| RobertG101 a întrebat:

De ce vă place să trăiți pe principiul separării?

Din câte observ, majoritatea, dacă nu chiar toate religiile trăiesc pe principiul separării. Și mai este și acest complex de superioritate și grandomanie ce
vă face să vă considerați "superiori" altor ființe, umane sau chiar și din regnul animal.
'dumnezeul meu e mai bun decât al tău, iar tu vei merge în iad.'
Ei bine, eu m-am detașat de aceste idei și trăiesc pe principiul unității. Indiferent dacă ești 'bun' sau 'rău' (moralitate subiectivă) eu te voi accepta așa cum ești. Perfecțiunea există în fiecare dintre voi, trebuie doar aleasă.
Chiar dacă ai ales o cale prin care distrugi, fii sigur că nu e doar vina ta, pentru că ceilalți n-au făcut nimic ca să te oprească, fie în mod pașnic, fie brutal.
Dar un lucru e sigur: Noi Cu Toții Una Suntem, dacă fiecare om ar trăi pe principiul acesta, vom obține un adevărat Paradis pe Pământ. Nu există osândă veșnică, ci numai Viața Veșnică pe care o avem deja. Noi nu murim, doar ne schimbăm trupurile și ne re-amintim și re-organizăm.
Nici n-avem nevoie de multe resurse materiale să fim fericiți, de fapt cele mai multe sunt chiar gratuite: apă de izvor, o îmbrățișare, priveliștea naturii, dragostea necondiționată al Dumnezeului prezent în fiecare dintre noi și o infinitate de posibilități. Pentru mine, lupta, stresul, grijile, ura, vinovăția, frica, grandomania și altele au luat sfârșit.

Tu ce vei alege?

20 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

"vă face să vă considerați "superiori" altor ființe, umane sau chiar și din regnul animal. "
Indiferent cum se consideră unul sau altul superioritatea aia e cât de reală se poate. Nu suntem la fel.

"Indiferent dacă ești 'bun' sau 'rău' (moralitate subiectivă) eu te voi accepta așa cum ești"
Dacă un criminal în serie îți va ucide familia îl vei accepta așa cum este?

"Chiar dacă ai ales o cale prin care distrugi, fii sigur că nu e doar vina ta, pentru că ceilalți n-au făcut nimic ca să te oprească, fie în mod pașnic, fie brutal. "
Fac rost de un pistol având permis de port de armă(deci legal) și mă duc pe stradă și trag la nimereală. Cine să mă oprească, Cronos?

"Dar un lucru e sigur: Noi Cu Toții Una Suntem, dacă fiecare om ar trăi pe principiul acesta, vom obține un adevărat Paradis pe Pământ."
Tot universul e una dar asta nu înseamnă că totul este compatibil.

"Noi nu murim, doar ne schimbăm trupurile și ne re-amintim și re-organizăm. "
Pe asta chiar ar trebui să o explici.

"Nici n-avem nevoie de multe resurse materiale să fim fericiți, de fapt cele mai multe sunt chiar gratuite: apă de izvor, o îmbrățișare, priveliștea naturii, dragostea necondiționată al Dumnezeului prezent în fiecare dintre noi și o infinitate de posibilități."
Care dintre zei?

"Pentru mine, lupta, stresul, grijile, ura, vinovăția, frica, grandomania și altele au luat sfârșit. "
Imposibil, altfel ai fi mort.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Gândirea ta e ilogică în primul rând și de asemenea nu e confirmată de fapturi. De ce nu îmi răspunzi la întrebări?

| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Te mai consider și ipocrit pe deasupra. Tu vrei să pari ăla cu viziune care nu e limitată ce înțelege perfect lumea dar acuzi aparenta superioritate a altora. Măcar dacă ideile tale aveau un temei, cât de cât modest, atunci mai ziceam.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

"Diferiți da, dar nu superiori sau inferiori. Asta ți-a fost introdusă prin educație, nu e ceva propriu."
Prin ce poți, de exemplu, să consideri o capră superioară unui om? Nu mi-a fost indus nimic, exact asta gândesc eu.
Chiar și între oameni există diferențe și dacă există diferențe asta înseamnă că acele diferențe se referă la abilitățile lor. Dacă ai 2 valori diferite și nu egale e logic că una dintre ele este mai mare, sau altfel spus superioară.

"Nici nu are cum, deoarece există nenumărate mijloace de prevenire. Și da, ar fi vina ta, a mea și tuturor deoarece noi l-am făcut să fie așa după modelul nostru extrem de prost de a trăi. Cuvintele "separare", și "supraviețuirea celui mai bine adaptat" îți spun ceva?"
Atunci cum eu nu sunt un criminal în serie dacă spui că societatea te face așa? Negi că există oameni cu probleme psihice care ar ucide chiar din plăcere?(dacă negi îți spun eu că există oameni care au spus mărturii cum că le plăcea să comită astfel de fapte, pe alții îi excită asta, sunt tot felul de circumstanțe). Dacă ăla e bolnav cu ce e vina ta atâta timp cât nu ai avut niciodată legătură cu acesta? Și de asemenea la ce mijloace de prevenire te referi? Poți fi împușcat mergând și pe stradă(cred că ai văzut atentatele alea teroriste). Cum putea preveni victima acele atacuri? Să se închidă într-un buncăr pentru tot restul vieții? De asemenea în ziua de azi, în societatea contemporană nu mai are valoare "supraviețuirea celui mai bine adaptat". Totul ține de circumstanțe. Dacă te naști într-o familie bogată poți fii un cretin că tot vei avea mai multe privilegii ca altul mai puternic sau mai inteligent ca tine.

