| Hammurabi a întrebat:

De ce unii simt nevoia sā-şi facã publicã credința sau necredintța (ateii)? Nu poate rãmâne o chestie privată?
Fiecare cu treaba lui fãrã a mai încerca să-i convingã pe ceilalți cã ceea ce crede el e corect?

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Raspandirea Cuvantului lui Dumnezeu ("Convingerea") face parte din misiunea lasata de Dumnezeu celor credinciosi. Credinta personala este o chestie privata DAR raspandirea cuvantului este vitala pentru un adevart crestin.

| danay72 a răspuns:

Deși este un lucru personal, Dumnezeu cere ca mesajul biblic să fi predicat. De aceea adevărații creștini vorbesc despre Biblie, dar respecta opinia celuilalt și nu il obliga sa creada.

| RAY a răspuns:

Traim intr o tara democratica in care fiecare poate sa se exprime liber dar in limitia bunului simt,educatiei chesti care lipsesc in societatea romaneasca,nu-mi place cand un crestin ma numeste imoral,satanist,pacatos,voi arde vesnic in iad daca nu sunt de religia lui,persoane dogmatice,inchise la minte care ei spun ca stiu totul desi orice ai spune e timp pierdut,eu unu nu incerc pe nimeni sa conving alti incearca cu tot felul de amenitari cu iadul sau cica fac propaganda ateista daca ma exprim liber,democratic,pentru un fanatic religios man nu exista a fi neutru,ori cu mine ori esti cu satana si vei arde in veci in iad si gata,desi hai sa fim sinceri nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,eu nu cred ca asa vreau sa cred sau ca mi frica de bau,bau pur simplu asta e adevarul,in prezent nu exista vreo dovada stiintifica ca exista vreun creator desigur nici ca nu exista, desi ai putea fi agnostic in ceea ce priveste afirmatia dumnezeu exista? dar si lipsit de credinta pentru ca sunt en posibilitati sa crezi in credinta gresita, inclusiv in crestinism sunt atatea religi si credinte diferite, acest cancer numit religie este ca un virus care se propaga in mintile copiilor care cresc cu aceste fantezii, de ce un copil crestin sa urasca un copil mulsulman? de ce un mulsulman sa urasca un crestin? religia este cancerul lumii, multe razboaie sau facut in numele ei

| RAY a răspuns:

Poftim? ce tot minti ma vasile

| RAY a răspuns:

Cate sau facut din cauza ateismului?

| RAY a răspuns:

Sigur nu va fi cum a fost cand religia domina, ar fi o lume a ratiuni, a culturi, civilizatiei superioare

| RAY a răspuns:

Auzi eu nu am timp de pierdut

| DeyCj a răspuns:

Nu cred că cineva încearcă să convingă pe altul de ceva.În a te implica într-o discuție tematică, și a răspunde la un subiect, nu cred că e tendința de a convinge pe cineva de ceva.
Normal că orice afirmație trebuie argumentată, de asta pare a fi așa.

| Hammurabi explică:

Adică dacă eu nu vreau să ştie nimeni dacă sunt credincios sau ateu, înseamnă că sunt introvertit sau mut? laughing

| Hammurabi explică:

Pe bune fraților?
Adică eu am numai două opțiuni? Să "răspîndesc cuvântul lui Dumnezeu" sau să "răspândesc cuvântul lui Darwin"? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pe bune, frate. Ce credeai ca e ceva mai cu substanta la mijloc? Nu. Si religiosii si ateii nu se pot abtine sa faca asa ceva. E simplu.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Poti deveni agnostic man,nu trebuie sa raspandesti cuvantul lui darwin nici daca esti ateu,ateismul nu are legatura cu darwin,ateismul este lipsa teismului, un agnostic are sau nu are credinta fata de zeu,daca nu are credinta dar nu stie daca exista sau nu, atunci e ateu -agnostic =cum sunt majoritatea, sunt si agnostici care nu vor sa se numeasca persoane atee asa ca prefera sa se numeasca persoane agnostice, poti fi deist =sa crezi ca x a facut big bang apoi sa pensionat =greu de crezut, panteist =sa crezi ca natura insati e un creator =recomand teoria haosului care cam dovedeste ca exista o ordine in univers, nu totul e haos

