| TheStrategist a întrebat:

De ce suntem botezați când suntem mici și nu atunci când devenim adulți și putem decide ce vrem să facem?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca in goana de a mari cultul crestin si a avea membri ca vor sau nu biserica ia mintit pe oameni ca sufletele bebelusilor nebotezati nu merg in rai. Asa ca lumea ia botezat de frica la inceput, si apoi a devenit atat de comun ca acum sari in ochi daca nu o faci.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum interpreteaza ăștia un singur lucru, numai bine ești ateu și scapi de prostie și stres

| Holiday a răspuns:

Pai si daca iti vine mintea la cap pana cresti si nu mai crezi toate rahaturile de povesti cu spiridusi? Nu inseamna o pierdere financiara pentru organizatia religioasa? Stii cum e, ce-i in mana, nu-i minciuna. De ce sa amani sa iei niste bani, cand ii poti lua de la fraieri acum?! Bineinteles ca mai exista si alte interese ale panaramelor astea, mai subtile.

| halogen001 a răspuns:

Wr3nch a răspuns perfect. Același răspuns am și eu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Păi dacă copilul moare? Vrei să moară nebotezat?

| TheStrategist explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Și crezi că ajunge în iad un bebeluș doar pentru că nu e botezat? Mi se pare o chestie stupidă

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu ajunge în iad, dar nici în rai nu poate ajunge. "De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu." (Ioan 3, 5) Starea bebelușilor nebotezați e asemănătoare cu cea a drepților din V.T.
În plus, Hristos nu a zis niciodată să nu botezăm pruncii, ci din contră: "Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor." (Matei 19, 14).

| marinaru777 a răspuns:

Copiii pana in 7 ani daca mor botezati ajung in RAI cel putin asa se spune! Cine stie cat traieste un om? Pot fi cazuri care mor la cateva zile sau ani.

| RAY a răspuns (pentru marinaru777):

Unde scrie asa CV în Biblie? În Biblie nici nu scrie ca te duci undeva după ce mori

| pacatosulBogdan a răspuns:

E alegerea familiei fiecarui copil! Nu te ia preotul cu forta sa te boteze, ci familia il solicita pe preot sau pe episcop sa slujeasca botezul copilului. Dar este o alegere buna si biblica. Hristos nu a respins pe nimeni pe criterii de varsta. El spune: "Pe cel vine la Mine, nu-l voi scoate afara!" - Ioan 6, 37 "Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor" - Matei 19:14 Sfantul Apostol Pavel spune: "Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat" - Galateni 3:27
De ce sa lasam pe copii neimbracati cu harul lui Dumnezeu? De ce sa lasam pe copii neuniti cu Hristos? Ca asa vor niste secte neoprotestante infiltrate in Romania din Occident?! Sau niste atei?!

| TheStrategist explică (pentru pacatosulBogdan):

"Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la mine". A spus copii, nu bebeluși de câteva săptămâni. Ei nu pot decide. E interpretat greșit acest vers.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru TheStrategist):

Bebelusii sunt tot copii! Sau sunt adulti, dupa tine? Ei sunt in grija familiei, care raspunde pentru ei si ia decizii pentru ei! Asa cum decid sa fie vaccinati sau sa primeasca alta asistenta medicala. N-ai citit in Biblie ce spune Hristos Tatalui Sau? "Din gura copiilor si a celor ce sug Ti-ai pregatit lauda?" -Matei 21:16
Si copiii de cateva saptamani se pot impartasi de darul Duhului Sfant si pot deveni madulare ale Bisericii lui Hristos! Cine esti tu sa le interzici acest lucru? Din ce secta faci parte?!

| TheStrategist explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu fac parte din nici o sectă și nici nu sunt ateu. Cred în Dumnezeu, dar unele lucruri din Biblie sigur au fost modificate de oameni în timp. Eu nu interzic nimic nimănui, fiecare face ce crede că e bine.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ma bucur foarte mult ca am fost botezat de mic si ca am primit arvuna Duhului Sfant! Chiar daca am fost ateu multi ani, Dumnezeu mi-a ajutat sa ma intorc la adevar, adica la Ortodoxie. Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh! Si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin! Preamarire Maicii Domnului! Cinstire tuturor sfintilor si ingerilor lui Dumnezeu!

| Theologos a răspuns:

Botezul are ca scop scoaterea energiei demonice din om și introducerea harului lui Dumnezeu. Din cauza aceasta, trebuie făcut cât mai repede pentru a nu-l lăsa pe om pradă influențelor malefice.
Dacă avem aceste influențe, când vom fi maturi foarte greu ne vom da seama ce înseamnă botezul.
Dacă suntem botezați avem numai avantaje.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

"Dacă suntem botezați avem numai avantaje."

