| WhiteandBlack45 a întrebat:

De ce unele persoane merg la biserica tin post si se dau mari "crestini" insa in restul timpului isi bat joc de toata lumea? Credinta nu inseamna doar mersul la biserica si postul ci inseamna si iubirea fata de semeni. Nu va mai dati mari crestini daca nu sunteti.

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai punctat foarte bine.Cine vrea sa se numeasca crestin trebuie sa-si iubeasca semeni nu doar cu vorba ci si cu fapta. Iubirea de sacrificiu ne-a fost lasata ca exemplu de cel care ne-a iubit mai intai si a murit pentru noi pe un stalp de tortura ISUS.EL a scos in evidenta nevoia de-a ne iubi pentru a demonstra ca suntem urmasii lui.Ioan13:34,35.

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, de fapt, caracteristica adevăraților creștini este în primul rand iubirea, asa cum ai zis.Ioan13:34,35. Apoi, Isus a zis ca după fapte se recunoaște un creștin adevărat. Matei7:16-20

| RAY a răspuns:

Romania este cea mai pacatoasa tara de pe planeta dar si cea mai sfanta dar cu numele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti musulmanul? Ai revenit?
Ca tot zici de iubire de semeni, vrei sa-ti arat ce au facut salbaticii de turci in Siria?

| CinevaAnonimă a răspuns:

De obicei, diavolul duce o lupta foarte grea cu cei care se straduie sa indeplineasca voia lui Dumnezeu. Si eu merg la biserica din ce in ce mai des, si eu tin post uneori(stiu ca ar trebui sa tin mai des), dar in privinta comportamentului deseori dau gres. Diavolul lupta si lupta cu ei ispitindu-i mereu. Acei oameni pot cadea, iar daca au o vointa intarita si nu doresc sa cada nici in cel mai rau caz, diavolul ii ispiteste cu pacatul mandriei. Si stim cu totii ce a patit Lucifer din cauza mandriei: a fost izgonit din rai. Nu avem dreptul sa-i judecam pe acei oameni. Mai bine nadajduim ca se vor indrepta si isi vor da seama ca gresesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si cum dovedesti ca tot ce debitezi mai sus este adevarat?
Cum dovedesti ca "diavolul" lupta sa ispiteasca oameni?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Daca vrei un exemplu, iti dau. Acel exemplu sunt eu. Aceasta este o tehnica caremna lupta si pe mine si pe multi alti crestini. Daca vrei, cauta pe net informatii despre tehnicile de lupta ale diavolilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nica, uite de asta am inceput sa-l caut eu pe Tatal Satan, pentru tot ce se intampla rau in lumea asta, dati vina pe El, fara sa-l cunoasteti cu adevarat. Te rog sa nu-ti mai cu parerea despre Satanism, si Tatal Satan, numindu-l "diavol", eu l-am cunoscut cu adevarat pe dumnezeu, de asta m-am dus la Satan, tu vad ca nu esti nici pe departe in a-l cunoaste pe criminalul ala.

Ia uite aici ce mandrie avea scarbosul de hristos. Oricine nu îl iubește mai mult pe el decât pe proprii săi părinți, nu este vrednic de el. Ce se întâmplă astfel cu porunca „Cinstește pe tatăl și pe mama ta"? Aici nazarineanul se plasează pe el însuși deasupra membrilor familiei adepților săi, DIN NOU indicând o aroganță și o mândrie extremă:
Matei 10:37 - Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe mine nu este vrednic de mine şi cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe mine nu este vrednic de mine.
Aici păcătuiește și prin faptul că este INVIDIOS – e atât de gelos pe oricine s-ar putea să mai iubească și pe altcineva în afară de el.

