| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne plac poveştile când suntem mici şi nu ne mai plac pe măsură ce creştem şi devenim adulţi?

3 răspunsuri:
| xSoaked a răspuns:

Cand suntem mici orice e posibil, simtim ca orice vis devine realitate. Pe masura ce crestem realizam cu tristete ca viata nu e ca in povesti.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca atunci cand suntem mici credem orice, iar cand crestem ne maturizam si ne dam seama ca in povesti cel mai adesea sunt SF-uri, si ne distrag de la viata reala.

| FBtrust a răspuns:

Probabil ca pe masura ce crestem, ne dam seama ca fantezia din povesti nu era ceva real, era ceva care sa ne stimuleze creativitatea, deci nu ne mai atrag respectivele povesti. Sper ca ti-am fost de ajutor.winking