De fapt doar organizatia religioasa in cadrul careia ti-ai inregimentat copilul ca fraierul are de castigat. Botezul e fix pix in rest.

| RAY a răspuns (pentru Theologos):

Iisus avea demoni în el ma de sa botezat la 30 de ani, nu spunea el sa va botezați cu apa

| Theologos a răspuns (pentru RAY):

Iisus nu avea păcat deci nu avea energie demonică. Nu aveți nici cele mai de bază cunoștințe de religie și, totuși se pare că sunteți foarte siguri pe voi.

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Serios? Nu cumva și tu ai energie demonică? Eu sunt sigur că da, după felul în care scrii. De ce atâta ură? Atâta însingurare? Atât duh atacator? Ai citit, măcar o dată, o carte de teologie? Eu sunt sigur că nu. Și atunci de ce ești atât de sigur pe tine? Crede-mă, eu am văzut ce se poate întâmpla oamenilor nebotezați. Biserica Ortodoxă nu are de câștigat din punct de vedere material, cum insinuezi, însă nu asta-i problema. Problema ești tu, cu problemele tale existențiale, tulburarea ta continuă, neîmpăcarea ta, haosul tău intern. Te deplâng. Să-ți ajute Dumnezeu să te lași de lupta asta a ta fără sens și fără sorți de izbândă.

| RAY a răspuns (pentru Theologos):

Un bebe are păcate?

| Theologos a răspuns (pentru RAY):

Nu are păcate personale. Este vorba de urmările păcatul lui Adam. Vezi https://www.chilieathonita.ro/......-acestuia/

| TheStrategist explică (pentru Theologos):

Și de ce e vina noastră că au păcătuit Adam și Eva? Nici nu eram născuți. Fiecare cu păcatele lui.

| Theologos a răspuns (pentru TheStrategist):

Așa este. Nu avem vină. Dacă ai fi fost atent la podcastul din linkul de mai sus ai fi înțeles. Pe scurt, dacă noi suntem fii lui Adam și Eva îi moștenim pe aceștia. De exemplu, dacă cineva este născut de părinți cu anumite patimi (de exemplu dacă părinții sunt bețivi sau agresivi) atunci, cu toate că nu este vinovat copilul de păcatele părinților, copilul va avea tendințele părinților, o aplecare în spre aceste patimi. Din cauza asta, se vorbește atât în societate de „familia bună" de „cei șapte ani de acasă" etc. La modul mult mai intens - absolut - asta s-a întâmplat și în relația Dumnezeu - Adam - noi. Nu este vorba de faptul că Dumnezeu „l-a pedepsit" pe Adam ci Adam a ales să trăiască fără Dumnezeu. Acest lucru se vede plenar astăzi - noi încercăm din răsputeri să ne creăm o societate și să ne rezolvăm problemele fără Dumnezeu. Toată istoria omenirii arată încercarea disperată a omului în acest sens. Pentru că Dumnezeu nu este tiran (cum îl cred unii) și iubește absolut pe om (în pofida urii oamenilor față de Acesta), respectă deplin libertatea de alegere a omului, chiar dacă acest lucru constituie chinul acestuia din urmă.

Păcatul nu e o problemă juridică ci una medicală. O distorsiune existențială. Aceasta am învățat-o de la părinții noștri, și în ultimă instanță de la Adam. Vezi https://www.chilieathonita.ro/2021/06/17/ce-este-ortodoxia/

| TheStrategist explică (pentru Theologos):

Acum am înțeles, mulțumesc pentru explicație

| Theologos a răspuns (pentru TheStrategist):

Cu plăcere! :-)

| tudorvolcano a răspuns (pentru Theologos):

