| Kosuchin a întrebat:

Religia scoasa ca materie obligatorie din scoli. Elevul n-are decat sa participe si sa fie notat in functie de performantele sale, dar sa nu se tina cont de media acesteia la calculul mediei semestriale, si evident anuale.
Nu e tocmai sectiunea potrivita, stiu.
Totusi, ce parere aveti ~_^?

Inca ceva : nu dau funda.

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Intr-adevar, religia trebuie scoasa din scoli din urmatorul considerent: in clasa a IX-a, Geografia ne spune despre Big-Bang ca fiind teoria cosmogonica, iar apoi vine Religia si ne spune ca lumea a fost facuta de Dumnezeu in 7 zile.
Asadar, trebuie ales intre Geografie si Religie si in mod evident, Geografia are castig de cauza. Oricum, la scoala copilul trebuie invatat, si nu indoctrinat.

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Vreau funda.

| Hombre a răspuns:

Deci eu vreau funda de la zgarcitul @eucosti si voi imi dati stupid, am sa propun sa va bage ca materie de studiu obligatoriu si istoria religiilor iar in fiecare Duminica sa mergeti la biserica sa va mantuiti pana iese dracusorii din voi. Ce zici tartore sef, pardon... prea sfinte @Lemonshu nu-i asa ca trebuie purificate dudele astea ratacite si aduse in turma partidului scuze, Domnului.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-aş avea nimic împotrivă dacă la ora de "religie" s-ar studia religiile lumii.
Însă cu sistemul confesional de îndoctrinare care există acum, am o imensă problemă.
Din fericire, încă de când eram eu clasa a XII-a există o lege care-ţi permite să te retragi de la idioţenia aia de oră. Eu a trebuit să suport 11 ani de îndoctrinare ortodoxă pentru ca în final, la capăt de liceu, în clasa a XII-a, să-mi dea şi mie în sfârşit statul un drept fundamental: dreptul la liberă conştiinţă.

Oricum, mai e mult până departe!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

5 sutimi alea pot face diferenţa între a face facultatea dorită gratis sau pe bani.
Iar pentru unii 1000 de dolari în plus în buzunar pe an chiar contează!

| Parintele a răspuns:

Cine il duce pe d-zeu la groapa mana sus...se noteaza cu zecehee hee Ce aveti mai oameni buni cu sarcaul zeu?! Nici in mormanat sa nu-si gaseasca linistea?

| Parintele a răspuns:

SadBecauseStupidPeopleExist Dar mai bine se scoate religia din scoala; pana la urma nu ajuta pe nimeni cu nimic.

| DorelSudoru a răspuns:

Yo vreau religie in scoli! Nu de alta dar mareste media...
P.Stonguerofa stie de blogu meu (il am si la profil )

| chelstone a răspuns:

Religia, la noi in scoala nu inveti despre religie in general, ci despre crestinism, se incepe si se termina ora cu o rugaciune ortodoxa, de ce nu si cu una musulmana sau de-a vreunui trib, invatam despre craciun si pasti ce semnificatii au dar nu si despre sarbatorile musulmane, ramadan, nu invatam despre obiceiurile penticostalilor, sau despre ceea ce cred cu adevarat ateii, etc. In scoli nu se face religie ci se injecteaza crestinism in capul elevilor

| Kosuchin explică:

Da mareste media, da' numai la ortodocsi, catolici. eventual baptisti la un liceu baptist.
Astfel, copii care apartin altor culte, (ex: pentecostalii, protestantii, martorii lui yahve, etc)si binenteles atei, sunt defavorizati.In zilele astea, media conteaza, na'...
Sau, exista si profesori care predau despre cultul protestant?

| Kosuchin explică:

@eeeeeeema69 nu vorbesc despre scoaterea religiei din scoli.
Pt a va ajuta in a intelege punctul meu dvdr, urmariti scenariul :

