| Vernusio a întrebat:

Ce sanse sunt sa existe ceva dupa moarte, o continuare a vietii si ce sanse sunt sa nu existe nimic? Cum vedeti moartea voi?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

0%,dupa ce ai murit numai poti exista simplu, ca inainte de a exista asa vad eu moartea

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Te-ai gandit daca este si adevarat ce scrie sau doar *crezi* ca tot crestinul indoctrinat ca asa va fi?

| oprescudorin11 a răspuns:

Incep cu ultima intrebare ca sa pot raspunde!
Moartea este acea faza in care ne punem intrebari stupide si nu le gasim raspuns.
Moartea este o pre -conceptie ca suntem, ne credem Dumnezeu si -i putem judeca in acest fel pe altii.
Moartea este lipsa de Credinta! ...si de Rabdare!

| Mclaren12 a răspuns:

Sunt clar sanse de 100% sa nu-l vezi pe zeul tiran al evreilor inconjurat de ingeri inaripati, deci nu-ti bate capul din punctul asta de vedere.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai uitat sa precizezi cum vezi tu moartea. Ai sarit PAC cu Iehova, zici ca ti-a facut nu stiu ce.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Sa-i spun unui crestin (mai ales atat de indoctrinat) cum vad eu moartea este ca si cum as incerca sa fac pe un copil de 2 3 ani sa inteleaga nu stiu ce teorii complicate. Nu are cum sa priceapa. La fel si individiul de fata, nu are cum sa priceapa ca viata dupa moarte oricum ar fi ea nu are nicio legatura cu ce crede el.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Sa zicem ca eu am pus intrebarea si sunt mai deschis la minte, tu ce crezi? Sunt curios.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Viata dupa moarte nu este dovedita de stiinta moderna, deci orice argument care ar sustine viata dupa moarte este inutil, fie ca este veridic, fie ca nu este. Am zis ca orice ar fi, clar nu are nicio legatura cu ce zice crestinismul, nu am pretins ca as sti eu ce este cu adevarat.

| Petrovic a răspuns:

După ce mori, trupul ajunge în pământ (de obicei) și începe să se descompună. Dar în viitor, toți morții vor învia, fie drepți, fie păcătoși. Atunci va fi Judecata lui Iisus.

| Boboc_Alexa_1997 a răspuns:

Șansa la o nouă viață că acum ne chinuim că proști credem in ceva ce nu exista și mereu aud că e păcat să faci etc... Mda ce să zic