"Tot nu ai reuși, primul educat și antrenat te-ar pune la pământ mai repede chiar înainte să-ți scoți arma."
Cum să mă pună la pământ dacă e la 10 metri depărtare iar eu scot arma instant sau dacă stau la o fereastră? Se teleportează?

"Cine te crezi să decizi ce se poate face și ce nu? (întrebare ironică dar adevărată)"
Tocmai, nici eu nici tu nu decidem legile naturale, eu de asemenea îți spun cum stă treaba, practic, nu cum decid eu să stea.

"Aș fi explicat cu plăcere dar avum nu pot și nu am dispoziția să scriu 10 mii de cuvinte să explic asta mai bine."
Dacă dai tot genul ăsta de explicații atunci poate e un avantaj și pentru timpul meu. Deci o să o iau ca pe o frază lipsită de sens(deși nu voiam, însă acum când îți văd argumentele nu te pot lua în serios)

"Se vede în ce am zis, citește mai atent."
Atunci te întreb altfel. Care e acel Dumnezeu prezent în fiecare dintre noi? La ce se rezumă el?

"Nu chiar, eu am însușit puțină premoniție de când mi-am deschis glanda pineală sau 'al treilea ochi' în care mă ajută să previn unele evenimente, fără nicio urmă de frică sau grijă"
Prin asta mi-ai demonstrat mie tot ce trebuia, anume că ești un lunatic.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Cu ce treci tu peste legile fizicii? Dă-mi niște exemple concrete.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Tocmai acum câteva zile le catalogam, pe aceste proiecții, ca fiind niște chestii ireale. E ușor să vorbești aici una alta, dar eu ți-am cerut ceva concret, nu povești.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Toată tehnologia se bazează pe legile fizicii deci ele nu sunt încălcate cu nimic. E și normal că unii autori sf s-au apropiat de adevăr. Și știi de ce? Pentru că e absolut normal ca un scriitor să își imagineze. Ce să își imagineze? Uneori o lume mai bună și mai ușoară pentru noi toți. Cum poate fi făcută mai ușoară? Prin anumite instrumente. De asemenea oamenii de știință vor să facă o lume mai ușoară și e normal că și ei fac instrumente. Oamenii ăia nu au avut o viziune ieșită din comun, chiar deloc. Cei care au avut-o cu adevărat sunt oamenii de știință care au proiectat. E mult mai ușor să te gândești la cai verzi pe pereți iar din 100 de cai câțiva să fie și realizabili. Însă nu e deloc ușor să îi realizezi. Tot ce s-a realizat e pur științific, nimic nu contrazice legile fizicii și totul se folosește pe baza materialelor pe care le avem la îndemână cu proprietățile pe care le au acestea. De exemplu dacă un om de știință a descoperit că pentru a realiza teleportarea e nevoie de un material cu proprietăți ce nu sunt întâlnite de către noi, degeaba. Acest lucru nu va putea fi realizat, cel puțin nu acum.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Ba sunt boli psihice care apar din naștere, care sunt genetice. Eu le-am făcut chiar la biologie și îmi amintesc asta deși au trecut niște ani...Nu știi ce sunt alea boli genetice, se pare. Nasol.
Progresul tehnologic nu este deloc lent iar dacă este încetinit faptul ăsta nu e pentru că oamenii nu ar știi să folosească tehnologia ci din motive pur economice. Tehnologia are rolul de a îți simplifica munca. Ar trebui să fii prost de-a binelea ca să ți se pară mai ușor să sapi tu, cu mâna ta, decât să apeși pe un buton care activează o mașinărie de săpat. Deci nu e vorba de utilizator că tehnologia e făcută ca să îi simplifice munca, nu să i-o complice. De asemenea nu are nicio treabă una cu alta pentru că tehnologia avansează pentru ca să realizezi sarcini dificile mult mai ușor și mai repede dar principiul de utilizare poate rămâne același(poate, dar de asemenea și ăla e simplificat).
Călătoria pe lună s-a realizat încă de acum aproape 50 de ani. Însă de ce ai merge mereu acolo? De ce ți-ai irosi o grămadă de bani și timp ca să mergi pe lună? Nu e necesar o dată? Ce poți vedea acolo? Oamenii mai gândesc și practic. Cu instrumentele actuale putem vedea și studia absolut tot ce este pe lună fără să trebuiască să mergem acolo. Dar cum am zis, am mers deja.
Călătoria în timp este posibilă însă în viitor. În trecut deja devine paradoxală. Avem destule cunoștințe ca să știm cum funcționează călătoria în timp(pe care tu nu le ai și îți dai cu părerea) însă de asemenea e imposibil la ce avem și unde suntem. Nici nu am avea de ce să călătorim în viitor. Tot e nevoie de oameni ca să evoluăm deci evoluția speciei nu va fi astfel accelerată.
Cât despre războaie și sărăcie aici vorbim tot de interese economice, de lăcomie. Lăcomia e și ea normală până într-un punct. Sunt sigur că și tu ești lacom într-o anumită măsură.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Și mie îmi place Osho și citatele lui, așa ca o paranteză.
Tu ești bun la povești însă dacă ne-ai învăța pe noi, ăștia nu așa evoluați ca tine, să facem lucruri uimitoare, atunci da, poate te-aș crede. Dă niște instrucțiuni că la teorie toți suntem buni. Așa și eu pot spune pe aici că pot scoate laser din ochi. Dar întrebarea va fi mereu, cum? Cum poți face deci lucrurile alea atât de magnifice?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru RobertG101):

Deci e nevoie de meditații, ca pentru școală.

Răspuns utilizator avertizat