Dacă ne spurcăm Sfântul Botez și nu ne mântuim, avem parte de osândă mai mare.
Situația ideală este Botezul de mic, dar doar în cazul în care sunt nași credincioși, care merg regulat la Biserică, care țin posturile, au duhovnic, și în primul rând care NU AU OPRIRI CANONICE, și nu sunt împărtășiți de la Sfânta Împărtășanie. Acești nași trebuie să ducă ei pe fini la biserică, dacă nu îi duc părinții; trebuie să se facă măcar o înțelegere de neîncălcat, ca în cazul în care părinții nu se duc la biserică din nu știu ce motive, să le dea voie măcar nașilor să îi ia pe copii duminica la Dumnezeiasca Liturghie.
De asemenea, e de datoria nașilor să îi învețe pe copii cateheza de bază, despre credința ortodoxă, și să se roage: rugăciunile începătoare, Psalmul 50, Crezul, de asemenea și alți Psalmi, rugăciunile de la masa de de la prânz și de la masa de seară, rugăciunile de dimineață și de seară, cum să postească, să se ferească de păcatele de moarte, și toate cele necesare, ca în momentul în care ajung să fie povățuiți de preot, și cu timpul de duhovnic, să fie pregătiți și să se învrednicească de a se împărtăși regulat, și să se mântuiască și sfințească.

Deci, Botezul pruncilor e bun, dacă sunt nași buni. Fără nași buni, va fi multă osteneală cu acel copil.

De asemenea, cumătriile cu dansuri excesive, cu chefuit nemoderat, cu cântece lumești desfrânate, cu lăutari, cu beții etc., se fac pricină de blestem pentru copil, și trebuie neapărat evitate. Trebuie ca și preotul să-i pună pe părinți și pe nași să-și dea cuvântul înaintea lui Dumnezeu că nu vor face astfel de lucruri drăcești, altfel și preotul este vinovat, și chiar principalul vinovat.

De asemenea, preotul care nu examinează atent pe părinți și pe viitorii nași, care nu îi povățuiește cum trebuie, e PRINCIPALUL OM CARE TREBUIE CONDAMNAT.
Iar cel care face simonie, cerând bani pentru Sfântul Botez, trebuie să se caterisească. Mai degrabă să nu se facă acel Botez, decât să se facă pe bani, pentru că nu numai preotul care cere, ci și nașii și părinții care dau, se fac vinovați.
Darurile aduse la biserică se fac de bună voie, nu se impun taxe pentru cele Sfinte.

| TheStrategist explică (pentru tudorvolcano):

Ce contează dacă sunt nașii buni? Nu e botezul copilului? Astea sunt chestii inventate de oameni.

| RAY a răspuns (pentru Theologos):

Păcatul lor a fost iertat de către Iisus, nu scrie în Biblie despre botezul la 6 săptămâni

| tudorvolcano a răspuns (pentru TheStrategist):

Nașul spune crezul în locul copilului, pentru că nu poate copilul vorbi.
În mod normal, când cineva se botează, trebuie să stea ani de zile înainte în catehumenat, și să învețe bazele credinței să știe în ce se bagă. În cazul ideal, în care avem copii ai unor părinți creștini evlavioși, și se găsesc nași buni, atunci se poate face botezul de mic copil; dacă nu, mai bine să stea în catehumenat, ca să nu se bage în creștinism fără să fie conștient de ce implică; doar dacă e pe moarte să se boteze imediat, și nu neapărat de preot, ci de orice creștin care se găsește acolo, și să se continue restul slujbei doar dacă ajunge preotul înainte să moară.

În mod normal, dacă cineva botezat cade în curvie, nu mai poate fi preot canonic. Dar dacă cade înainte de botez, acel păcat se șterge prin nașterea cea de a doua, ca în cazul Fericitului Augustin.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

"Crede-mă, eu am văzut ce se poate întâmpla oamenilor nebotezați."

Ai vazut pe naiba. Mai mult de trei sferturi din populatia lumii nu doar ca nu e nebotezata, dar face pipi pe povestile voastre. Lasa-ma cu povestile, pana si energia aia demonica, sau duhul (ce naiba o fi si ala in capul vostru?!) de care pomenesti, e ceva ce circula doar in povestile voastre. Crestinismul e o afacere. Daca nu se puteau obtine venituri, influenta si putere de pe urma lui disparea demult.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

" „cei șapte ani de acasă"

"Cei sapte ani de acasa" au aparut de abia cand au aparut si scolile cu incepere de la 7 ani, sau pe acolo. Crestinismul aproape doua mii de ani s-a bazat pe analfabeti. Deci in nici un caz nu are legatura cu vreo cretinatate crestina.

