| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii spun ca nu exista Dumnezeu?

As dori sa stiu de ce unii judeca o persoana credincioasa?
Esti credincios, esti luat in ras.

In ziua de azi, cred ca nici nu mai poti tine o conversatie normala aproape cu nimeni...

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

De ce unii spun ca nu exista Dumnezeu?
Pentru ca nu a dovedit nimeni ca exista.

As dori sa stiu de ce unii judeca o persoana credincioasa?
Nu am nimic cu persoanele credincioase dar daca veniti sa imi spuneti cum ati descoperit gaura din covrig si ca ar trebui sa ma supun regulilor voastre atunci iti zic si eu cateva.

Esti credincios, esti luat in ras.
Da, sigur intr-o tara cu 90% credinciosi crestini esti luat in ras laughing. Ma lasi, aveti voi un complex al victimei. Erau crestini care ardeau pe altii pe rug si tot spuneau cum sunt ei reprimati si luati in ras.

In ziua de azi, cred ca nici nu mai poti tine o conversatie normala aproape cu nimeni...
Daca vorbesti respectuos in principal ti se va raspunde cum la fel, dar daca tu vi si spui "Aia care cred altfel nici nu pot fi considerati oameni' cum dracu vrei sa iti raspund cu respect?

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În general ești luat în ras de persoane care nu știu sa respecte un punct de vedere diferit de al lor. Mie personal îmi este mila de genul acesta de oameni și ii compătimesc. Nu merita te lași afectat. Apoi, Isus a zis ca vom fi batjocoriți, deci se împlinește și o profeție biblică de fiecare data când rad.

| RAY a răspuns:

Ciudat intr-o tara unde 99% din populatie e crestina cica esti luat in ras intrebarea e de cine? sa vedem daca mergi la ortodoxi si le vorbesti de vorbitul in limbii ala rade de tine zice ca esti nebun,daca mergi la penticostali si spui ca faci cruce aia spun ca il crucifici pe iisus de fiecare data, daca mergi la martori lui iehova afli ca iisus era pe un stalp rastinit, acum du-te tu spune-i la un sectanct ca morti au nevoie de pomana dupa ce mor sau ca sfinti ajuta, deci se pare ca voi crestini radeti unul de altul si nu e vorba de alta religie sau de ateism, pentru ca nu exista dovezii ca exista dumnezeu simplu, dar asta o afirma doar 1% din populatie desi afirmatia asta e foarte rara in Romania, normal ca nu poti nu vezi ca voi crestini va contraziceti si radeti unul de altul

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Eu am dat de multi atei, nu sunt rari. Sau poate sunt doar antiteisti cum gasesti pe paginile ateiste, in orice caz erau din ramura asta a secularismului.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu ca ateu nu dau de ateii,ai noroc,da multi sunt antiteisti sau habar nu au ce e ateismul sau sunt oamenii frustrati, complexati care injura toata ziua si au chef de cearta, in fapt ateismul nu a antiteism sau negarea lui dumnezeu, o pagina de ateism ar fi goala doar cu definitia ateismului atat dar cum romanii au multa imaginatie ei inteleg mereu altceva, asa si cu democratia, libertatea de exprimare

| RAY a răspuns:

Cum naiba de sunt oamenii rai daca 99% din romanii sunt crestini aia 1% 30000 provoaca tot raul?

| RAY a răspuns:

Cine ateii nu pot fi numiti oamenii? de ce asociezi atei cu raul ce rau ti-a facut tie un ateu?

| RAY a răspuns:

Suntem la categoria oamenii rai deci ne aflam in Romania cea mai sfanta tara a europei si tu scrii de oamenii rai e cam aiurea si cand te gandesti ca exista tarii pasnice care niciodata nu au omorat pe cineva in numele religiei si nu sunt crestini

| Drimmero a răspuns:

E mai usor la 14-15 ani sau cat au plozii aia sa jigneasca valorile religioase decat sa-si caute raspunsuri la multe intrebari cum fac ateii maturi,, care nu au nicio treaba cu crestinul.
Au uitat de unde au plecat,, modernizare

| Drimmero a răspuns:

Cum ar trebui sa arate pentru tine un crestin, sau nu un crestin,, un om bun din multe puncte de vedere?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ca o bucată de gunoi sadic.

| Drimmero a răspuns:

Dar cu toate acestea, fiind carnist nu poate fi privit cu ochi buni de tine? E unica perspectiva care te intereseaza la inceput inainte de a-l cataloga?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Una dintre cele mai importante.
"Arată-mi cum te porţi cu cei mai slabi, inocenţi şi lipsiţi de apărare, ca să-mi dau seama cine eşti!"

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Interesanta modificare a structurii,nu suporti violenta si esti vulnerabila in situatia in care fiinte de orice tip sunt incoltite de forte brute,tu esti o fata/femeie sensibila,nu toate au darul asta.
Altceva ce te mai intereseaza? Nu tii cont de aspectele care caracterizeaza acel om? Adica nu te intereseaza etnia, religia, pasiunea, genul muzical,, lista continua

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Mă pot interesa multe sau nimic, depinde de persoana.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Am inteles, draga,, asa si trebuie!

| xerxes1 a răspuns:

Sa crezi intr-un spiridus invizibil 3 in 1 doar pentru ca asa scrie intr-o carte veche, este cel putin haios.

| FaraNume1245 a răspuns:

"Nu esti crestin cand saruti icoane cu sfinti, esti patetic."
Oamenii de genul ii iau in ras si eu. Poti tine o conversatie, doar ca nu poti discuta orice cu oricine. Nu putem sti de ce unii judeca alte persoane.

| Elide a răspuns:

Nu ai cu cine..Crede.ma!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Nu te supara,ce religie conferi? Intr-adevar ai dreptate, in lumea de astazi, imoralitatea dainuie cu usurinta, necuratia este la moda.Multi ''adepti'' ai lumii,ai pacatului, ai iadului cred ca sunt destepti, si sunt cu nasul pe sus.In realitatea acestei vieti,crestinismul este religia cu un numar de 2, 4 miliarde deci mai mare decat acesti nemernici si nenorociti care nu cred in existenta Mangaietorului Isus Hristos,dar nici macar din acestia nu sunt convertiti la imparatia cerurilor, a sfintiilor, a ingeriilor.Toata viata este o lupta in vederea vietii vesnice, la care Domnul neincetat ne cheama! big grin

| BotezanDaniel a răspuns:

Da,draga mea,ai dreptate! Oamenii sunt rai,cruzi,de-a lungul timpului,omoara fara mila,in radere, in chinuri animale, oameni nevinovati,crestini,i-au bagat in ulei clocotit, in foc, distrug planeta.Merita sa putrezeasca carnea pe ei in flacariile iadului! Iar cine a suferit,si inca rabda pe acest pamant,are bucurie neconditionata si mangaiere nemarginita in imparatie sfintiilor,a ingeriilor, unde gloria si slava Mantuitorului Isus Hrisos, raspandeste pacea!

| Elide a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Adevărat! Măcar ei nu vor avea parte de Rai și de mângâierea Mântuitorului, eu nu pot înțelege cum un om să ajungă să omoare și chinuie orice vietate după planeta asta cum au ei inimile nu pot să știu pentru că nu voi avea nici o data o inima că a lor, totuși nu înțeleg alegi mereu rautatea, cruzimea, indiferenta crying crying

| NOname a răspuns (pentru Elide):

IoanaMihaela23 a răspuns (pentru Botezan_Daniel_2001): "...eu nu pot înțelege cum un om să ajungă să omoare și chinuie orice vietate după planeta asta cum au ei inimile nu pot să știu pentru că nu voi avea nici o data o inima că a lor, totuși nu înțeleg alegi mereu rautatea, cruzimea, indiferenta"