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

Poti sa te iei si de atei si de crestini si sa spui ca toti gresesc, si ca doar tu ai dreptate, dar nu spune nimanui in ce crezi mai exact, pentru ca astfel nu va putea nimeni sa spuna ca n-ai dreptate.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Exista posibilitatea ca el sa aiba dreptate

| Hammurabi explică (pentru AC4S4):

Nu am spus nici de atei nici de creștini că greșesc. Am spus doar că nu e normală și nici logică confruntarea dintre ei.
Fiecare consideră ceea ce crede celălalt o aberație totală.
Eu, dacă am un vecin/prieten/cunoștință care îmi servește o aberație pe care el o crede din străfundul ființei lui, nu voi face altceva decât să ocolesc cu determinare acel subiect. Pentru că :
1. știu deja că nu-i voi putea schimba părerea și nici el nu mă va convinge pe mine;
2. generez o vrajbă care nu-și are rostul;
3. e un consum zadarnic de energie;
4. dacă vrei să convingi/convertești pe cineva, poți încerca cu unul nehotărât, nu cu unul care deja e convins de un lucru;
Concluzia e că ființa umană e atât de arogantă încât nu poate accepta că există lucruri pe care nu le poate înțelege și nu le poate explica și insistă să dea o explicație la tot ce există pe lumea asta. Indiferent cât de aberantă, ilogică, neverosimilă va fi explicația respectivă. Dacă o tâmpenie e acceptată de suficient de multă populație, capătă putere de adevăr.

| Hammurabi explică:

Hai uimește-mă. Spune-mi dacă sunt credincios sau ateu.

| Hammurabi explică:

Despre credință sau necredință (dacă citești bine)
Nu am fost părtinitor.

| Hammurabi explică:

ACUM vezi ce rost a avut întrebarea mea? Ca să nu mai existe confruntări de genul ăsta. "Nu mai acuza religia ca nici ateismul nu e mai breaz."
Trebuie să fie unul mai breaz?

| Hammurabi explică:

E normal?
E normal să te deranjeze ce crede (sau nu crede) cel de lângă tine? astfel încât să simți nevoia să intervi?

| xerxes1 a răspuns:

Cend nu esti convins de ceva incerci sa-i convingi pe cei din jurul tau.

| Hammurabi explică (pentru xerxes1):

Da, și asta e adevărat. Mulți fac asta încercând să-și lămurească ei dubiile.

| drutzix a răspuns:

Pentru ca suntem o specie sociala si tindem sa ne adunam in 'triburi' care au ceva in comun pentru a facilita supravietuirea si din asta apare si mentalitatea 'noi vs ei'.

| NGheorghe a răspuns:

Te înșeli mult, cei care își expun public "opțiunile religioase" sunt persoane încă sunt nehotărâte si care vor sa cunoască multe ( si dacă se poate, chiar toate celel-) alte aspecte ale opțiunilor pe care le-au făcut.
Încercarea de "convingere" exista doar in activitățile începătorilor, așa ca nu ar trebui sa te deranjeze. La nivel de experți si expertize lucrurile stau diferit:
-biblia actuala este o compilație de texte si povesti luate din mai multe religii, care pe lângă mari adevăruri conține si multe minciuni.
- coranul, iarăși este o compilație... iar textele originale au fost arse.
- cu hinduși si budiști nu prea ai tangenta, dar ei ridica la nivel de sacralitatea niște persoane precum Buddha care a fugit de acasă sa descopere "marele adevăr" abia după ce nevasta-i ia născut o fică, in loc sa se apuce de agricultura ca ficat sa aibă ce hali, iar după descoperirea "marelui adevăr" nu s-a întors acasă sa se îngrijească de fica-sa ci s-a dus unde nu i cunoștea nimeni sa se grijească de străini... in ziua de azi, cu buletine de identitate, Buddha nu ar fi avut nicio șansa sa găsească nimic deoarece ar fi trebuit sa plătească pensie alimentara. In hinduismul este considerată sacră orice decizie luată de o mamă oricât de greșita ar fi, iar însuși creatorul acestei religii a trebuit sa își dea nevasta la toți cei 5 frați ai lui sa se culce cu ea deoarece mama lui, crezând ca vine de la vânat, a zis: "sa se bucure toți de ea"! Când s-a apropiat de casa, maică-sa a descoperit ca el nu vine de la vânat ci de fapt si-a adus logodnica sa o prezinte familiei. Dar dacă a zis... a zis! Nu întreba pe nimeni cine este tatăl natural al copiilor lui. Ba mai mult, încă in ziua de azi, in India se practica călătoritul cu pistolul la tâmpla (înainte era cu sabia!) unde mirele trebuie sa jure credința pe viața uneia pe care nici măcar nu știe cum o cheama. In rest, hinduismul si budismul sunt niște religii ale păcii si comuniunii cu natura. Evident ca după așa surprize îți vine sa o iei pe câmpii, dealuri si munți si sa te opresti in mijlocul junglei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testosteron prietene. Atata tot.Dar, religiosii vezi domne sunt nevoiti sa raspandeasca "cuvantul Domnului" si ateii sa le arate cat de maimute sunt ei de fapt cu credinta lor.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Religiosii NU SUNT NEVOITI sa raspandeasca Cuvantul, ei o fac din respect pentru Dumnezeu si din DRAGOSTE pentru cei ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ce dragoste... Sa stau la vorba cu cineva si vine un narod si ma ia cu " ai auzit vestea cea buna?" si eu cu tava poc, direct in cap.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar sti care este "vestea cea buna" de te repezi cu tava (esti chelner sau bucatar?).

