| Boss_Ionut_1999 a întrebat:

De ce uni oameni nu cred in Dumnezeu dar cred in satana? e stupid

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Aici sunt de acord cu tine. Nici eu nu pot sa inteleg miscarea asta satanista moderna, in care unii spun ca nu exista d-zeu, dar exista satana, altii spun ca sunt atei etc. Cum sa fii ateu si satanist in acelasi timp? laughing E doar dorinta lor de a fi mai "cool" si mai deosebiti.

57 răspunsuri:
| Boss_Ionut_1999 explică (pentru CranK71):

Albert einstein credea in Dumnezeu

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Tu ai ceva cu martori lui Iehova laughing)))

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca dumnezeu e ala rau si satana e ala bun?

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru contαbαndonαt):

Libertatea nu ti-o ia Dumnezeu si nu ti-a luat-o niciodata libertatea ti-o iei tu singur cand alegi sa il urmezi pe satana

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru sublime89):

Da e stupid acum atei se confunda cu satanisti. E o diferenta foarte mare intre a fi ateu si a fi satanist un ateu nu crede in nimic chiar nimic pe cand un satanist il urmeaza pe satana si ii vinde sufletul lui pentru o viata mai buna pe pamant

| contαbαndonαt a răspuns:

Sa intelegi ca esti prea prost sa intelegi, mai, "noob pierdut si fara vointa' ce esti.

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Einstein NU a crezut in d-zeul crestin. "I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it." (Albert Einstein, 1954) Sper ca intelegi.

| RAY a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Citeste vt

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Satanistii sunt cei care se confunda cu ateii, nu invers. Cel putin unii dintre ei. Dar asa e, nu au cum sa se identifice unul cu altul.

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru sublime89):

Si bine inteles ai luat un citat de pe net dar nu uita ca pe net sunt dovezi si cum ca einstein credea in dumnezeu oricum mi-a placut raspunsul tau anterior tongue

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Nu prea o sa gasesti dovezi ca a crezut in d-zeul crestin. Daca afli vreun citat, sa mi-l dai.

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru sublime89):

"Nu cred intr-un Dumnezeu personal si niciodata nu am negat acest lucru, ba chiar l-am exprimat foarte clar."Deci nu credea intr-un Dumnezeu personal dar crdea in ceva.

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

D-zeul crestin e un zeu personal. Einstein era agnostic, in niciun caz o persoana religioasa.

| CranK71 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu il copiez pe Einstein eu am citat din el daca stiti ce inseamna, am vrut sa spun ca el a fost unul dintre fenomenele omenirii si totusi nu a avut ajutor din partea lui -Dumnezeu- (poti reusii in viata chiar si daca esti satanist sau mai stiu eu ce, pentru ca toate astea nu exista, existi doar tu si taria ta de caracter)

| CranK71 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

WTF de unde ai m-ai scos-o si pe asta? nu ai citit ultima lui scrisoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.satanismul.blogspot.ro/
asta nu e stupid, ceia ce este stupid este exitenta unei fiinte omniprezente si omnistiente

| Mădă0611 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Nu pot fi oameni altfel. Uita-te ce parere au despre atei si gandeste-te ca in atei se vad pe ei fara dumnezeu, de asta au asa o parere proasta, pentru ca se cunosc si stiu de ce sunt in stare, grav, mai e si confortul psihic de care zici, dar e grav sa nu poti sa fii om fara ceva care te obliga sa fii cat de cat.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru CranK71):

Vezi cum zici tu, dar oare nu Dumnezeu ne-a creat pe toti? Dar fiecare individ, are calitatile si defectele lui, nu suntem la fel, insa unii de mici copii au anumite inclinatiisi sunt ajutati de familiiele lor, sau de catre dascali, pe unii poti sa-i tot instruiesti ca tot degeaba e. Dar Dar dupa cum avem enuntat in Biblie Dumnezeu le da favoare celor care cred si fac voia lui. De exemplu Einsten invatant si experimentand atomul si energia nucleara a ajuns sa vada ca poate fi de folos daca se exploateaza cu ratiune, asa cum (trebuie sa mananci si sa bei cu ratiune )el a abuzat de ceea ce numea descoperire a facut impreuna cu altii, bomba nucleara - a distrus mii de vieti -la Hiroshima si Nagasaki (nu stiu cum se scrie corect ), oare putem spune ca Dumnezeu i-a dat favoare pentru asa ceva? A fost o reusita in viata sau Satan l-a ajutat pe el si pe multi altii si atunci si azi sa infaptuiasca tragedii nu vointa lui Dumnezeu? Apoi spui ca nu exista decat, oare? Dupa tine si taria ta poti tu sa-ti schimbi tu toate celulele din corp tot la 3 luni? poti sa-ti controlezi circulatia sangelui? Poti tu sa-ti faci parul sa creasca din mai multe radacini decat ai? Asa se crede omul saracu de el, de stiutor a toate, dar.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu am cum sa-ti bifez, dar daca ai fost in mijlocul lor, de ce nu ai privit cu ochii mintii si-a inimii instruirea corecta si nu ai primit in inima ta cu sinceritate punctul de vedere a lui Dumnezeu, in toate aspectele vietii? Stii, apostatilor mereu le este in gand resentimentul, si dorinta de a se razbuna, ca doar au fost nedreptatiti, isi cauta propriile interese, nu privesc tinta la martorul fidel, nici la sclav. Ai detalii doar negative, pentru ca in inima ta nu e loc de adevar, de aceea consideri tu ca este mai bine in afara/?

| Lizzu a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

"Ok sa zicem ca nu credeti in Dumnezeu puteti sa imi dati dovezi ca nu exista Dumnezeu? "
laughing asta-i buna tongue
-cum sa ceri dovezi despre ceva ce nu exista?
Daca o carte nu este in locul ei obisnuit pe birou ce dovezi ai vrea decat ca ea nu este acolo?

| Lizzu a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

"Libertatea nu ti-o ia Dumnezeu si nu ti-a luat-o niciodata libertatea ti-o iei tu singur cand alegi sa il urmezi pe satana "
--libertatea in satana e pentru satanisti exact cum e libertatea in dzeu pentru credinciosi.
Sunt doua lucruri diametral opuse dar la fel de importante pentru adeptii lor.

--Iar daca alegi sa parasesti calea "cea dreapta" adica cea in dzeu, si devii ateu asta nu inseamna ca iti libertatea.
Iar satanistii nu considera ca libertatea le e ingradita atunci cand adera la satanism.
Asta e.
Difera perspectiva.
Perspectiva e totul.

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru Lizzu):

Ai o logica de ma ia durerea de cap numai cand incerc sa inteleg cate prostii iti pot trece prin cap mai bine spunea-i direct ca nu crezi in dumnezeu si nu stii de ce nu crezi in Dumnezeu si gata.

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru Lizzu):

Nu intelegi o chestie foarte importanta satana nu vrea nu o sa vrea si nici nu a vrut VREODATA sa il ajute pe OM daca il urmezi pe satana ai o libertate mai mare aici pe pamant dar in iad unde o sa ajungi nu o sa mai fie asa te asigur de asta.

| Lizzu a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Ok,cum spui tu happy

| Boss_Ionut_1999 explică (pentru Lizzu):

laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

O sa-ti scriu din iadwinking

| Silviuloan a răspuns (pentru sublime89):

Ei vor sa para interesanti...