| Octavian199 a întrebat:

De ce sunt obligati copiii sa participe la nu stiu ce festivitati cu popi, mai ales in scoli. Stiind ca nu ne nastem cu 'religia in vene'

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU este nimeni obligat să participe nici la "festivitati cu popi" și nici măcar la orele de religie. Spune-le părinților tăi că nu vrei, nu mai faci religie și gata!

| Mclaren12 a răspuns (pentru sierra1):

La cum sunt majoritatea parintilor din Romania, daca le zici ca nu vrei sa faci religie o sa te trimita tot la popa "sa-ti scoata prostiile din cap".

| sierra1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu e chiar așa, spui că nu și nu dai explicații

-- sărbători frumoase --

| ibaal a răspuns:

Nimeni nu este obigat sa faca nimic!
Pur si simplu te scuzi si nu mergi!
Este o prostie!
In scoli ar trebui predata ...stiu si eu.
. educatia sexuala sau alte ore mai importante, nu religie!
De-asta vad si pe TPU pe unii care si-o trag si dupa intreaba daca mai sunt virgini, sau ca au "facut-o" prin pantaloni si le e frica sa nu fi ramas gravide!
Revin!
Nu esti obligat sa stai la festivitatile popilor!
Nu exista nici o lege care sa specifice acest lucru!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Legea nu specifica vreo obligativitate in acest sens. Nici regulamentul intern al scolilor/inspectoratului scolar.
Chiar daca ar impune, oamenii au drepturi constitutionale. Chiar daca exista acea "majoritate a terorii".

Asadar, te poti scuza oricand. Fara nicio explicatie.