Să înţeleg că tu şi Botezan_Daniel_2001 sunteţi vegani? Bravo vouă!

| Elide a răspuns (pentru NOname):

Se vede ce intelegi tu!

| NOname a răspuns (pentru Elide):

Înţeleg că sunteţi doar încă o pereche de ipocriţi, care pretind a fi nişte sfinţi, deşi nu sunt nici pe departe.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Tocmai cand te asteptai sa-ti faci 'prieteni' noi cu lucruri in comun, a venit si bata-n balta))))) asa ghinion?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Da, chiar sunt atât de naivă. Subliniam ipocrizia lor. Da' na, acum asta mică s-a baricadat după ignor, să nu mai perturb liniştea din iluziile ei.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Chiar ma gandeam cand am citit prima oara ce a zis ea ca este un pui de vegan, dar apoi s-a dovedit ca nu este.

| Elide a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar dacă sunteți voi vegani, sincer chiar nu.mi pasa nici măcar nu va cunosc, dar cu siguranță voi doi veți salva Planeta! Succes!

| Drimmero a răspuns (pentru Elide):

Nu sunt eu vegan, @NoName este vegana,, eu nu am treaba cu fenomenul.

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Este doar o creştină tipică, plină de compasiune, dar doar din vorbe.

| Deaad a răspuns (pentru Elide):

Pacat ca esti draguta la aspect dar crestinismul ti-a tocat rau de tot creierul.

Ba da rau de tot ti l-a tocat, n-am mai vazut de mult timp un asa fanatic.

Exista multe premii pe lumea asta:
1.Premiul Nobel pentru pace.
2.Pemiul Nobel pentru fizica.
2.Premiul Oscar pentru cinematografie.

Dar lumea nu stie ca mai exista un alt tip de premiu.

Premiul IoanaMihaela, numarul 23, pentru fanatism!

Da.

Ce premiu glorios!
Ce premiu adevarat!
Ce premiu demn de binecuvantat!
Ce premiu placut in fata Domnului!

| Elide a răspuns (pentru Deaad):

Numai face si tu ironii pe.aici nu mi.a tocat nimeni și nimic creierul, daca tot suntem la categoria "religie"și eu una chiar cred in Dumnezeu spre deosebire de alții. Altceva ce mai vrei?!

| Deaad a răspuns (pentru Elide):

Sa-mi dai ignore.

Pleaaaaseee!

| Elide a răspuns (pentru Deaad):

Îți las ție placerea asta!winking

| Neverrrrrr a răspuns:

Daca 0,1% din romani sunt atei cum naiba sa tragi concluzia ca ateii iau in ras mai mult crestinii decat invers? Nu tu razi de atei prin intrebarea asta?,, De ce unii spun ca nu exista Dumnezeu''? pot si eu sa intreb de ce unii spun ca exista Dumnezeu iar crestinii se vor simti ofensati ca nu cred in povestile lor.
De ce mai pui intrebarea asta daca zici ca respecti punctul de vedere al celorlalti?

| JesseH a răspuns:

Orice hoț n-ar vrea să întâlnească polițistul.
Păcătosul fuge de Dumnezeu, pentru că e Judecător.
(Adam și Eva după păcătuire s-au ascuns de Dumnezeu.)

Dar Biblia ne învață să venim cu încredere la Dumnezeu pentru că e în primul rând Mântuitor. Așa cum tatăl fiului risipitor și-a așteptat fiul și l-a primit, așa suntem așteptați...

Dar Planul de Mântuire nu are răbdare veșnică cu oamenii. Există un timp de har finit, care se termină și fiecare om va fi fost decis pentru viață sau moarte. Viața veșnică este un dar, dar poate fi respins.

Fiecare om venind în lume are o fărâmă de credință. E ca o plantă mică... Ea poate să crească sau poate să piară. Fiecare alege pentru el ce să cultive în grădina inimii.

„Nu vă înșelați: "Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va și secera." (Galateni 6:7)