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Dau cu ce am la indemana. Ma refeream daca sunt intr-un restaurant. Nu, sunt programator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Fix asa e.Nu mai poti de dragoste fata de atei))

| RAY a răspuns (pentru danut):

Daca ameniti omul cu iadul si il faci pacatos, satanist, imoral nu vad ce dragoste e acolo, nu asta e rolul tau ca user sa faci propaganda religioasa pe TPU, rolul este sa ajuti lumea, accepta faptul ca nu toti suntem obligati sa fim cum esti tu

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)).Propun parul' că poate le vine(la careva măcar) mintea la cap laughing)

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer eu nu am cum sa ghicesc daca tu nu explici totusi ramane cunoasterea dar si raspunsul pentru "vestea cea buna".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti astrolog sau ghicitor daca faci asemenea comentarii. laughing

| danut a răspuns (pentru RAY):

Unde ai citit tu de IAD, pacatosi toti suntem, nu exista om fara pacate pe terra. Cand vei vedea un nemuritor atunci sa stii ca acela este fara pacate. Faci confuzie intre propaganda religioasa si constentizarea consecintelor pacatului pentru om. Nimeni nu poate fi ca nimeni, toti suntem unici de aceia toti trebuie sa cunoasca alternativele, optiunile pe care le au. Daca nu iti place ceva iti iei catrafusele si pleci, nu il indemni pe celalalt sa plece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Nu trebuie sa fiu nici una, nici alta. Tampeniile pe care le zici tu i-ar iesi in evidenta oricui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ingoranta ta se numeste tampenia mea atunci esti cel putin un geniu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Si unde anume e dragostea? Hmm?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Love is in the air. laughing

| RAY a răspuns (pentru danut):

Danut tu esti un fanatic man care ar ucide in numele religiei lui

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu putintele sau neputintele lui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este Dragoste, noi doar incercam Sa-L imitam si atunci foarte slab si fara reusita.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Uite inca un ghicitor sau astrolog, da v-ati imultit ca ciupercile dupa ploaie mai neamule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Aha.Am inteles.Multumesc.M-ai luminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spun un singur lucru: Mircea Eliade, cel mai mare istoric al religiilor la nivel mondial, nu și-a exprimat niciodată credința. Concluzia o tragi tu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

D-zeu a spus sa propovaduim si sa spunem despre El in toata lumea - nu sa ne laudam cu religia, cat despre atei, habar n-am de ce fac asta, cred ca sunt invidiosi.

| Golyat18 a răspuns:

E ceva in noi lupta aceasta. Adevarul e ca tuturor ne place mai mult sau mai putin sa convingem. Inclusiv tie, vrei sa ne convingi sa nu ne mai certam (fara rautate pe bune, funda?)

| Golyat18 a răspuns:

Ai uitat sa mentionezi si de satanism si de crestini rataciti
(Din a doua categorie fac eu parte)

Răspuns utilizator avertizat
| Alexa1234a a răspuns:

Dar tu de ce nu îți ți numele privat sau informații despre tine(culoare preferată, filme, muzica)?

| Hammurabi explică (pentru Alexa1234a):

E o diferență între a afirma că preferi ceva și a statuta un lucru cu putere absolută de adevăr.