Elevii A si B, sunt amandoi in clasa a X-a. Elevul A apartine cultului protestant, iar elevul B apartine cultului ortodox.
Amandoi au media 10 la Purtare, in rest aceleasi medii[de 9] la toate materiile, cu exceptia religiei.
Fara Religie, sunt 16 materii[in total sunt 17]. Deci 10 + 9 x15=145
[Pana acum au amandoi aceeasi medie, rezulta ca amandoi sunt la fel de destepti.]
Media elevului A este :: 145/16 = 9, 06 {Deoarece, fiind protestant, nu participa la orele de Religie [ortodoxa/catolica], de aceea se face impartirea la 16. }
Elevul B participa la ora de Religie si [ca in majoritatea cazurilor] are media 10.
Media elevului B:: (145+10)/(16+1) = 9, 11.
Vi se pare ca ceva e in neregula?

| bebetho a răspuns:

Ori aşa cum zici tu ori să fie eliminată din învăţământ.Eu stau la ora de religie pentru că o am între alte două materii că altfel nu frecventam pe la oră.Aşa stau si polemizez oră de oră cu profa.
Funeriu doarme pe el, sper să adoarmă pe veci cât de curând.

| costis a răspuns:

Foarte bine punctat, Crocodilule!
Asa ai sa ai timp mai mult pentru materiile ingineresti, si vei inventa un tirbuson de scos dopuri din urechi...

Răspuns utilizator avertizat
| Ghost_1336 a răspuns:

E o prostie sa se faca religie in scoli!

| ema69 a răspuns:

Mai copii,potoliti-va cu prostiile astea.Ce e rau in a face religie? Ce aveti de pierdut? De ce e mai important sa studiezi alte materii? Cu ce va intalniti mai des in viata de zi cu zi? Cu ecuatii invatate la mate,cu formule de chimie,cu domnitorii de la istorie,cu engleza? Oare nu avem mai mult de a face cu iubirea/ura,adevarul/minciuna,viata/moartea,etc... si despre toate astea unde invatam? Oare nu la religie? Acum depinde ce-i drept si de profesor, dar cine are sansa de a avea un profesor adevarat de religie, sunt sigura ca nu doreste scoaterea religiei din scoli...Si apropo de funda, nu imi trebuie, eu nu dau raspunsuri pentru a primi funda.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este foarte dificil sa impui o anumita religie ca materie obligatorie de studiu in scoli. In cadrul fiecarei religii sunt diverse orientari, unele progresiste, iar altele vadit si impardonabil de regresive. Cel mai bine ar fi sa se studieze istoria tuturor religiilor, iar profesorii de religie nu trebuie sa isi prezinte religia practicata de ei ca singura religie viabila, decat daca aceasta are un fundament stiintific. Daca o religie nu are aceasta baza stiintifica, ea trebuie sa se reformeze sau sa dispara. Prin baza stiintifica inteleg respingerea ferma a REVELATIEI SINAITICE. Asta e doar o metafora, nu este un eveniment istoric. Dupa revelatia sinaitica urmeaza conceptia miraculos de imaculata a lui Iisus/Jeshua. Chestiile astea nu s-au intamplat in realitate.

| Kazimir a răspuns:

Nu sunt religios dar nici nu trebuie sa fiu sa`mi dau seama ca esti un mare semidoct. tine`o tot asa ca o sa ajungi viitorul romaniei si eu o sa iau pensie canci...

| jazzusman a răspuns:

Religia e ceva personal, fiecare crede in ce vrea sau daca vrea, nu ai cum sa evaluezi credinta, iubirea, etc. NU mi se pare firesc ca intr-o societate moderna sa impui cuiva in ce sa creada. In liceu avem colegi si de alte religii si aveam o profesoara tampita de religie care facea misto de ei, ceea ce mi se parea extrem de deplasat insa aveam eu grija sa-i fac zile negrre(chiar daca oficial si eu aveam aceeasi religie). Sau sa luam exemplul meu, eu sunt ateu deci nu imi convine cand cineva imi baga pe gat o chestie in care eu nu cred.

| 112garcea a răspuns:

Ba nu e asa.