| TheStrategist a întrebat:

De ce suntem botezați când suntem mici și nu atunci când devenim adulți și putem decide ce vrem să facem?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca in goana de a mari cultul crestin si a avea membri ca vor sau nu biserica ia mintit pe oameni ca sufletele bebelusilor nebotezati nu merg in rai. Asa ca lumea ia botezat de frica la inceput, si apoi a devenit atat de comun ca acum sari in ochi daca nu o faci.

32 răspunsuri:
| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Comportamentul tău total lipsit de cei „7 ani de acasă" este o foarte bună pledoarie pentru eșecul ateismului în formarea omului ca personalitate. Despre asta vorbim. Despre dezintegrarea omului sub păcat, despre transformarea lui într-o fiară, proces în care intră, desigur și prezența sau absența botezului.

Referitor la valoarea morții lui Iisus (cu doi de „i") ești total inclult. Total. Și cu toate astea vorbești. Te faci de râs pe internet. Iisus a mântuit firea umană, fără însă a călca în picioare libertatea fiecăruia dintre noi. Fiecare dintre noi are posibilitatea (acum) să urmeze acest drum terapeutic sau nu. Ți-am mai spus să dai sursele afirmaților tale și ÎNCĂ nu mi-ai dat niciuna. :-) Siguranța cu care scrii te coboară, nu te ridică.

Adam este în rai pentru că Adam s-a pocăit de greșeala sa. Încă o dovadă de incultură crasă. Ce cauți pe forumul de religie? Nu crezi că o să dai răspuns pentru toată această dezinformare pe care o provoci?

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

Isus cu unul sau 7 de "i" e total irelevant. De altfel in diverse limbi, se scrie si se pronunta in nshpe feluri.
Referitor la fiare, nu exista dezaxati mai mari decat cei care vin pe filiera mistico-religioasa.
In ce priveste "pocaiala" asta, de care fac atata caz misticii crestini, concluzia e ca poti face orice, daca inainte sa mori te pocaiesti, orice naiba o insemna aia? O prostie in esenta. Dar altfel nu puteti explica sumedeniile de traznai din Biblie.
Ce nevoie ai de surse externe cand Biblia este catea de capatai a crestinismului si orice om cu putina logica si putin bun simt nu o poate considera decat un mare bullshit, fara noima si fara nici o baza in realitate. Daca mai intervin si anumite cunostinte de economie, fizica, istorie, etc, devine chiar amuzanta prin stupiditatea ei. Nu exista lucrare mai buna decat Biblia care sa releve stupiditatea credintelor crestine.
Daca chiar esti curios, exista mii de materiale care desfiinteaza tampenia asta, accesibile atat online, cat si pe hartie. Ce nu intelegi tu, e ca n-am nevoie sa citesc si rascitesc de ce Biblia e de rahat, cum faceti voi cu toate tampeniile scrise de tot felul de dereglati mistici, pe care voi ii numiti sfinti, pentru a-mi confirma un lucru evident. Toate prostiile alea de lecturi de apologetica crestina pe care le citesti de fapt demonstreaza nesiguranta in credinta ta (si pe buna dreptate) care trebuie compensata tot timpul de lecturi care totusi sa-ti confirme ca nu esti talamb. Si unde gasesti asta? Exact la cei care te vor talamb.
Forumul de religie nu este unul de apologetica crestina, nici de incantatii catre Zana Maseluta. E unul unde se discuta despre religie. Aici nu esti pe un site creat de o grupare religioasa unde tot prostul trebuie sa se alinieze la doctrinele gruparii respective. Ai gresit adresa, daca asta cauti.