel Onilă. Sebastian Jitaru. Era unu care avea 10 conturi false pe Instagram si corupea minori. Am uitat cum il cheama. Sunt multi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este asa, doar ca ei sunt cei mai mediatizati, nu ai auzit niciodata de vreo statistica pentru studentii la drept, de ce? Pentru ca nu e nume sonor sa prinda audienta. Multe din aceste statistici sunt masluite, nu crede tot ce spune Mass-media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotii nu sunt neaparat cu Dumnezeu.Ei pot sa slujeasca si in biserica si in afara sa faca ce vor ei.

| Mopmop a răspuns:

Este un cerc vicios. Pedofil nu ajungi peste noapte sau genetic. Undeva in copilarie au fost abuzati. Rude sau necunoscuti. Oricum cred ca este si asta un efect al nepredarii de educatie sexuala in scoala!

| tonyc7 a răspuns:

Cei dati exemple de tine nu sunt pedofili, sunt homosexuali. Pentru ca partenerii lor nu erau copii, erau barbati in toata regula. Foarte tineri, intr-adevar, studenti, dar totusi barbati!

| troleibuz explică (pentru tonyc7):

Au abuzat copii. Cel cu 10 Instagram-uri false abuzase 4 fetite.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu prea sunt. Din pacate preotii, majoritatea, nu mai sunt ceea ce inseamna cu adevarat termenul de „preot". Sunt alte interese la mijloc si asta distruge foarte mult tot acest mediu.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Imi place ca spui de preoti, care sunt 1/100000 cu probleme, dar de ce nu intrebi "de ce sunt atat de multi oameni/parlamentari/vedete pedofile? Vei fii surprins sa aflii ca sunt mult mai multi in acele randuri. dar de, trebuie sa mai atatcam un pic biserica.

| troleibuz explică (pentru adriangrowinglife12):

Vedetele au foarte multi bani. Traiesc in lumea lor. Preotii ar trebui sa fie exemple pentru noi.

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru troleibuz):

Cu tot respectul, fiecare padure are uscaturile ei. Preotii sunt si eu tot oameni. Acum tu ce crezi ca daca e preot gata e sfant?laughing Nu. Iar despre aceia care spui ca au facut ce au facut, probabil au fost destituiti din functie/caterisiti, iar Dumnezeu va judeca fiecaruia dupa faptele lui daca nu se vor cai pentru acele fapte!

| troleibuz explică (pentru adriangrowinglife12):

Oameni care ar trebui sa aiba un har... Crezi ca e prea usor sa ajungi preot in zilele noastre?

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru troleibuz):

Sincer? Da. E foarte usor. Am facut seminarul teologic, am vrut sa ma fac preot dar am renuntat. tot asa din multe motive happy.

| floresdemayo a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Nu ai avut cu cine să te însori?hee hee Parcă asta e una dintre condiții...

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru floresdemayo):

De misto suntem toti buni, dar de facut o fapta buna mai putin.

| h379m3973423 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Salut,
Cam asta e problema, dacă cel căruia i se spune părinte(duhovnic)(deși Domnul Isus a interzis asta), adică cel care este în vârful "ierarhiei spirituale" dintr-o zonă este atât de păcătos(pedofil/curvar/hoț) atunci întreg sistemul în care activează este dezastruos.

Dacă un preot ortodox este pedofil/curvar/hoț atunci toate bisericile ortodoxe în care se practică aceleași lucruri ca în biserica în care a activat preotul respectiv sunt de evitat. Deci cam toate big grin

Dacă un pastor penticostal a fost prins la prostituate, atunci sunt de evitat toate bisericile penticostale în care se practică aceleași lucruri.
ș.a.
Să vezi ce puține Biserici cu adevărat a lui Dumnezeu rămân.hee hee

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru h379m3973423):

Biserica este sfanta. Randuielile ei ne-au fost date din mosi stramosi de la Sf Apostoli. Ca unii preoti fac ce fac asta nu inseamna ca biserica nu mai este sfanta. Ala este doar pacatul lor de cqre vor raspunde la judecata de apoi. Ai grija pentru ca risti sa cazi in erezie. Mai studiaza Biblia si scrierile Sf Parinti si vei afla toate raspunsurile de care ai nevoie. Nu ma lua cu pesticostali si cu alte religii. Dumnezeu a zis in biblie ca este doar o singura religie adevarata, adica cea pe care ne-au lasat-o Iisus Hristos prin Sfintii Sai Apostoli.

| floresdemayo a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Nu am făcut niciun mișto! L-ai luat tu, răspunsul meu, in sensul acesta.
Dar ca să fii preot e nevoie de o chemare interioară, de har duhovnicesc... Nu oricine e vrednic! Ai văzut nevrednicii ce fac...
Multi se fac, e adevarat, pentru un scop anume, probabil stiu că se obtin banii ușor (orice spovedanie, slujba, pomelnic, parastas, pomenire, totul costă, intra in buzunarul lor, fără factură, si fără riscul de a fi acuzati de evaziune fiscală).
Pe multi interesează doar banii, cat mai multi, si obtinuti cât mai usor, fără să transpire.
Dacă ai fost atent, ai vazut si pe acest site, zeci de întrebări de tipul: cum să devin pilot, procuror, judecator, criminalist, politist, IT-ist, chirurg). sau, cat castiga un psiholog, un veterinar etc
E de înțeles că nu sunt atât de atrași de specializarile respective, cât de banii pe care îi vor obtine, practicând meseria aceea.

Legat de fapte bune,
... de unde știi cine și cum sunt eu?

| h379m3973423 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Tocmai din Biblie rezultă ce am spus: Matei 23:13
Sau ai uitat că tot biserica asta(bună de nimic) a interzis o bună bucată de timp Biblia până și enoriașilor?

Biserica în care ELITA ajunge atât de păcătoasă este de evitat.

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Exista suficienti pastori penticostali care au abuzat copii. Google e prietenul tau.

| h379m3973423 a răspuns (pentru doctorandus):

'Dacă un pastor penticostal a fost prins la prostituate, atunci sunt de evitat toate bisericile penticostale în care se practică aceleași lucruri.
ș.a.'
"Să vezi ce puține Biserici cu adevărat a lui Dumnezeu rămân."
Eu ce zic...

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Dap, concluzia logica este ca nu exista biserici crestine.

| hisoillu a răspuns:

Si eu sunt si sunt chiar mandru