| Boss_Ionut_1999 a întrebat:

De ce uni oameni nu cred in Dumnezeu dar cred in satana? e stupid

Răspuns Câştigător
| Silviuloan a răspuns:

Aici sunt de acord cu tine. Nici eu nu pot sa inteleg miscarea asta satanista moderna, in care unii spun ca nu exista d-zeu, dar exista satana, altii spun ca sunt atei etc. Cum sa fii ateu si satanist in acelasi timp? laughing E doar dorinta lor de a fi mai "cool" si mai deosebiti.

57 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

De ce oamenii cred in Dumnezeu si nu sunt atei? E stupid.
Te nasti ateu. De ce nu esti ateu si acum?
La fel si cu satanismul. Judeci fara sa gandesti.

| Narcis2007 a răspuns (pentru ErrorFound):

El probabil s-a referit la faptul ca "satana" a fost creat de dumnezeu deci intrebarea lui are logica in pespectiva crestina

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Potrivit Bibliei, -,, Intreaga lume zace in puterea celui rau-"1Ioan 5:19, asa ca noi ne-am nascut si traim in vremea in care Satan domneste peste pamant, si se lupta cu toata puterea ca sa nu-l lase pe om sa se apropie de Adevaratul Dumnezeu, se foloseste de diferite metode ca :materialismul (care ocupa timpul, dorintele, epuizand corpul fizic, moral spiritual )imoralitatea sexuala, divertismentul nepotrivit, politica, armata, terorism, coruptie, divort, avorturi,, violenta, rasism, nationalism, si multe alte forme de-a induce omul in eroare, dar nu in ultimul rand se foloseste de religia falsa, o metoda promovata cu succes.Dar pana unde crezi ca vor merge lucrurile?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Degeaba...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citestiin Biblia ta in Apocalipsa 12:9-12.

| Mădă0611 a răspuns:

Imi place ca ai scris dumnezeu cu majuscula si satana cu minuscula.
Cei care cred in satana cred si in dumnezeu, doar ca nu-l vad asa cum il vad crestinii.

| a3e6u9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Regret să-ți spulber iluziile patologice, dar nu trăim într-o lume bântuită de demoni. Realitatea nu e ca-n Harry Potter, cu magie și creaturi mitologice. Apropo, nici Moș Crăciun nu există.

Succesuri! happy

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"nu in ultimul rand se foloseste de religia falsa" - si care este religia cea dreapta? Martorii lui Iehova?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru a3e6u9):

Asa consideri tu ca-s iluzii, dar daca ai studia Biblia care este un adevar mare ti-ar fi bucuria, cand, ai gasi acest adevar, si ti-ai da seama ce se intampla in jurul nostru, in viata oamenilor, asa doreste Satan sa se ascunda, sa induca omul in eroare sa creada ca el nu exista si nu este cauza nenorocirilor din lume. Raul este prezent, induce oameni in eroare, indepartandu-i de Dumnezeu, pe care l-a pus cu succes intr-o oglinda negativa in fata oamenilor. Dar stai linistit, ca Dumnezeu intotdeauna isi duce la indeplinire planurile, chiar daca impotrivitorii lui vor sau nu vor, lucrurile lui merg inainte, cu succes.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

DOVEDIT,just si adevarat. Cauta sa te documentezi, cine infaptuieste azi < Vointa lui Dumnezeu>? Eu ma bucur pentru acest lucru, as vrea sa te bucuri si tu.

| CranK71 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cea ce spui tu este ca diavolul ne da bani, iar noi daca vrem sa ne apropiem de dumnezeu trebui sa dam toti banii bisericii sa ii "sfinteasca" si noi sa traim in saracie!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Saru' mana si multumesc pentru invitatie, dar NU VREAU! big grin

| a3e6u9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mi-e greu să înțeleg cum puteți să credeți toate bazaconiile alea din cartea de basme intitulată biblia. Dacă ați fi copii, aș înțelege.