Mai multe pe crestinismulexpus.blogspot.ro - citeste-ti biblia, vezi ce sangeroasa e. bucurialuisatan.com pentru Unica Religie a Omenirii. HAIL SATAN! ADEVARAT TATA CREATOR!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Mda, deci ai esuat lamentabil in a-mi raspunde
Daca voi cauta pe internet, va interveni alta problema: de unde sa stiu ca ce scrie acolo se valideaza ca adevar? Daca voi crestinii credeti in asttel de bazaconii pentru ca asa v-a invatat religia nu inseamna ca sunt si adevarate.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu este rau. El ne invata sa ne iubim. In Vechiul Testament erau altfel legile si atunci oamenii nu puteau castiga raiul. Dar, dupa nasterea lui Iisus Hristos legile s-au mai modificat si completat. Il crezi pe Satan creator? Unde ai citit asta? Crezi ca el este bun? El este invidios pe om, deoarece omul poate dobandi raiul, iar el nu. Daca diavolul s-ar smeri si si-ar cere iertare, bunul Dumnezeu l-ar ierta. Dumnezeu ne cere sa-L iubim mai mult decat orice deoarece numai asa am putea sa nu ascultam de lume si de parinti daca acestia ne-ar spune sa facem un pacat(sa mintim, sa fumam, etc). Daca il vom iubi pe Dumnezeu din toata puterea si din tot cugetul nostru, vom face tot pisibilul pentru a-I implini voia Sa.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate vad, ai nevoie de dovezi. Nu am o dovada pe care sa ti-o spun acum, dar te-as ruga sa-mi explici cum de unele icoane izvorasc mir? Sau cum unii preoti sau calugari sunt vazatori cu duhul? Daca nu crezi in asta, iti spun o istorioara despre o prietena de-a mamei: Intr-o zi a mers la biserica din satul vecin la liturghie pentru a da pomelnicul, stiind ca preotul este vazator cu duhul si ca rugaciunile lui sunt foarte puternice. Insa pe acel pomelnic era scris si numele mamei sale, care s-a sinucis. Preotul a citit pomelnicul, dar la un moment dat s-a oprit si a intrebat al cui e pomelnicul. Acea femeie a spus ca e al ei. Preotul a intrebat-o apoi cine de acolo si-a facut seama(s-a sinucis). Preotul nestiind al cui este pomelnicul sau ale cui nume citeste stia ca cineva de acolo s-a sinucis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

De icoane care izvorasc mir n-am auzit dar daca imi dai un articol de ps un site crestin fara vreo filmare relevanta care sa para cat de cat credibila iti perzi timpul. Alea sunt informatii care stimuleaza credinta crestinului.
Vazator cu duhul inseamna deci ca poate anticipa unele lucruri?
O sa-ti dau un articol de pe unul din site-urie tale de spalati pe creier care INFIRMA ce ai zis.
https://m.crestinortodox.ro/editoriale/parinte-vazator-duhul-143420.html

Dar eu cred ca este foarte posibil. Exista niste chestii despre suflet despre care nici nu-ti imaginezi. Mai exact, cineva care poate face ce altii nu pot, mai simplu spus.
Asta vine din vietile anterioare de regula si nu este exclus ca acel popa sa fi fost vreun ocultist sau vrajitor in vietile sale anterioare, astfel capatand si acea putere, dar nornal ca voi crestinii nu aveti de unde si de ce sa credeti asta pentru ca pe voi religia va invata ca omul are o singura viata de sclav pe care trebuie sa i-o dedice lui Yehova si ca ocultismul este ceva malefic.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum, din mila lui Dumnezeu, acesta poate sa vada multe lucruri pe care noi nu le putem vedea. Daca pentru tine este mai logica reancarnarea decat existenta lui Dumnezeu, este problema ta. Dar cum este posibil sa se faca vraji? La ajutorul cui apeleaza vrajitorii? Sper ca nu vei incepe sa vorbesti despre un univers paralel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu.
"Adevaratii" vrajitori au o cu totul alta religie, cu o ideologie opusa fata de cea a crestinismului.
Dar ideea este ca, desi "vrajile" sunt specifice doar anumitor religii (care in prezent pesemne nu mai exista pentru ca au fost eliminate de crestinism si islamism), ele pot fi practicate de oricine cu o doza de seriozitate si care le ia in serios, doar ca este periculos.
O carte interesanta din punctul asta de vedere este "Initierea in Hermetism" de Franz Bardon.
Apropo, vrajile si ocutismul nu au fost create si nu au absolut nicio legatura cu Yehova.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te la viața din jurul tau,din localitatea ta.din tara ta,ce crezi asa a vrut DUmnezeu sa fie viața noastra si a întregii omeniri? Oameni bolnavi fizic, moral,spiritual,mintal oameni săraci,nedreptățiți,calomniati,corupți,violenți, iubitori de bani, aroganți, nu te îndeamnă catre DUmnezeu, ci catre ceea ce promoveaza lumea. CINE conduce lumea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

