| AvalohAlyn a întrebat:

De ce trebuie sa existe moartea? Nu am putut sa scap de asta foarte mare angoasa a vieții mele.Mereu am avut o teamă mare de moarte.Practic nu e zi in care sa nu mă gândesc cu frica la ea.iar psihologul nu m-am ajutat.Voi cum puteti sa înfruntați frica au gândul de moarte? Cum faceți să vă simțiți mai detașati fata de moarte care știti și voi poate veni pentru oricine în orice moment?sadNu mai pot cu frica asta trai practic nu mă pot bucura de viață la intensitatea la care ar trebui din cauza gândului că moartea poate veni ie când sau că există multe posibilități sa mor. Faza este că atunci când eram mic și am inceput să constientizez că există moarte am inceput sa plâng de câteva ori și chiar aveam vise urate că mă gândeam cu groaza atunci era au mai și că eram doar un copil dar odată ce am crescut aceasta frica a rămas și mă îngrozește și acum gândul că aș putea muri și să nu mai exist niciodată..cum as putea sa scap de frica asta?
Voi cum faceți să nu vă mai fie frica de moarte și cum reușiți să o înfruntați? Am nevoie de puțin ajutor.sad
Cum sa mă liniștesc cu gândul in privința asta?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Încearcă să observi lumea din jurul tău. Şi întreabă-te ăştia cum trăiesc aşa, bine-mersi, au activităţi, servicii, râd, glumesc, au diferite hobby-uri, poate unii fac şi sport sau măcar privesc meciurile la televizor ş.a.m.d. Majoritatea sunt aşa. Ei nu se gândesc neapărat la moarte. Sau, dacă se gândesc, nu se gândesc într-un mod obsesiv. Deocamdată e timpul pentru viaţă. Poate sunt şi unii, oricum mult mai puţini - am zis că majoritatea îşi văd liniştit de viaţă - care au gânduri sinistre cu privire la perspectiva morţii. Dar ăştia, fiind o minoritate, nu ar fi potrivit să ni-i luăm ca model.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Tot ce are un inceput, va avea si un sfarsit, asa si cu viata, te nasti, o traiesti si apoi mori. Nu stiu ce ti se pare tie asa de infricosator legat de asta. E ceva complet normal.
Sa-ti traiesti cateva luni din viata dorind da mori, te ajuta sa te obisnuiesti cu ideea, cel putin asa a mers in cazul meu. Aveam ganduri sinucigase zilnic acum vreo 2 ani, si luni intregi nu voiam nimic in afara de moarte. Voiam sa mor si sa dispar o data ca nu mai puteam sa suport nimic. Acum sunt ok, nu mai ma gandesc la moarte si nu mai am ganduri sinucigase, dar macar sunt impacat cu ideea ca intr-o buna zi, o sa mor, iar apoi o sa ma reincarnez.
Sa traiesti zi de zi gandindu-te la moarte, nu se poate numi "a trai", e chiar mai rau decat moartea in sine.
Viata e mult prea frumoasa ca sa o traim in frica sau in regrete.

| halogen001 a răspuns:

Dupa ce ai murit nu mai existi si nu mai conteaza nimic. Cat timp traiesti esti sub influenta mostenirii genetice obtinuta prin evolutie si selectie naturala. Indivizii care nu au simturi dezvoltate si care au dorinta de viata mai mica nu ajung sa lase urmasi pentru ca sunt sanse mai mari sa moara mai repede decat ceilalti care lupta pentru viata si atunci in urma unei evolutii indelungate si selectiei naturale, indivizii existenti acum au o dorinta de viata mare, mecanisme de aparare, dorinta de reproducere si asa mai departe. De aceea e firesc sa existe frica de moarte. Moartea are si un rol in evolutie. Daca un specimen are viata foarte lunga, in aceeasi perioada de timp se produc mai putine modificari genetice si specimenul e mai putin perfectionat deci mai putin adaptat mediului prin selectie naturala. Asa se face ca exista un echilibru intre durata de viata si sansa de a evolua mai repede prin selectie naturala.
Nimic nu e vesnic si nu avem ce face. Murim toti.

| DonEduardo a răspuns:

Simplu, traieste-ti viata.

| 8selah8 a răspuns:

Pace, frate! Îți înțeleg frica, mie Dumnezeu mi-a luat această frică. Frate, te îndemn să citești Noul Testament, așa am făcut și eu acum un an și de atunci viața mea s-a schimbat, Dumnezeu a lucrat în viața mea și lucrează în continuare. happy

"Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu." – Romani 3:23

"Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru." – Romani 6:23

"Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi." – Romani 5:8

"Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci cu inima omul crede ca să primească dreptatea şi cu gura mărturisește ca să primească mântuirea." Romani 10:9-10

"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." – Ioan 3:16

"Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;" – Ioan 1:12

Dacă dorești rostește această rugăciune : "Doamne Iisuse, am nevoie de Tine. Îți mulțumesc că ai murit pe cruce pentru păcatele mele. Îți deschid inima mea și Te primesc ca Salvator și Conducător. Îți mulțumesc că mi-ai iertat păcatele și mi-ai dat viața veşnică. Ia în stăpânire viața mea și fă-mă așa cum vrei Tu.

Tot ce mai rămâne acum e să citești în fiecare zi din cuvântul lui Dumnezeu, căci prin Biblie ne vorbește El și să te rogi.
Dacă nu ai o Biblie poți să îți descarci aplicația asta: https://play.google.com/......ps/details

Domnul să te binecuvânteze, frate!