În momentul în care scoateți nasul din cartea aia antică (scrisă de niște ciobani primitivi din deșert) și nu vedeți îngeri și demoni, D-zeu, sau mai știu eu ce creaturi mitologice, cum vă convingeți că ele totuși există? Bănuiesc că voi credeți într-un D-zeu sfios, în îngeri și demoni sfioși.

| Theo94 a răspuns (pentru a3e6u9):

Asa e mos craciun nu exista de cand s-a dus in somalia la copii sa duca daruri, a fost prins ostatic, de ce crezi ca s-a intamplat asa in '93 in mogadiscio.

| CranK71 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Pentru mine, cuvântul «Dumnezeu» nu este nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunii omeneşti, Biblia este o colecţie de legende onorabile dar primitive, care sunt însă destul de copilăreşti. Nicio interpretare, oricât ar fi ea de subtilă, nu ar putea să-mi schimbe părerea despre ea" - Albert Einstein

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru a3e6u9):

Auzi, tu intotdeauna ai gandit asa ca si acum? Poate ca si eu inainte sa studiez Biblia iti impartasam parerea, dar studierea Bibliei, m-a ajutat sa vad realitatea, si lucruri care azi le traim, dar tu in ce crezi, sau nu crezi? Totusi prin faptul ca intri in dialog inseamna ca in subconstientul tau, totusi lucreaza, un piculet de ceva, cum se numeste? Tu ai intrat la categoria religie, apoi draguta, despre ce ar trebui sa vorbeasca cei care cred in Dumnezeu, despre arborii de cauciuc?, si pe aia i-a facut El, si pe tot ceea ce este necesar pentru viata noastra. Dar ce sa facem, unii cred, multi nu, care cum, a fost crescut, educat, de ce s-a lovit in viata, unde a constientizat ca viata lui apartine de cineva, nu ne-am hotarat noi nasterea, nu ne-am ales parintii, dar putem sa alegem sa-i fim prieteni celui ce ne-a creat intr-un mod admirabil si infricosator. Nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru CranK71):

Scumpete, nu am spus eu asa ceva, dinpotriva, bisericile care spun ca-i slujesc lui Dumnezeu, dar isi asupresc semenii, pun poveri grele pe umerii lor, ignora de fapt, credinta adevarata, se lupta impotriva lui Dumnezeu, cauta folosul lor nu si al semenilor. Diavolul ii ajuta pe cei lipsiti de pietate spune-am, da, sa faca banii dar murdari, si tot in murdarii se duc. Nici sub o forma nu-s pentru Dumnezeu, Lui nu-i trebuie bani, nici truda noastra, ci doar prin vorbirea si faptele noastre sa ne dovedim a fi supusii lui.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru CranK71):

De ce l-ai copiat pe Einsten, a fost si el un om, ce a trait si a murit, pe pamant, ca multi altii bogati, sau saraci, regi sau sclavi, dar a sluji unui Dumnezeu ce intretine viata ta prin respiratia si circulatia sangelui, care, te ajuta sa-ti indrepti pasii, este o cinste, a nu-l accepta pe cel caruia ii datorezi viata este mare necaz, cum te ve-i simti tu cand copilul tau daca-l ve-i avea, te va renega? Vrem, nu vrem, viata noastra apartine de cineva, nu ne-am hotarat nasterea, nici inaltimea, nici numarul oaselor din corpul nostru. De fapt cine nu il accepta pe Dumnezeul Adevarat in viata lui, nu are nici un scop si nici un viitor. Intelepciunea umana, n-a depasit intelepciunea lui Dumnezeu!(Daca Dumnezeu nu facea uraniul, din ce facea Einstein bombica? )

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, scumpo, a sluji lui Dumnezeu este o onoare, al renega, este enorm de urat, doar lui ii datoram viata, nu inteleptilor (In felul lumii), care nu pot elimina ura, invidia egoismul, imoralitatea, calomnia, arme, dezastre si multe altele. Nu?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Doamna Porumb Rodica, pentru ca va vad asa activa, imi raspundeti si mie la niste intrebari, ca mi-s tare curioasa:
Raspundeti doar cu adevarat sau fals, imi este de ajuns.
1. Martorii lui Iehova sunt incurajati sa nu urmeze o facultate deoarece acolo se promoveaza gandirea independenta care este controlata de demoni?
2. Martorii lui Iehova sarbatoresc nasterea unui copil in familie, dar nu aniverseaza ziua lui de nastere?
3. Martorii lui Iehova nu dau din mana in mana o farfurie pentru colectarea de bani la intrunirile lor asa cum fac bisericile demonizate. Ei au cutii de donatii la toate salile regatului si salile de congrese, iar de pe podium li se aminteste adeseori sa nu uite sa doneze pentru lucrarea de predicare. Li se spune de asemenea ca atunci cand mor pot lasa prin testament casa lor, bijuteriile, polita asigurarii de viata sau chiar bani cash pentru societatea Watchtowe?
4. Martorii lui Iehova sunt singurii crestini adevarati de pe pamant, in mijlocul lor nu exista probleme?
5. Martorii lui Iehova vor trai singuri in paradis?
6. Martorii lui Iehova refuza transfuzia de sange? De ce sa traiesti azi, daca refuzi transfuzia p[oti trai vesnic.