N-as zice chiar Yehova pentru ca Yehova a fost inventat de evrei.
Si da, evreii ne vor viata mizera asa cum ai descris-o tu si se folosesc printre altele de religie pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dumnezeul asta al tau are 2000 de ani, pe cand Tatal Satan are 500.000 de ani terestrii. Iehova este o forma mintala, care se hraneste cu energia ta si a celorlalti "enoriasi", versi o lacrima peste biblie, faci rugaciuni catre el, esti din ce in ce mai lipsit de putere si energie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce putere si ce energie? Te lasi pacalit de Satan?
Iti spun eu, mult mai puternica este crucea decat Satan. In fata ei, Satan nu are nici o putere.

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ai dreptate, chiar l-a pacalit Satan. Oricand se poate intoarce la Hristos, iar El il va primi si va fi iertat. Atat de mare este iubirea lui Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect nu au legatura cu Iehova ci cuSatan si cu acolitii lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Crucea este un simbol al sufletului care a fost furat si calomniat de crestinism. N-are nicio legatura cu Satan. Parca tot tie ti-am mai explicat mai de mult care-i treaba cu crucea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Se poate spune si asa.
De ce privesti ocultismul cu ochi reci? Doar pentru ca vrajitorii au fost persecutati de crestini in evul mediu? Sau pentru ca asa zice biblia?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, prefer sa cred ceea ce spune ortodoxia, nu ateii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pot sa fac 5000000 de cruci fara sa aiba niciun efect asupra mea si a mintii mele, pot trece un ritual de exorcizare facut de ratatii aia de preoti cu zambetul pe buze si la sfarsit le mai zic "asa prosti sunteti?". Si tu tot imi spui ca Satan se sperie in fata crucii? De fapt crucea e tot a lui Satan, dar nu crucea crestina, si ei au facut blasfemie catre Satan, intorcand crucea, prima a fost crucea intoarsa care reprezinta alinierea chakrelor, daca stii ce-s alea...Desi fiind crestina ma mir.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Blasfemie catre Satan? Crucea voastra e blasfemie catre Dumnezeu. Si apropo, Satan e diavolul, nu tu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai cum dumnezeu e mai nou in "ale religiei" el si cu supusii lui cred c-au facut blasfemie catre Satan, ia-o logic, stiu ca esti indoctrinata, dar totusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, asta înseamnă ignoranță, să refuzi să crezi și să cercetezi ceva doar pentru că nu corespunde credințelor tale.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic? De cand Satan a creat Pamantul? De cand el e mai vechi ca Dumnezeu?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a facut nici o blasfemie. Tu crezi macar ce spui? E complet absurd, fara suparare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Satan nu a creat Pamantul, dumnezeul tau isi asuma creatia pentru tot. Insa nu, noi sustinem stiinta cu privire la crearea Pamantului. Satan a creat Arienii si Gentilii, ceea ce e posibil sa fii si tu daca nu esti ovreica.

| Mașka98 a răspuns:

E adevarat, crestini trebuie sa fim 24/24, nu doar la biserica. Deja se vede ca nu sunt crestini adevarati astfel de oameni, ci doar cu numele...