| anonim_4396 a întrebat:

De ce ateii incearca sa-i faca pe crestini sa gandeasca "rational" (de parca crestini ar fi animale primitive si voi aia superiori), iar 2 de ce crestini incearca sa-i convinga pe ateii? Caci de oricate ori am incerca sa-i convigem nu putem sa facem nimic daca ei asta au ales. Practic Isus a zis ca daca cineva nu voieste invatatura Sa sa nu mai incercam (caci dragoste cu sila nu se poate).

9 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Si toata lumea incearca laughing
Bine zici: ''dragoste cu sila nu se poate''...cine vrea, i-a aminte, cine nu, sanatate.
Fiecare e raspunzator pentru ceea ce alege.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca incerc, e pentru ca vreau sa ma scuteasca de aberatiile lor, si pentru siguranta mea (e ploaie din cauza ateilor, e seceta din cauza ateilor, cutremure la fel, frig/caldura la fel, eu daca as fi dumnezeu, mai tare m-as supara pe cei care spun ca ma iubesc si demonstreaza contrariul): "Never underestimate the power of stupid people in large groups." - George Carlin, de unii mi-e mila, de copiii care au fost indoctrinati si se tem de draci.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Sigurantalaughing doar nu ti-e frica de crestini?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Never underestimate the power of stupid people in large groups." De moarte nu ma tem, dar la ce le poate capul, ar trebui sa ma tem pentru siguranta: http://www.historia.ro/......mediu-foto

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

laughing Stai linistita ca nimeni nu te va torturalaughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E a 3-a oara cand pun asta: "never underestimate the power of stupid people in large groups.", si n-as vrea sa ma murdaresc cu sange infect, chiar daca ar fi legitima aparare, persoanele nesanatoase psihic, au sange infect, pentru mine.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii. Cand cineva e 100% convins ca un lucru e adevarat, vrea sa-l convinga si pe celalalt. Noi avem nevoie de alte persoane in jurul nostru care sa ne impartaseasca ideile. Altfel ne simtim singuri. In general dezbaterile astea ar trebui sa fie productive, daca sunt civilizate. Pentru ca, chiar daca pare greu de crezut, oamenii isi mai schimba opiniile. In stiinta cel putin s-a intamplat asta de multe ori, si tot timpul in beneficiul progresului si al adevarului. In religie, mai putin din pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Salut
eu in momentul de fata sunt in impas cu religia
nu cred in Dumnezeu dar nici nu ii neg existenta, insa le port ateilor un respect pentru ca ei refuza sa ia parte la gandirea de turma(daca ala e crestin sa fiu si eu)