| shippuden a întrebat:

De ce tot ateii ataca asa rau religia crestina,ba chia ne injura si blestema,ce au cu viata noastra eu pot sa cred si intr-o bucata scart e viata mea fac ce vreau eu cu ea ,si voi atacati religia mai rau ca comunisti .Fiecare poate sa creada in ce vrea,si cica suntem suntem intr-o tara democratica laughing si fiecare are drepturi egale si sa-si spuna parea fara sa fie injurati,parca atei is mai rai ca comunisti si spun cas "inteligenti" ca se cred asa intelegenti ca stiu o formula de ex pv=nrt sau nu stiu ce si se dau intelectuali laughing si nu neaparat daca esti crestin trebuie sa crezi orbeste in dumnezeu ,oamenii de stiinta importanti l-au descoperit pe Dumnezeu,pana si Darwin a afirmat pe patul de moarte faptul ca oamenii nu au fost evoluati din maimute ci au fost creati de o divinitate si Einstein a afirmat si multi alti intelectuali ,si voi credeti ca numai prosti cred in dumnezeu de fapt e cam invers happy ,voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Ateii(unii) se cred mai speciali,se autodeclara intelectuali, rezolva teste de inteligenta de mai multe ori pana când rezultatul este bun, si cui pot demonstra aceasta "superioritate" daca nu crestinilor.
In realitate sunt doar niste ratați semianalfabeți.

| Polaris a răspuns:

Te blestem și te jignesc!

| ateu123 a răspuns:

Saracul de tine imi vine sa plang cati oamenii de stiinta ati ars sfintilor in istorie? tu esti limitat rau amice

| adisuper a răspuns:

1)De ce ar blestema un ateu? adică care ar fi logica în a face aşa ceva? cand este sigur 100% că tastează degeaba...
2)cu înjuratul ţine de caracterul fiecăruia, dacă eşti ateu nu este obligatoriu să înjuri.Am văzut şi creştini şi atei care înjurau ca la uşa cortului, deci depinde caracterul omului nu religia.

| Linilerei a răspuns:

În primul rând Enstein nu a afirmat niciodată credința într-un Dumnezeu personal ci a atestat că e Agnostic. Ca și mine de altfel. Dacă nu știi ce reprezintă această concepție filosofică am să dau un copy/paste din Wikipedia.
"Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat."
Enstein chiar a revocat faptul că a fost ateu, declarându-se un agnostic. Faptul că a făcut mai multe remarci sceptice cu privire la Dumnezeu nu l-a declarat nici ateu, dar nici creștin. Lucru care nu a fost niciodată.
Citez pe Enstein și demonstrația cu privire la agnosticism :
"I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it. (Albert Einstein, 1954)"

Nu vă crede nimeni proști, dar din moment ce credeți orbește în Dumnezeu, măcar dovediți și scrieți cu literă MARE numele acestuia. Că tot veni vorba de orientarea religioasă a indivizilor. Also nu mă declar nimic altceva decât agnostic. Evoluția Universului este tot ce mă interesează. Citez tot din Enstein : "Dacă totuși ar fi un Dumnezeu, atunci m-ar interesa doar după ce legi a creat acesta Universul" Te rog frumos să vi cu niște argumente plauzibile și valide data viitoare. Din moment ce nu îți cunosc vârsta nu știu cui să mă adresez. Puteți să credeți în ce vreți, dar nici un ateist sau agnostic nu este interesat să vă asculte pologhiile despre Dumnezeu. Nu ne interesează să credem în ceva ce nu ne este demonstrat plauzibil și în mod concis. Altceva, nu știu. Crezi în ce vrei. Cât despre faptul că suntem proști...te-aș ruga să te mai gândești la asta. O seară bună! Nu doresc să intru în subiectul Darwin căci aș spune de două ori mai mult.

| HVI a răspuns:

CRezi sau nu crezi in ceva ce cred altii asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa ai respect pentru cei din jur. Indiferent cat de gresita ti s-ar parea parerea lor cu privire la religie, la viata, la orice.

| sunsetter187 a răspuns:

Puteai sa petreci timpul pierdut la biserica invatand gramatica macar.

| Linilerei a răspuns (pentru sunsetter187):

Sau să scrie cu literă mare numele lui Dumnezeu dacă tot se declară creștin.