"Pe scurt, dacă noi suntem fii lui Adam și Eva îi moștenim pe aceștia."

Inseamna ca Isus a murit ca prostu`, ca oricum nu s-a schimbat nimic.

"asta s-a întâmplat și în relația Dumnezeu - Adam - noi. Nu este vorba de faptul că Dumnezeu „l-a pedepsit" pe Adam ci Adam a ales să trăiască fără Dumnezeu."

Conform majoritatii gruparilor crestine, Adam este in rai. Deci, despre ce vorbim?!

"Păcatul nu e o problemă juridică ci una medicală."

De fapt pacatul este doar o problema mistica de sorginte iudaica. Aaa, el devine problema medicala, sau chiar juridica in momentul in care misticismul imbacseste creierul vreunuia si incepe sa faca diverse actiuni anormale, periculoase pentru el, sau pentru altii. In momentul ala medicina il incadreaza intr-o cateforie de bolnav, iar justitia ia masuri impotriva lui, daca se impun. Daca Isus ar fi trait azi, cel mai probabil era catalogat medical ca fiind schizofrenic. Poate si cu alte afectiuni neurologice.

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Comportamentul tău total lipsit de cei „7 ani de acasă" este o foarte bună pledoarie pentru eșecul ateismului în formarea omului ca personalitate. Despre asta vorbim. Despre dezintegrarea omului sub păcat, despre transformarea lui într-o fiară, proces în care intră, desigur și prezența sau absența botezului.

Referitor la valoarea morții lui Iisus (cu doi de „i") ești total inclult. Total. Și cu toate astea vorbești. Te faci de râs pe internet. Iisus a mântuit firea umană, fără însă a călca în picioare libertatea fiecăruia dintre noi. Fiecare dintre noi are posibilitatea (acum) să urmeze acest drum terapeutic sau nu. Ți-am mai spus să dai sursele afirmaților tale și ÎNCĂ nu mi-ai dat niciuna. :-) Siguranța cu care scrii te coboară, nu te ridică.

Adam este în rai pentru că Adam s-a pocăit de greșeala sa. Încă o dovadă de incultură crasă. Ce cauți pe forumul de religie? Nu crezi că o să dai răspuns pentru toată această dezinformare pe care o provoci?

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

Isus cu unul sau 7 de "i" e total irelevant. De altfel in diverse limbi, se scrie si se pronunta in nshpe feluri.
Referitor la fiare, nu exista dezaxati mai mari decat cei care vin pe filiera mistico-religioasa.
In ce priveste "pocaiala" asta, de care fac atata caz misticii crestini, concluzia e ca poti face orice, daca inainte sa mori te pocaiesti, orice naiba o insemna aia? O prostie in esenta. Dar altfel nu puteti explica sumedeniile de traznai din Biblie.
Ce nevoie ai de surse externe cand Biblia este catea de capatai a crestinismului si orice om cu putina logica si putin bun simt nu o poate considera decat un mare bullshit, fara noima si fara nici o baza in realitate. Daca mai intervin si anumite cunostinte de economie, fizica, istorie, etc, devine chiar amuzanta prin stupiditatea ei. Nu exista lucrare mai buna decat Biblia care sa releve stupiditatea credintelor crestine.
Daca chiar esti curios, exista mii de materiale care desfiinteaza tampenia asta, accesibile atat online, cat si pe hartie. Ce nu intelegi tu, e ca n-am nevoie sa citesc si rascitesc de ce Biblia e de rahat, cum faceti voi cu toate tampeniile scrise de tot felul de dereglati mistici, pe care voi ii numiti sfinti, pentru a-mi confirma un lucru evident. Toate prostiile alea de lecturi de apologetica crestina pe care le citesti de fapt demonstreaza nesiguranta in credinta ta (si pe buna dreptate) care trebuie compensata tot timpul de lecturi care totusi sa-ti confirme ca nu esti talamb. Si unde gasesti asta? Exact la cei care te vor talamb.
Forumul de religie nu este unul de apologetica crestina, nici de incantatii catre Zana Maseluta. E unul unde se discuta despre religie. Aici nu esti pe un site creat de o grupare religioasa unde tot prostul trebuie sa se alinieze la doctrinele gruparii respective. Ai gresit adresa, daca asta cauti.