| RAY a răspuns:

99,8 din populatia romaniei este crestina, 0, 1 este non religoasa, 0.1 este atee, unde vezi tu satanisti ca eu nu vad, daca te referi la cei 0, 1 adica 25000 de mii de persoane atee pai ce rau fac cateva mii, tin sasi reamintesc ca voi crestini de craiun beti, mancati si habar nu aveti de iisus mare crestini sunteti, e stupid ca 99, 8 din voi credeti dar nu stiti in ce credeti referitor la satana citeste vt ce a facut rau satana sa stiu,sau in nt ca a spus sa faca din pietre paini asta e ceva rau, dumnezeu a omorat copii noi nascuti a omorat,dat legi groaznice nu satanel care il ajuta sa ispiteasca lumea, sarpele nu-i satana, la evrei satana nu-i raul suprem e doar ispita atat, nici la mulsulmani fix voi crestini stiti mai bine ca evrei ce sa spun voi care ati macelarit popoare toata istoria lumii, apropo satanisti aia au mers pe undeva si au omorat de nu puteau trece de cadavre ca voi?

| RAY a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un nimic se lupta cu dumnezeu incredibil

| RAY a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Rodica cine nu elimina draga / elimina ura, invidia egoismul, imoralitatea, calomnia, arme, dezastre si multe altele. Nu? / voi crestini ca ateii din tariile din nord sunt sfinti pe langa voi,nu au toata europa vest, nord atatia puscariasi prin europa ca voi romanii, atunci ce vorbesti, du-te in suedia aia nici armata nu au ateii aia nu ca voi bagati miliarde in bombe atomice mai ales americani sfinti care omoara lumea cica din iubire, sa lasam ipocrizia la o parte ok

| contαbαndonαt a răspuns:

De ce unii oamenii cred in dumnezeu dar nu cred in Satana? "e stupid".

| Mădă0611 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De ce sa slujesti pe cineva cand poti sa fii liber si om in acelasi timp? Ca nu poti sa fii astea doua lucruri in acelasi timp? Naspa atunci, aici e problema locuitorilor acestei planete, nu ca diavolul ar fi conducatorul lumii pana la "revenirea" lui Iisus.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Se numeste ''trolling''.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Mădă0611):

Si tu chiar crezi ca lor le pasa ce cel mai pretios lucru in aceasta lume, libertatea?*Uitam c-am scris "cel mai pretios", ca multi nici nu realizeaza.

Nu, nu le pasa, nu vezi? Ei considera ca sint deja asigurati cu aceasta mentalitate "daca cred si nu exista n-am pierdut nimic, daca nu cred si totusi exista, atunci am de pierdut totul", ca doar nu am vrea sa riscam nu?
Confortul psihic le asigura pe toate, ce sa-si mai doreasca? De ce sa mai evolueze?

| ErrorFound a răspuns (pentru Narcis2007):

Din perspectiva crestina, dar spune-mi si mie: De cand este perspectiva crestina singura care conteaza?
Mai sunt si atei pe aici, si satanisti, si ocultisti...

| Boss_Ionut_1999 explică:

Ok sa zicem ca nu credeti in Dumnezeu puteti sa imi dati dovezi ca nu exista Dumnezeu?

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru a3e6u9):

Incepi sa ma enervezi ma omule poti sa imi dai macar 2 sau 3 dovezi ca nu exista dumnezeu si ca biblia nu e adevarat?(normal ca nu o sa poti exact ca orice noob pierdut si fara vointa)