| AvalohAlyn a întrebat:

De ce trebuie sa existe moartea? Mă îngrozește.Frumusetea vieții e umbrită de conștientă că oricând poți muri.
Eu am tanatofobie și nu știu ce să mai fac ..moartea e pentru mine cel mai mare dusman. Daca s-ar inventa leac pentru moarte ar fi cea mai mare descoperire și cel mai bun lucru făcut de umanitate.Eubsk încredere că cândva,moartea fizica nu va mai exista și oamenii vor trăi veșnic,vor avea viața nelimitată, ah ce bine ar fi. Dumnezeu când a gândit moartea de ce nu s-a inclus și pe El?(sorry, frustrare că există moartea și poate veni că un fur mereu)

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Este imposibil sa traiesti vesnic deoarece totul are un sfârșit. Chiar si universul va avea un sfârșit. Există cel putin o soluție pe care o stiu eu pentru a trai mult mai mult, sute, mii, sute de mii de ani sau chiar mai mult prin transferarea conținutului creierului intr.un robot. Practic vei gândi si te vei simptii exact ca într-un corp natural doar ca esti într-un corp plin de fier si plastic. Deocamdată industria robitica este la inceput. Aspectul robotilor este unul clasic care poate fi deosebit usor. Dar cu cat evoluam si anii trec....se va ajunge la un moment dat cand un robot uman va arata exact ca un om, aproape imposibil de deosebit cu ochiul liber, si vor fi proiectati extrem de bine si vor fi plini de senzori pentru a simti chiar si un purice cand se plimba pe corp pentru a imita la perfectie corpul uman. Atunci călătoria noastră prin univers ar fi una extrem de usoara. Nu ne.ar mai trebui oxigen si mancare. Doar o sursa de energie de la o stea.

2 răspunsuri:
| Dddonkey a răspuns:

Moartea este rezultatul pacatului lui Adam, el fiind primul care a introdus neascultatea limitelor pe care le-a instaurat Creatorul, dar ar fi indicat sa nu ne gandim ca noi am fi actionat diferit. Asta o dovedeste caracterul nostru de zi cu zi cand facem ceva ce nu ar trebui sa facem sau ce necesita actiune nu oferim. In trecut daca urmaresti oamenii traiau si o mie de anii murind fericitii. Dar lucrul acesta a fost schimbat de Dumnezeu. Planul lui s-a schimbat din cauza realizarii ca viata este grea, pacatul este peste tot, bolile si au facut intrare in viata omului si pentru cei crestinii Biblia spune ca moartea nu este finalul experientei noastre ci o trecere din viata fizica intr-un paradis pe care ochiul nu s il poate imagina. Doar schimbam trupurile.

| IngerasulMicut a răspuns:

Moarte nu e boală (părerea mea).